10 kwietnia zapraszamy na wykład online „Primum non nocere. Siedem zasad konserwatorskich”
Powrót
prace konserwatorskie
Data publikacji: 2 April 2024

Serdecznie zapraszamy na kolejny wykład online z cyklu „Spotkania z konserwacją”. 10 kwietnia br. o godzinie 11:00, prof. dr hab. Bogumiła Rouba opowie o siedmiu zasadach konserwatorskich.

Podczas wykładu zostanie omówiona po kolei każda z siedmiu zasad konserwatorskich, a dzięki przykładom z praktyki konserwatorskiej zostanie zilustrowane ich znaczenie. Przykłady te pokazują zarówno działania pozytywne, jak i negatywne skutki rozwiązań, w których nie przestrzegano zasad konserwatorskich. Prelegentka w szczególny sposób podkreśla znaczenie zasad dla zachowywania wartości obiektów zabytkowych poddawanych pracom konserwatorskim i restauratorskim.

Temat: Primum non nocere. Siedem zasad konserwatorskich
Termin: 10 kwietnia 2024 (środa), godz. 11.00
Prelegent: prof. dr hab. Bogumiła Rouba

Nagranie z wykładu jest dostępne na kanale YouTube TV NID: tutaj

Wykład przeznaczony jest dla:

  • Konserwatorów
  • Osób wykonujących prace przy zabytkach
  • Właścicieli i opiekunów zabytków
  • Wszystkich zainteresowanych tematyką dziedzictwa kulturowego oraz ochrony zabytków

prof. dr hab. Bogumiła Jadwiga Rouba – od ukończenia studiów w 1972 roku związana z Zakładem (obecnie Katedrą) Konserwacji Malarstwa i Rzeźby Polichromowanej na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. W latach 2009–2018 pracowała także w Instytucie Turystyki i Rozwoju Gospodarczego Uniwersytetu Łódzkiego. Naukowiec, badacz, praktyk konserwator w zakresie malarstwa sztalugowego, ściennego i rzeźby polichromowanej. Od lat prowadzi badania dotyczące procesów niszczenia zabytków, zwłaszcza zagadnień związanych z wpływem warunków zewnętrznych na proces destrukcji, wpływem klimatu, ogrzewania czy zawilgocenia. Prowadzi poszukiwania metod spowalniania procesów niszczenia zabytków i skutecznej ich ochrony. Autorka 169 publikacji. Wieloletni rzeczoznawca Związku Polskich Artystów Plastyków, rzeczoznawca Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jest przewodniczącą Rady Ochrony Zabytków przy Ministrze Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a także członkiem wielu gremiów naukowych i redakcyjnych.

Więcej informacji na temat cyklu wykładów, w tym harmonogram oraz nagrania archiwalne – na stronie Konferencje naukowe, wykłady i webinaria oraz w wydarzeniu na FB.

Skip to content