Seminarium „Historyczna stolarka okienna” – podsumowanie spotkania
Powrót
Seminarium Historyczna stolarka okienna
Data publikacji: 20 December 2023

Konserwatorzy, historycy i miłośnicy architektury drewnianej spotkali się w Krakowie, aby spacerować, oglądać, a przede wszystkim wymieniać się wiedzą i doświadczeniem na temat teoretycznych i praktycznych aspektów ochrony i renowacji historycznej stolarki okiennej.

Seminarium organizowane przez pracownię terenową Centrum Architektury Drewnianej Narodowego Instytutu Dziedzictwa odbyło się 21 i 22 września w Krakowie. Podczas dwóch intensywnych dni uczestnicy mieli okazję wysłuchać szesnastu wykładów, zwiedzić osiem krakowskich muzeów, odbyć spacer „Szlakiem krakowskich okien Sławomira Odrzywolskiego” i wziąć udział w warsztatach.

Tematyka prezentacji obejmowała zagadnienia teoretyczne i praktyczne związane z konserwacją stolarki okiennej. Eksperci z Polski, a także z Niemiec i Szwecji przybliżyli uczestnikom seminarium historię okien drewnianych, a także problematykę ich renowacji i metod zabezpieczania. Omówione zostały też przykłady konserwacji okien w pałacu w Lubostroniu, opactwie Mniszek Benedyktynek w Staniątkach, XVI-wiecznym pałacu w Dalkowie, kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Chwalęcinie oraz kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Sulechowie.

Wśród prelegentów obecni byli: Kazimierz Czepiel – krakowski historyk sztuki, technik stolarstwa artystycznego, specjalista w zakresie renowacji zabytkowych mebli oraz organów, były rzeczoznawca Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w zakresie ochrony zabytków, w dziedzinie rzemiosła artystycznego i sztuki użytkowej oraz zabytkowych organów. Gunnar Ottosson – światowy autorytet w dziedzinie wytwarzania farb z oleju lnianego i stosowania jej w budownictwie. Twórca i właściciel słynnej szwedzkiej manufaktury Ottosson Fargmakeri w Genarp, która od prawie 40 lat zajmuje się produkcją oleju lnianego i farb lnianych według tradycyjnych receptur i technologii. Uczestnik licznych międzynarodowych warsztatów, spotkań i wykładów prezentujących ponad 500-letnią technologię zastosowania oleju lnianego i farb lnianych do konserwacji drewna, tynku i metalu. Burkhard Münchow – niemiecki samodzielny restaurator historycznej stolarki okiennej według skandynawskiej szkoły (Fensterhandwerker – Fönsterhantverkare). Fensterhandwerker to szwedzkie określenie zawodu samodzielnego restauratora historycznych okien w obiektach zabytkowych, który korzysta w pracy z tradycyjnych metod i historycznych materiałów. Zadaniem „rzemieślnika okien” jest zachowanie jakości i historycznego wyglądu stolarki okiennej.

Wykłady obejrzeć można na kanale YouTube – TV NID

Program seminarium <link>

Zachęcamy również do zapoznania się z najnowszymi publikacjami na temat remontowania i konserwacji domów drewnianych oraz historycznej stolarki okiennej dostępnymi do pobrania bezpłatnie na stronie Księgarni NID:

Na portalach NID dostępny jest również podcast z Kazimierzem Czepielem:
https://open.spotify.com/episode/0V4oU1AJY6S1KTFUmmpiwR?si=5fNi4zA1TpOrIXUYsH9uuw

Seminarium i warsztaty „Historyczna stolarka okienna”  sfinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach działań Centrum Architektury Drewnianej Narodowego Instytutu Dziedzictwa.

Skip to content