DANE KONTAKTOWE
DANE TELEADRESOWE
Wyrażam zgodę na przetwarzanie i przetrzymywanie moich danych osobowych niezbędnych do korzystania z materiałów serwisu przez NID zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 29.08.1997r. (Dz. U. Nr 133, poz. 883).

PRZYPOMNIJ HASŁO

INFORMACJE OGÓLNE

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua.

  DLA WŁAŚCICIELI I ZARZĄDCÓW

  Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua.

   DLA SPECJALISTÓW

   Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua.

    << < KALENDARIUM / 2012 / KWI > >>

     DZIEDZICTWO
     KULTUROWE W REGIONACH

     mapa WYBIERZ WOJEWÓDZTWO
      
      
      
     Kościół w Michałowie opowiada swoją historię
     2020.10.16

     Kościół w Michałowie opowiada swoją historię

     Zakończył się obóz badawczy kościoła pw. św. Józefa Robotnika w Michałowie na Opolszczyźnie. Eksperci z Narodowego Instytutu Dziedzictwa przez pięć dni prowadzili badania architektoniczne zabytku.

     - „Po tych 5 dniach ciężkiej pracy w bardzo trudnych warunkach atmosferycznych wiemy znacznie więcej o historii tego kościoła. Wiemy na pewno, że nawa jest późniejsza niż prezbiterium. To jest trzecia nawa w tym miejscu. Obecna nawa zbudowana została w XIX wieku na fundamencie XVI-wiecznym. Zachodnia część południowej części zabytku jest późniejsza niż część wschodnia, posiada mury średniowieczne. Znaleźliśmy bardzo ciekawe okienko szczelinowe doświetlające niegdyś pomieszczenie w narożniku południowo-wschodnim. Nie wiemy jeszcze, która empora pełniła rolę empory kolatorskiej. Wielu rzeczy o układzie funkcjonalnym jeszcze nie wiemy. Nie robiliśmy odkrywek we wnętrzu, zwłaszcza w prezbiterium, gdyż pod tynkiem znajdują się polichromie i nie chcieliśmy niczego zniszczyć” – podsumował architekt Paweł Filipowicz, kierownik obozu badawczego w Michałowie.

     Obóz zorganizował Oddział Terenowy Narodowego Instytutu Dziedzictwa w Opolu we współpracy z parafią pw. św. Jadwigi Śląskiej w Michałowie. Eksperci z Łodzi, Wrocławia, Katowic i Krakowa prowadzili badania od poniedziałku do piątku (12-16 października 2020 r.). Materiały zebrane podczas badań terenowych będą teraz opracowywane i analizowane. W efekcie tych prac powstanie opracowanie, które posłuży przygotowaniu konkretnego programu prac konserwatorskich.

     – „To jest ogromna szansa, aby postąpić modelowo, właściwie i stworzyć program prac konserwatorskich opartych o wcześniejsze rozpoznanie badawcze.” – powiedział Paweł Filipowicz.

     W przyszłości pracę rozpocznie zespół konserwatorów zabytków pod kierunkiem prof. Jarosława Adamowicza, dziekana Wydziału Konserwacji Dzieł Sztuki ASP w Krakowie, który będzie badał polichromie, a następnie zajmie się ich konserwacją. Pilnych prac wymaga również dach, wieża i niezwykle cenne renesansowe wyposażenie świątyni.

     Praca ekspertów Narodowego Instytutu Dziedzictwa została doceniona przez Teresę Barańską, pełniącą funkcję Wicewojewody Opolskiego, która przekazał podziękowania i wyrazy uznania dla ich pracy i zaangażowania, podkreślając, że to pierwsze tego typu przedsięwzięcie naukowe w województwie opolskim.
     Kolejny obóz badawczy NID planowany jest w 2021 r. w Czeskiej Wsi.