DANE KONTAKTOWE
DANE TELEADRESOWE
Wyrażam zgodę na przetwarzanie i przetrzymywanie moich danych osobowych niezbędnych do korzystania z materiałów serwisu przez NID zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 29.08.1997r. (Dz. U. Nr 133, poz. 883).

PRZYPOMNIJ HASŁO

INFORMACJE OGÓLNE

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua.

  DLA WŁAŚCICIELI I ZARZĄDCÓW

  Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua.

   DLA SPECJALISTÓW

   Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua.

    << < KALENDARIUM / 2012 / KWI > >>

     DZIEDZICTWO
     KULTUROWE W REGIONACH

     mapa WYBIERZ WOJEWÓDZTWO
      
      
      
     Nysa – zespół kościoła farnego pod wezwaniem św. Jakuba Starszego Apostoła i św. Agnieszki Dziewicy i Męczennicy
     2013.04.18

     Nysa – zespół kościoła farnego pod wezwaniem św. Jakuba Starszego Apostoła i św. Agnieszki Dziewicy i Męczennicy

     "Nysa – zespół kościoła farnego pod wezwaniem św. Jakuba Starszego Apostoła i św. Agnieszki Dziewicy i Męczennicy" uznany został za Pomnik Historii rozporządzeniem Prezydenta RP z dn. 28 lutego 2011 r. (Dz.U. 2011 nr 54 poz. 279).

     Do pobrania: rozporządzenie.pdf


     Nysa należała do najważniejszych ośrodków kulturalnych i politycznych Śląska. Jej znaczenie wiązało się z pełnieniem funkcji stolicy Księstwa Nyskiego ustanowionego w XIII w. przez Henryka Probusa. Kościół farny Nysy pod wezwaniem św. Jakuba Starszego Apostoła i św. Agnieszki Dziewicy i Męczennicy cieszył się szczególną pieczą biskupów wrocławskich - suwerenów księstwa oraz miejscowych rodów mieszczańskich. Jego imponująca bryła, wspaniałe wyposażenie i wysokiej klasy rzeźba sepulkralna jednoznacznie manifestowały wyjątkową pozycję tych grup społecznych.

     Kościół św. Jakuba Starszego Apostoła i św. Agnieszki Dziewicy i Męczennicy w Nysie jest jednym z najwybitniejszych późnogotyckich kościołów halowych Europy Środkowej. Rozwiązania architektoniczno-konstrukcyjne zastosowane w bryle kościoła mają swoje analogie w słynnych realizacjach budowlanej strzechy Parlerów sytuowanych na terenie Czech i Niemiec Południowych. Wyjątkowa ranga artystyczna fary nyskiej przejawia się także w jej ocalałym wyposażeniu. Jako największa po katedrze wrocławskiej nekropolia biskupów wrocławskich, fara nyska jest skarbnicą rzeźby sepulkralnej mieszczącą nagrobki i epitafia wyższego duchowieństwa, a także elit mieszczańskich.

     Fara w Nysie powstawała w kilku etapach. Swój ostateczny kształt zawdzięcza mistrzowi Piotrowi z Ząbkowic działającemu w Nysie w latach 1424-1430. Nadał on kościołowi imponujących rozmiarów, wprowadził ambit, nakrył nawę główną sklepieniem sieciowym, a ambit - sklepieniem przerzutowym. Na zewnątrz otoczył korpus budowli szeregiem wysokich szkarp z kaplicami usytuowanymi pomiędzy nimi. W 1474 r. obok świątyni rozpoczęto budowę dzwonnicy.

     Pod koniec XIX w. kościół przeszedł niekorzystną regotycyzację, w ramach której zmieniono rysunek sklepień, ściany pokryto neogotycką polichromią, wybudowano kruchtę z bogatą dekoracją w kamieniu.
     Zniszczenia II wojny światowej dotknęły także farę nyską. Na skutek ostrzału artyleryjskiego spłonął dach budowli i zawalił się fragment szczytu zachodniego. W latach 50. XX w. rozpoczęto gruntowną odbudowę fary. W wyniku działań ostatniej wojny i okresu powojennego okaleczony został także kontekst urbanistyczny kościoła. Pierwotnie, fara była ściśle otoczona przez zwarte pierzeje kamienic. Historyczną tkankę miejską unicestwiono w 80%, a powstałe w tym miejscu w latach 60. XX w. bloki mieszkalne tworzą bezstylowy krajobraz. Mimo wszystko, niepowtarzalna sylweta kościoła, tak, jak w przeszłości, bardzo wyraźnie dominuje w panoramie Nysy.

     http://www.bazylika-nysa.pl