----------------------------------------------------------------------------------------------
Rozgryźć dziedzictwo – podręcznik
Rozgryźć dziedzictwo – podręcznik dobrych praktyk upowszechniania dziedzictwa i edukacji o dziedzictwie kulturowym.
Podręcznik, który podpowiada przepisy, podaje receptury, instruuje a przede wszystkim inspiruje co zrobić, by przygotować „smakowity” i pełen wartości odżywczych projekt w zakresie edukacji o dziedzictwie kulturowym. To książka pełna pomysłów, przygotowana w oparciu o przykłady z różnych zakątków świata: m. in. chłodnej Islandii i gorącej Ameryki Południowej, szacownej Wielkiej Brytanii i temperamentnej Hiszpanii, wielokulturowych Stanów Zjednoczonych Ameryki i niemniej barwnej Europy Środkowej. Składa się z trzech części: Dziedzictwo od kuchni, Edukacyjne menu, Dania do wypróbowania. Jest pomyślana jako użyteczne narzędzie dla edukatorów, animatorów kultury, nauczycieli, pracowników instytucji kultury, pracowników samorządu terytorialnego, pasjonatów, właścicieli i użytkowników zabytków, idealistów i tych już nieco zniechęconych, praktyków, którzy niejeden projekt mają już za sobą i amatorów, którzy dopiero zaczynają przygodę z edukacją i dziedzictwem, dla tych z dużym zapleczem i tych zdanych na własne siły, dla tych którzy chcą mówić o obiektach z wielką historią w tle i tych, którzy chcieliby zrobić coś niemal z niczego.
Wydawca: Narodowy Instytut Dziedzictwa
Opracowanie: Fundacja Plenerownia
Tekst: Katarzyna Zarzycka
Korekta: Monika Ślizowska
Projekt graficzny i skład: Barbara Łepkowska
Współpraca merytoryczna: Marta Graczyńska, Piotr Idziak, Barbara Łepkowska, Marta Sztwiertnia
Do pobrania:
Rozgryźć dziedzictwo - Podręcznik dobrych praktyk.pdf
----------------------------------------------------------------------------------------------
Materiały edukacyjne dla szkół w zakresie dziedzictwa kulturowego
W 2015 roku Narodowy Instytut Dziedzictwa w ramach Krajowego Programu Ochrony Zabytków i Opieki nad Zabytkami na lata 2014−2017 zrealizował pierwszą edycję konkursu na opracowanie materiałów edukacyjnych dla szkół w zakresie dziedzictwa kulturowego. Konkurs skierowany był do nauczycieli, animatorów i popularyzatorów kultury, edukatorów muzealnych i pracowników sektora kultury. Celem konkursu było opracowanie materiałów edukacyjnych dla szkół w zakresie dziedzictwa kulturowego, które pozwolą zwiększyć efektywność systemu upowszechniania wiedzy o dziedzictwie i jego wartości.
Nagrodzone projekty mogą aktywnie przyczynić się do wykształcenia wśród uczniów przekonania o konieczności zachowania zabytków i innych elementów dziedzictwa. Wybrane scenariusze stanowią użyteczne i zgodne z dobrymi praktykami nowoczesnej edukacji materiały dydaktyczne, umożliwiające wprowadzenie właściwych i adekwatnych treści do systemu edukacji formalnej, dzięki czemu w procesie kształcenia ogólnego szkoła ma stać się miejscem przekazu dziedzictwa kulturowego.
Wszystkie zgłoszone do konkursu prace prezentowały wysoki poziom poznawczy, dydaktyczny i plastyczny. Wiele z nich to gotowe scenariusze, konspekty zajęć, cykle edukacyjne, prezentacje i gry edukacyjne, niektóre z nich opierały się na rozwiązaniach multimedialnych. W nadesłanych pracach znalazły się materiały dotyczące dziedzictwa pojmowanego ogólnie oraz takie, które skupiały się na wybranych aspektach dziedzictwa regionalnego.
Spośród nadesłanych prac jury postanowiło nagrodzić 9 projektów:
1. Multiregion, czyli jak nauczać o Żuławach – Stowarzyszenie Miłośników Nowego Dworu Gdańskiego – Klub Nowodworski,
2. Dziedzictwo kulturowe to rzecz do myślenia, nie tylko do konserwacji - Edyta Bukowska
3. Pamięć przeszłości – Alina Ślimak
4. Młoda Polska krakowska – Dariusz Martynowicz
5. Przenośne centrum interpretacji – Katarzyna Zarzycka, Barbara Łepkowska
6. Geny kultury – Zygmunt Piórkowski
7. Cykl lekcji integrujący język polski i historii w gimnazjum – Dorota Bielawska
8. O dziedzictwie – Magdalena Ankiewicz-Kopicka
9. Błękitne złoto Ziemi Kamiennogórskiej – Joanna Bodzek, Agnieszka Tatko-Fujar
Zachęcamy nauczycieli, edukatorów, animatorów kultury do korzystania z gotowych scenariuszy!
Scenariusze: