DANE KONTAKTOWE
DANE TELEADRESOWE
Wyrażam zgodę na przetwarzanie i przetrzymywanie moich danych osobowych niezbędnych do korzystania z materiałów serwisu przez NID zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 29.08.1997r. (Dz. U. Nr 133, poz. 883).

PRZYPOMNIJ HASŁO

INFORMACJE OGÓLNE

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua.

  DLA WŁAŚCICIELI I ZARZĄDCÓW

  Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua.

   DLA SPECJALISTÓW

   Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua.

    << < KALENDARIUM / 2012 / KWI > >>

     DZIEDZICTWO
     KULTUROWE W REGIONACH

     mapa WYBIERZ WOJEWÓDZTWO
      
      
      
     Grunwald - Pole Bitwy
     2013.04.17

     Grunwald - Pole Bitwy

     "Grunwald – Pole Bitwy" uznany za Pomnik Historii rozporządzeniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dn. 17 września 2010 r. (Dz.U. 2010 nr 184 poz. 1235).

     Do pobrania: rozporządzenie.pdf

     Pole grunwaldzkie upamiętnia jedną z największych średniowiecznych bitew w historii Polski i Europy rozegraną 15 lipca 1410 r. W starciu tym, wojska polsko-litewskie pod wodzą króla Władysława Jagiełły pokonały rycerzy Zakonu Krzyżackiego wspomaganych przez rycerstwo zachodnioeuropejskie dowodzonych przez wielkiego mistrza Ulricha von Jungingena. Zwycięstwo pod Grunwaldem nabrało symbolicznego wymiaru i stało się wartością narodową, toposem niezwykle trwale zapisanym w świadomości wielu pokoleń Polaków. Bitwę pod Grunwaldem wielokrotnie opisywano na kartach literatury oraz przedstawiano w malarstwie dodatkowo przyczyniając się do umocnienia pamięci o tym wydarzeniu. Fundowano także pomniki, tablice pamiątkowe upamiętniające wiktorię.     Od setek lat, Pole było celem pielgrzymek, głównie ze względu na cudowny obraz Matki Boskiej znajdujący się w kaplicy ufundowanej tuż po bitwie. Obiekt zburzyły władze pruskie w XVIII w. w obawie przed pielgrzymkami utrwalającymi pamięć o wielkiej przegranej zakonu. W 1866 r. formalnie zakazano takich pielgrzymek. Na początku XX w. w tym miejscu postawiono pomnik na cześć wielkiego mistrza Ulricha von Jungingen. Po 2 wojnie światowej ruiny kaplicy zostały przebadane przez archeologów oraz udostępnione zwiedzającym. W 1963 r. na terenie Pola powstało Muzeum Bitwy pod Grunwaldem zarządzające zabytkowym obiektem.

     Krajobraz pola bitwy zachował się do dzisiaj prawdopodobnie w niezmienionej formie. Obszar ten został wyodrębniony w 1960 r. z użytków rolnych na potrzeby Muzeum. Od 1984 r. jest chroniony wpisem do rejestru zabytków (51,75 ha powierzchni).

     W 1960 r. w obrębie Pola rozpoczęto budowę zespołu pomnikowego autorstwa Jerzego Bandury i Witolda Cęckiewicza. W skład zespołu wchodzą: obelisk ukazujący twarze dwóch rycerzy w przyłbicach, trzydziestometrowe maszty symbolizujące sztandary polskich i litewskich chorągwi oraz amfiteatr połączony z pomieszczeniami muzeum. Na terenie Pola znajdują się także pozostałości pomnika z Krakowa zburzonego przez Niemców podczas II wojny światowej.

     Linki: