DANE KONTAKTOWE
DANE TELEADRESOWE
Wyrażam zgodę na przetwarzanie i przetrzymywanie moich danych osobowych niezbędnych do korzystania z materiałów serwisu przez NID zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 29.08.1997r. (Dz. U. Nr 133, poz. 883).

PRZYPOMNIJ HASŁO

INFORMACJE OGÓLNE

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua.

  DLA WŁAŚCICIELI I ZARZĄDCÓW

  Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua.

   DLA SPECJALISTÓW

   Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua.

    << < KALENDARIUM / 2012 / KWI > >>

     DZIEDZICTWO
     KULTUROWE W REGIONACH

     mapa WYBIERZ WOJEWÓDZTWO
      
      
      
     Patronad NID: Wystawa "1920 Płock"
     2020.08.10

     Wystawa „1920. Malarstwo. Fotografia”

     18 sierpnia Muzeum Mazowieckie w Płocku zaprasza na wystawę o roku 1920, na której zaprezentuje m.in. „Cud nad Wisłą” Jerzego Kossaka, płótno opowiadające o jednym z najważniejszych zwycięstw polskiego oręża. Narodowy Instytut Dziedzictwa objął patronat nad wystawą i towarzyszącymi jej wydarzeniami.  

      „Cud nad Wisłą” to obraz – alegoria. Przedstawia odbicie z rąk bolszewików  Radzymina. Są na nim polscy żołnierze ze sztandarem, ksiądz Skorupka zagrzewający do boju, Wisła, a na jej drugim brzegu – Piłsudski na czele kawaleryjskich oddziałów.  I wprawdzie Radzymin nie leży bezpośrednio nad Wisłą, ksiądz Skorupka w momencie jego odbicia już nie żył, a Piłsudski przebywał wtedy w Kwaterze Głównej w Puławach, ale przecież nie o ścisłość historyczną chodziło. Ważna była sytuacja, w której kraj dopiero co odrodzony,  przy udziale ochotniczej armii, pokonuje o wiele liczniejsze oddziały Armii Czerwonej. Historycy do dziś uznają bitwę warszawską za jedną z osiemnastu przełomowych bitew świata.

     Wystawa „1920. Malarstwo. Fotografia”, na którą zaprasza Muzeum Mazowieckie w Płocku, powstaje z kilku powodów. Po pierwsze w tym roku świętujemy 100-lecie odparcia sowieckiego ataku. Po drugie, Płock odegrał w tych wydarzeniach ważną rolę, mieszkańcy bronili swego miasta ramię w ramię z żołnierzami, a Płock został odznaczony Krzyżem Walecznych z rąk marszałka Józefa Piłsudskiego. Po trzecie, Muzeum Mazowieckie w Płocku, kojarzone przede wszystkim z najbogatszymi w kraju zbiorami secesji, zgromadziło także ciekawą kolekcję pamiątek historycznych, którą prezentuje na multimedialnej wystawie stałej „X wieków Płocka”. Są wśród nich te dotyczące roku 1920 – m.in. transparent zerwany z radzieckiego czołgu, proporzec pułku ułanów im. płk. Mustafy Achmatowicza, fotografie obrońców Płocka – budowniczych barykad.

     Na wystawie „1920. Malarstwo. Fotografia” obejrzeć można nie tylko „Cud nad Wisłą”, ale także kilkanaście innych obrazów wypożyczonych  z  Muzeum Narodowego w Warszawie, Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie, Muzeum Narodowego w Krakowie, Muzeum Historii Miasta Krakowa i Muzeum Diecezjalnego w Toruniu oraz dzieła pochodzące z własnych zbiorów płockiego muzeum. Wśród nich m.in. portret Józefa Piłsudskiego Wojciecha Kossaka, „Szarża” Jerzego Hulewicza i „Piłsudski pod Wilnem” Ludomira Sleńdzińskiego. Oprócz tego podziwiać będzie można także 150 fotografii pochodzących ze zbiorów Centralnego Archiwum Wojskowego w  Warszawie, a przedstawiających frontową historię polskich żołnierzy, m.in. sceny batalistyczne, uzbrojenie armii, jeńców, pogrzeby poległych.

      Na wystawie po raz pierwszy zostaną zaprezentowane zdjęcia z albumu płocczanina Lecha Mariana Rościszewskiego przedstawiające one szlak bojowy 3 szwadronu 4 pułku ułanów (sformowanego w większości z synów ziemi płockiej), w którym autor, 22-letni ochotnik, pełnił funkcję plutonowego i wachmistrza. Muzeum wyda także jego spisywane na bieżąco wspomnienia z wojny. Promocja pamiętnika odbędzie się w przeddzień otwarcia wystawy – 17 sierpnia 2020 roku.

     Wernisaż, zaplanowany na 18 sierpnia, będzie połączony z okolicznościowym wystąpieniem prof. Janusza Szczepańskiego. 27 września, na zakończenie wystawy  odbędzie się promocja wydanego przez muzeum pamiętnika Marceliny Rościszewskiej, której towarzyszyć będzie wystąpienie Michała Sokolnickiego „Płocczanki dla Niepodległej”, a prof. Katarzyna Sierakowska opowie o udziale kobiet w życiu odradzającej się Polski. Organizatorzy liczą, że w  spotkaniu weźmie udział wnuczka Marceliny Rościszewskiej, pani dr Janina Rościszewska-Krawczyk. Ponadto zwiedzający otrzymają pamiątkową "Jednodniówkę", zawierającą informacje o wystawie, a także kalendarium wojny polsko-bolszewickiej, wspomnienia świadków obrony Płocka oraz gry i zabawy dla dzieci.

     Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.  Muzeum zaprasza!