DANE KONTAKTOWE
DANE TELEADRESOWE
Wyrażam zgodę na przetwarzanie i przetrzymywanie moich danych osobowych niezbędnych do korzystania z materiałów serwisu przez NID zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 29.08.1997r. (Dz. U. Nr 133, poz. 883).

PRZYPOMNIJ HASŁO

INFORMACJE OGÓLNE

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua.

  DLA WŁAŚCICIELI I ZARZĄDCÓW

  Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua.

   DLA SPECJALISTÓW

   Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua.

    << < KALENDARIUM / 2012 / KWI > >>

     DZIEDZICTWO
     KULTUROWE W REGIONACH

     mapa WYBIERZ WOJEWÓDZTWO
      
      
      
     Ruszają Europejskie Dni Dziedzictwa 2020!
     2020.09.08

     Ruszają Europejskie Dni Dziedzictwa 2020!

        

     Ruszają Europejskie Dni Dziedzictwa 2020!

     Jak przebiegał tradycyjny wypiek chleba, czym były mazelonki lub jak narysować tradycyjny wzór opolski? Dziedzictwo kulturowe to nie tylko zabytki, ale także tradycje i zwyczaje przekazywane
     z pokolenia na pokolenie. 28. edycja Europejskich Dni Dziedzictwa to aż 500 darmowych wydarzeń w całej Polsce!


     13 września 2020 w Siennej, gminie Gródek nad Dunajcem odbędzie się ogólnopolska inauguracja Europejskich Dni Dziedzictwa. Organizatorzy imprezy zapewniają bezpłatny dostęp do licznych zabytków i obiektów kultury, takich jak muzea, skanseny, ogrody, a także proponują wiele innych atrakcji – spacery, wykłady czy warsztaty. Każdy może znaleźć interesujące wydarzenie w swoim regionie i dowiedzieć się więcej o lokalnym dziedzictwie. Choć wydarzenia odbywają się przez cały miesiąc, to ich kulminacja zaplanowana jest na dwa weekendy: 12-13 oraz 19-20 września 2020 r.

     Tegoroczna edycja jest zupełnie inna przez wzgląd na sytuację epidemiczną w naszym kraju. Część wydarzeń (wykładów, warsztatów, spotkań itd.) odbędzie się online. W przypadku wydarzeń stacjonarnych zostaną wprowadzone obostrzenia, tak by każdy mógł czuć się bezpiecznie.


     „Moja droga”, czyli podróż po polskiej kulturze

     Co roku EDD organizowane są pod innym hasłem przewodnim, które łączy wszystkie wydarzenia w kraju. W 2020 roku odbędą się one pod nazwą „Moja droga”. Motyw drogi nawiązuje do podróży po polskiej kulturze i historii, ale także ma zachęcać do znalezienia własnej ścieżki w poznawaniu lokalnego dziedzictwa oraz łączenia go z własnymi doświadczeniami. Hasło można interpretować także bardziej romantycznie jako zwrot do ukochanej. .


     Dziedzictwo na wyciągnięcie ręki

     Jednym z wydarzeń tegorocznej Ogólnopolskiej Inauguracji Europejskich Dni Dziedzictwa 2020 będą Małopolskie Targi Książki – „Dziedzictwo zapisane lokalnie”. W związku z pandemią  targi przeniosą się w większości do Internetu i przyjmą formę rozmów o książkach z ich autorami, którzy opowiedzą, jaka była ich droga do poznania własnego, regionalnego dziedzictwa kulturowego.

     Europejskie Dni Dziedzictwa to największy w Europie projekt społeczno-edukacyjny, którego idea narodziła się w 1985 roku w Granadzie. Polska jako jeden z pięćdziesięciu krajów włączyła się do akcji w 1993 roku. Myślą przewodnią tego święta jest angażowanie europejskiej społeczności w opiekę nad dziedzictwem kulturowym, prezentowanie jego różnorodności i wzmacnianie dialogu międzykulturowego.

     Koordynatorem Europejskich Dni Dziedzictwa w Polsce jest Narodowy Instytut Dziedzictwa, którego jednym z celów jest popularyzacja dziedzictwa kulturowego, edukacja społeczna oraz uwrażliwianie na problematykę ochrony zabytków. Wydarzenie jest dofinansowane ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022.

     Europejskie Dni Dziedzictwa zostały objęte honorowym patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Piotra Glińskiego, Marszałka Województwa Małopolskiego Witolda Kozłowskiego, a także Narodowym Patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy w Stulecie Odzyskania Niepodległości.

     Miejsca gdzie można zasięgnąć szerszej informacji o tegorocznej edycji Europejskich Dni Dziedzictwa

     •    O EDD https://edd.nid.pl/o-edd/   
     •    PROGRAM https://edd.nid.pl/aktualnosci/ogolnopolska-inauguracja-europejskich-dni - dziedzictwa-2020/
     •    SPOT https://edd.nid.pl/aktualnosci/spot-europejskie-dni-dziedzictwa-2020/

     Obserwuj Europejskie Dni Dziedzictwa na Facebooku
     https://www.facebook.com/europejskie.dni.dziedzictwa