DANE KONTAKTOWE
DANE TELEADRESOWE
Wyrażam zgodę na przetwarzanie i przetrzymywanie moich danych osobowych niezbędnych do korzystania z materiałów serwisu przez NID zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 29.08.1997r. (Dz. U. Nr 133, poz. 883).

PRZYPOMNIJ HASŁO

INFORMACJE OGÓLNE

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua.

  DLA WŁAŚCICIELI I ZARZĄDCÓW

  Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua.

   DLA SPECJALISTÓW

   Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua.

    << < KALENDARIUM / 2012 / KWI > >>

     DZIEDZICTWO
     KULTUROWE W REGIONACH

     mapa WYBIERZ WOJEWÓDZTWO
      
      
      
     Kościoły drewniane południowej Małopolski
     2013.04.03

     Kościoły drewniane południowej Małopolski

     Wśród 800 polskich kościołów drewnianych wpisanych do rejestru zabytków kościoły południowej Małopolski stanowią wyjątkową enklawę usytuowaną na styku dwóch kultur: rzymsko-katolickiego Zachodu i prawosławnego Wschodu. Wymienione w tytule obiekty należą do najlepiej zachowanych gotyckich kościołów zrębowych w Małopolsce. Ich charakterystyczne bryły, harmonijnie wkomponowane w naturalny krajobraz, łączą względy użytkowe z wymogami surowego, podgórskiego klimatu (strome dachy i zewnętrzne zadaszenia). Kryją wyjątkowo piękne, bogato wyposażone wnętrza. Szczególną wartość mają polichromie. Wyróżniają się rozbudowanymi programami ikonograficzno-ideowymi, różnorodnością technik wykonania, wysokim poziomem artystycznym.

     Wartość tej grupy kościołów polega na artystycznym powiązaniu elementów architektonicznych i dzieł sztuk plastycznych.

     Author - M. Lisowska (2).JPG  Author - K. Piotrowska (6).JPG

     Binarowa – kościół p.w. św. Michała Archanioła, wzniesiony około 1500 roku. Polichromia wnętrza z XVI-XVII w. stanowi tło dla ołtarzy i rzeźb, wśród których wyróżnia się Matka Boska z Dzieciątkiem z około1430 roku.

     Arch. NID (1).jpg  Arch. NID (5).jpg

     Blizne – kościół p.w. Wszystkich Świętych, wzniesiony około połowy XV wieku, zachował liczne elementy gotyckiej konstrukcji ciesielskiej i malowidła z XVI-XVII wieku.

     Author - M. Lisowska (3).JPG  Author - M. Lisowska (4).JPG

     Dębno Podhalańskie – kościół p.w. św. Michała Archanioła, wzniesiony w 2. połowie XV wieku. Jest jednym z najlepiej zachowanych kościołów średniowiecznych, wraz z polichromią i wyposażeniem wnętrza.

     Arch. NID (2).jpg  Arch. NID (3).jpg

     Haczów - kościół p.w. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, wzniesiony około połowy XV wieku należy do najstarszych i największych kościołów drewnianych o konstrukcji zrębowej na świecie. Unikatową wartością odznaczają się malowidła figuralne z 1494 roku.

     Author - P. Kobek, NID (5).JPG  Author - P. Kobek, NID (7).JPG

     Lipnica Murowana – kościół p.w. św. Leonarda, wzniesiony w końcu XV wieku, charakteryzuje surowość i prostota wnętrza z niepowtarzalnym wypełnieniem, które stanowi polichromia o tematyce biblijnej na ścianach i ołtarze z bogatymi tryptykami średniowiecznymi.

     Author - A. Marconi-Betka (1).JPG  Author - A. Marconi-Betka (3).JPG

     Sękowa – kościół p.w. św. św. Filipa i Jakuba, zbudowany w 1516 roku i powiększony w XVII wieku, odznacza się wyjątkową bryłą z zewnętrznymi zadaszeniami obiegającymi całą budowlę.

     Wpis na podstawie kryterium III, IV.

     Pliki do pobrania:
     mapa – kościół w Binarowej.pdf
     mapa – kościół w Bliznem.pdf
     mapa – kościół w Dębnie.pdf
     mapa – kościół w Haczowie.pdf
     mapa – kościół w Lipnicy Murowanej.pdf
     mapa – kościół w Sękowej.pdf
     decyzja o wpisie na listę światowego dziedzictwa.pdf