DANE KONTAKTOWE
DANE TELEADRESOWE
Wyrażam zgodę na przetwarzanie i przetrzymywanie moich danych osobowych niezbędnych do korzystania z materiałów serwisu przez NID zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 29.08.1997r. (Dz. U. Nr 133, poz. 883).

PRZYPOMNIJ HASŁO

INFORMACJE OGÓLNE

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua.

  DLA WŁAŚCICIELI I ZARZĄDCÓW

  Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua.

   DLA SPECJALISTÓW

   Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua.

    << < KALENDARIUM / 2012 / KWI > >>

     DZIEDZICTWO
     KULTUROWE W REGIONACH

     mapa WYBIERZ WOJEWÓDZTWO
      
      
      
     Duszniki Zdrój – młyn papierniczy
     2013.04.02

     Duszniki Zdrój – młyn papierniczy

     "Duszniki Zdrój - młyn papierniczy" został uznany za Pomnik Historii rozporządzeniem Prezydenta RP z 20 września 2011 r. (Dz. U. nr 217, poz. 1282).

     Do pobrania: rozporządzenie.pdf

     Pomnik historii – młyn papierniczy w Dusznikach Zdroju, to najstarszy w Polsce i jeden z najstarszych w Europie młynów papierniczych, kultywujących tradycję produkcji papieru czerpanego. W przeszłości należał do najsłynniejszych i największych na Śląsku.

     Pierwotna papiernia powstała w Dusznikach Zdroju ok. poł. XVI w., jednak zniszczona została przez powódź w pierwszych latach XVII w. Odbudowana w 1605 r., swój rozkwit przeżywała w XVII i XVIII w. – wtedy to, zakład powiększono o drewnianą suszarnię i ośmioboczny pawilon wejściowy do budynku głównego. Ostateczna forma kompleksu papierniczego w Dusznikach ukształtowała się w poł. XVIII w. Wiek XIX przyniósł jednak załamanie produkcji papieru czerpanego. Nowe technologie oparte na wykorzystaniu maszyn skutecznie wyparły ręczne metody czerpania papieru. Papiernie masowo likwidowano lub dostosowywano produkcję do nowoczesnych wymogów. Młyn w Dusznikach pozostał przy niskonakładowej wytwórczości rękodzielniczej, co wpłynęło na spadek jego rentowności i jednocześnie ograniczyło wszelkie większe inwestycje na terenie młyna. Paradoksalnie przyczyniło się to jednak, do zachowania jego tradycyjnej formy.

     Po II wojnie światowej, w 1968 r. w młynie utworzone zostało Muzeum Papiernictwa, w ramach którego działa obecnie czerpalnia papieru, mająca utrwalać świadectwo bogatych tradycji papiernictwa na ziemiach polskich.

     Młyn papierniczy w Dusznikach Zdroju składa się z trzech zintegrowanych ze sobą budynków: młyna, suszarni oraz ośmiobocznego pawilonu z mostkiem na rzece Bystrzycy Dusznickiej. Budynek młyna przykryty jest wysokim dwuspadowym dachem z kilkukondygnacyjnymi strychami. Charakterystycznym elementem jego sylwety są drewniane barokowe woluty w szczycie dachu, zwieńczone tympanonem. Elewacje młyna i pawilonu, zdobią natomiast ciągi arkad z otworami okiennymi. Budynki te wzniesione zostały w konstrukcji szachulcowej i usytuowane na wysokich kamiennych podmurówkach. Suszarnię zbudowano w konstrukcji szkieletowej i oszalowano.

     Mimo nietrwałości budulca z jakiego powstał młyn papierniczy w Dusznikach Zdroju i zwyczajowego usytuowania go nad rzeką – a więc narażenia na pożary i powodzie – zachowanie przeznaczenia i formy tego zabytku w niemalże jego pierwotnym stanie jest ewenementem zarówno w skali kraju, jak i Europy.

     www.muzpap.pl