DANE KONTAKTOWE
DANE TELEADRESOWE
Wyrażam zgodę na przetwarzanie i przetrzymywanie moich danych osobowych niezbędnych do korzystania z materiałów serwisu przez NID zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 29.08.1997r. (Dz. U. Nr 133, poz. 883).

PRZYPOMNIJ HASŁO

INFORMACJE OGÓLNE

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua.

  DLA WŁAŚCICIELI I ZARZĄDCÓW

  Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua.

   DLA SPECJALISTÓW

   Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua.

    << < KALENDARIUM / 2012 / KWI > >>

     DZIEDZICTWO
     KULTUROWE W REGIONACH

     mapa WYBIERZ WOJEWÓDZTWO
      
      
      
     Zamek krzyżacki w Malborku
     2013.04.03

     Zamek krzyżacki w Malborku

     Kompleks zamkowy w Malborku wzniesiony przez Zakon Szpitala Najświętszej Maryi Panny Domu Niemieckiego w Jerozolimie, zwany w Polsce Krzyżakami - dzieło gotyckiej architektury obronnej - jest największym i tak dobrze zachowanym ceglanym zamkiem na świecie. Już w 1804 roku król pruski uznał zamek za zabytek, co zahamowało proces degradacji i stało się punktem wyjścia do trwającej od 200 lat konserwacji i restauracji. Prowadzone przy nim prace są przykładem, jak tworzyła się i ewoluowała nowoczesna doktryna konserwatorska.

     Budowę zamku rozpoczęto w 1274 roku. Podboje krzyżackie na Pomorzu i w Prusach oraz umacnianie się pozycji zakonu sprawiły, że zamek od 1309 roku był stolicą państwa krzyżackiego, a od 1324 roku siedzibą Wielkiego Mistrza. Niezbędna w tej sytuacji rozbudowa zamku sprawiła, ze do końca XIV w. powstał wzdłuż rzeki Nogat ogromny kompleks budowli. Tworzą go: Zamek Wysoki z kościołem Najświętszej Maryi Panny, będący domem braci-rycerzy, Zamek Średni z Wielkim Refektarzem i pałacem Wielkiego Mistrza pełniący funkcje centrum administracyjnego państwa zakonnego oraz Zamek Niski stanowiący zaplecze gospodarcze zespołu.

     Po upadku Zakonu Krzyżackiego zamek stał się siedzibą polskiego starostwa, a po rozbiorach Polski mieściły się w nim pruskie koszary i magazyny. W 1817 roku rozpoczęto prace konserwatorskie, które trwały z przerwami ponad sto lat. Prowadzili je wybitni konserwatorzy niemieccy. Zamek, uszkodzony w 1945 roku w wyniku działań wojennych, został ponownie odrestaurowany, na podstawie szczegółowej dokumentacji opracowanej przez jego wcześniejszych konserwatorów i jest poddawany systematycznej konserwacji.

     Wnętrza zamku, obecnie mieszczące ekspozycje muzealne, zadziwiają rozwiązaniami konstrukcyjnymi. Szczególnie interesujący jest Wielki Refektarz i Refektarz Letni w pałacu Wielkiego Mistrza ze wspaniałymi sklepieniami palmowymi. Ta ostatnia komnata, w której względy reprezentacyjne przesłoniły obronne, należy do najelegantszych wnętrz europejskich z 2. połowy XIV w.

     Wpis na podstawie kryterium II, III, IV.

     Pliki do pobrania:
     mapa.jpg
     decyzja o wpisie na Listę światowego dziedzictwa.pdf
     orzeczenie znaczenia - wersja angielska.pdf