DANE KONTAKTOWE
DANE TELEADRESOWE
Wyrażam zgodę na przetwarzanie i przetrzymywanie moich danych osobowych niezbędnych do korzystania z materiałów serwisu przez NID zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 29.08.1997r. (Dz. U. Nr 133, poz. 883).

PRZYPOMNIJ HASŁO

INFORMACJE OGÓLNE

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua.

  DLA WŁAŚCICIELI I ZARZĄDCÓW

  Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua.

   DLA SPECJALISTÓW

   Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua.

    << < KALENDARIUM / 2012 / KWI > >>

     DZIEDZICTWO
     KULTUROWE W REGIONACH

     mapa WYBIERZ WOJEWÓDZTWO
      
      
      
     Jabłoniowy zawrót głowy
     2021.09.06

     Jabłoniowy zawrót głowy

     W sobotę, 18 września 2021 zapraszamy do historycznej szkółki w polskiej części Parku Mużakowskiego, gdzie już po raz ósmy, odbędzie się kiermasz roślin i owoców pn. „Jabłoniowy zawrót głowy”.

     Jabłoniowy zawrót głowy to polsko-niemiecki kiermasz organizowany przez Narodowy Instytut Dziedzictwa w Parku Mużakowskim w Łęknicy (woj. lubuskie, powiat żarski), w założeniu ogrodowym w stylu krajobrazowym, położonym po obu stronach polsko-niemieckiej granicy. Jest to największe założenie ogrodowe w Europie wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

     Jabłoniowy zawrót głowy to wydarzenie w formie kiermaszu roślin, owoców i warzyw popularyzującego bogactwo zbiorów dendrologicznych z terenu historycznej szkółki połączona z rodzinnym piknikiem. Organizacja tegorocznej edycji Jabłoniowego Zawrotu Głowy w Parku Mużakowskim w Łęknicy planowana jest w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa w dniu 18 września 2021 roku, które odbędą się pod hasłem: SMAKI DZIEDZICTWA. Serdecznie zapraszamy na stronę wydarzenia: https://edd.nid.pl/wydarzenia/jabloniowy-zawrot-glowy/ .

     Impreza nawiązuje do tradycji tego miejsca, pełniącego od początku istnienia parku funkcję zaplecza ogrodniczego. Na jego potrzeby w szkółce uprawiano rośliny młode, gromadzono je, rozmnażano i przechowywano, przygotowując do wysadzenia na docelowe miejsce.  W II połowie XIX wieku szkółka mużakowska uzyskała cenioną i rozpoznawalną markę, stając się z czasem znaczącym źródłem dochodów. Dzisiaj miejsce to kojarzy się jednak przede wszystkim ze starym sadem, założonym z początkiem wieku XX, gdy uprawy zdominowały rośliny użytkowe.  Zachowane drzewa owocowe rosnące na prawie całym terenie, reprezentujące liczne odmiany, w części rzadko spotykane we współczesnych sadach przydomowych, stanowią kolekcję interesującą nie tylko dla znawców. W ostatnich latach kolekcja została wzbogacona o ponad 450 młodych drzew owocowych.

     W godzinach 11.00-18.00 swoją ofertę zaprezentują firmy ogrodnicze, szkółkarze i sadownicy z regionu. Na uwagę zasługuje przygotowana przez nich oferta sprzedaży sadzonek starych odmian drzew owocowych. Kupić będzie można również rośliny ozdobne do ogrodu.

     Przygotowano również bogatą ofertę sprzedaży produktów roślinnych, wyrobów rękodzieła, domowych przetworów i miodów. Oczywiście nie zabraknie przepysznych ciast, lodów i aromatycznej kawy. Dorośli i dzieci będą mogli wziąć udział w atrakcyjnych warsztatach ruchowych i artystycznych. Podczas wydarzenia będzie możliwość własnoręcznie wykonać i spróbować tradycyjnych łużyckich wypieków – chleba z dodatkiem lnu i ciasteczek owsianych. Zapraszamy również na warsztaty z tworzenia tradycyjnych warkoczy z czosnku, cebuli, papryki i suszu roślinnego oraz dla najmłodszych odbędą się warsztaty - owocowe cudaki – zwierzaki.

     Zapraszamy serdecznie wszystkich szukających odpoczynku w jesiennym słońcu przy nastrojowej muzyce, którą zapewnią występy zespołów Overbridge Jazz Quartet i Póki Co.

     Organizatorem "Jabłoniowego zawrotu głowy" jest Narodowy Instytut Dziedzictwa Specjalistyczna Pracownia Terenowa "Park Mużakowski" w Łęknicy.