DANE KONTAKTOWE
DANE TELEADRESOWE
Wyrażam zgodę na przetwarzanie i przetrzymywanie moich danych osobowych niezbędnych do korzystania z materiałów serwisu przez NID zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 29.08.1997r. (Dz. U. Nr 133, poz. 883).

PRZYPOMNIJ HASŁO

INFORMACJE OGÓLNE

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua.

  DLA WŁAŚCICIELI I ZARZĄDCÓW

  Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua.

   DLA SPECJALISTÓW

   Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua.

    << < KALENDARIUM / 2012 / KWI > >>

     DZIEDZICTWO
     KULTUROWE W REGIONACH

     mapa WYBIERZ WOJEWÓDZTWO
      
      
      
     Łęknica – Park Mużakowski, park w stylu krajobrazowym
     2013.04.18

     Łęknica – Park Mużakowski, park w stylu krajobrazowym

     "Park Mużakowski w Łęknicy - park w stylu krajobrazowym" został uznany za Pomnik Historii rozporządzeniem Prezydenta RP z 14 kwietnia 2004 (Dz. U. 2004 nr 102 poz. 1059).

     Do pobrania: rozporządzenie.pdf

     Park Mużakowski to park krajobrazowy z 1. połowy XIX wieku, czołowy przykład europejskiej sztuki ogrodowej tego okresu, a zarazem jedyne w swoim rodzaju połączenie natury i sztuki ogrodniczej. Leży nad Nysą Łużycką, po obu stronach granicy Polski i Niemiec. Założył go - na obszarze ponad 700 ha - książę Hermann von Pückler - Muskau, ekscentryczny arystokrata niemiecki, uznany literat, teoretyk i praktyk ogrodnictwa krajobrazowego.

     Książę stworzył park przy odziedziczonej rezydencji w Muskau. Za rok założenia przyjmuje się 1815, kiedy ogłosił list do mieszkańców, w którym ich powiadamiał o swoim zamiarze. Sam był autorem układu kompozycyjnego, lecz w dalszych pracach pomagało mu liczne grono doradców: Karl Friedrich Schinkel - autor projektu przebudowy wielu budynków rezydencji i budowli parkowych, August Schirmer - malarz, John Ady Repton – architekt z Anglii oraz ogrodnik Jacob Roeder - kierownik prac parkowych.

     Park imponuje mistrzowskim wykorzystaniem naturalnych walorów terenu. Położony jest w naturalnej , malowniczej dolinie Nysy Łużyckiej, na odcinku przełomu rzeki przez formacje geologiczne moreny czołowej zwanej Łukiem Mużakowskim. Naturalne walory ukształtowania terenu, dolina rozszerzająca się w tym miejscu do 1,5 km i wznoszące się po obu stronach rzeki tarasy o wysokości względnej dochodzącej do 60 m, stały się podstawą założonego tutaj parku. Pückler stworzył genialną i doskonale przemyślaną kompozycję - galerię obrazów utkaną z naturalnych elementów i zastanych wartości terenu - jego ukształtowania, starych dębów, naturalnych jeziorek i cieków wodnych, w którą umiejętnie wpisał elementy architektoniczne.

     Dla podkreślenia malowniczej scenerii przekopano sztuczną odnogę rzeki zwaną Nysą Hermanna. Na krawędziach tarasów po obu stronach rzeki wzniesiono budowle i urządzono powiązane kompozycyjnie miejsca widokowe. Budowle parkowe wtapiają się w krajobraz, tworząc naturalne scenerie. Rozległa kompozycja rozciąga się po horyzont, pasmo drzew widoczne na jego tle tworzy zielony pierścień, który otacza również połacie pól i łąk.
     W 1845 r. książę zmuszony był z powodów finansowych sprzedać Muskau. Posiadłość przejął książę Fryderyk Niderlandzki.
     Za jego czasów dalsze prace w parku prowadził Eduard Petzold, autor kilkudziesięciu założeń krajobrazowych w kilku krajach Europy. Pod koniec XIX w. dobra przeszły w ręce rodziny von Arnim i pozostawały w jej rękach do 1945 r. Po II wojnie światowej granica polsko-niemiecka podzieliła park na dwie części. Zachodnia - 206 ha wraz z zamkiem - leży po stronie niemieckiej, na terenie miasta Bad Muskau. Część wschodnia (522 ha) - po stronie polskiej, w Łęknicy. Łączy je Most Podwójny na Nysie Łużyckiej, gdzie funkcjonuje przejście graniczne.

     ZWIEDZANIE

     Park Mużakowski można zwiedzać pieszo, rowerem lub - na wzór księcia - konno. Wędrując wyznaczonymi trasami po malowniczo wijących się ścieżkach napotykamy na swojej drodze punkty widokowe z kamiennymi ławkami, z których roztaczają się wspaniałe widoki na wybrane elementy kompozycji. Stojąc na Wzgórzu Hilki, w ideowym środku parku, w którym miała powstać Świątynia Wytrwałości, rozciąga się przed nami panorama na rzekę i Łąkę Zamkową z Nowym i Starym Zamkiem. Wędrując dalej napotykamy odrestaurowany Most Książęcy z ażurową balustradą z piaskowca. Stamtąd idziemy w stronę Mauzoleum. Dochodzimy do najwyższego tarasu i przed nami rozpościera się wspaniały widok na całą dolinę Nysy, sama rzeka zaś pozostaje w ukryciu. Schodząc niżej otwiera się przed nami inna, niezwykle romantyczna sceneria - Ścieżka Sary - wijąca się w głębokim wąwozie, z licznymi kładkami nad strumykiem, pięknie wkomponowanymi schodami z naturalnego kamienia i chyba najładniejszym, choć bardzo zniszczonym Mostem Arkadowym. Nieco dalej usytuowany jest Wiadukt, który stanowił kiedyś wejście do parku od strony wschodniej, a za nim teren dawnych Szkółek, z Jeziorem Skowronków i starymi sadami owocowymi. Nie sposób opisać w kilku słowach wszystkich istotnych dla kompozycji miejsc czy unikatowych pod względem roślinnym terenów.
     Park o każdej porze roku, a nawet dnia przybiera inną szatę i odkrywa przed nami swoje piękno. Wiele lat pracy trzeba jeszcze, aby park odzyskał dawną świetność, zaniedbania w pielęgnacji i powojenne zniszczenia są wciąż jeszcze widoczne.

     Od końca lat 80. XX w. park jest przedmiotem polsko-niemieckiego projektu rewaloryzacji. Jest to jedyny w Europie przykład ścisłej współpracy dwóch państw na rzecz ochrony i konserwacji krajobrazu kulturowego.
     Działania prowadzone w Parku Mużakowskim uzyskały potwierdzenie i aprobatę międzynarodową. W 2004 roku Park Mużakowski został uznany za Pomnik Historii i wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

     http://www.park-muzakowski.pl
      

     Więcej informacji:
     www.park-muzakowski.pl - strona Parku Mużakowskiego
     Muskauer Park / Park Mużakowski na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO