Inauguracja Europejskich Dni Archeologii 2025 na Ostrowie Lednickim
Powrót
zdjęcie wyspy Ostrów Lednicki z lotu ptaka i napis europejskie dni archeologii 13-14 czerwca 2025
Data publikacji: 22 maja 2025

W tym roku ogólnopolskie obchody Europejskich Dni Archeologii rozpoczną się oficjalnie 10 czerwca na Ostrowie Lednickim — miejscu o szczególnym znaczeniu dla badań nad początkami państwa polskiego. To właśnie tam spotkamy się, by wspólnie zastanowić się nad rolą archeologii w odkrywaniu naszych najdawniejszych dziejów. 

Tegoroczna edycja nabiera szczególnego znaczenia – wpisuje się w jubileusz 1000-lecia koronacji Bolesława Chrobrego. To wyjątkowa okazja, by poprzez materialne ślady przeszłości lepiej zrozumieć, jak kształtowała się tożsamość średniowiecznej Polski.

Nieprzypadkowo wybór miejsca inauguracji padł na Ostrów Lednicki – pomnik historii i jedno z najważniejszych stanowisk archeologicznych w kraju. Relikty wczesnopiastowskiego grodu i zespołu pałacowo-sakralnego, które wielu badaczy wiąże z chrztem Mieszka I, stanowią kluczowy punkt opowieści o narodzinach polskiej państwowości.

To właśnie tutaj, 10 czerwca, odbędzie się uroczysta inauguracja Europejskich Dni Archeologii 2025. W programie m.in. spotkanie poświęcone stanowiskom z epoki Piastów, rozmowy o popularyzacji archeologii oraz prezentacja wniosków płynących z dotychczasowych edycji EDA. Zapraszamy także na archeologiczny spacer po Wczesnopiastowskiej Rezydencji. Współorganizatorem i gospodarzem wydarzenia jest Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy.

Program wydarzenia: Pobierz
Udział w inauguracji jest bezpłatny, obowiązuje wcześniejsza rejestracja: Zarejestruj się

Wydarzenie będzie transmitowane na naszym profilu na Facebook’u.

Przejdź do treści