DANE KONTAKTOWE
DANE TELEADRESOWE
Wyrażam zgodę na przetwarzanie i przetrzymywanie moich danych osobowych niezbędnych do korzystania z materiałów serwisu przez NID zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 29.08.1997r. (Dz. U. Nr 133, poz. 883).

PRZYPOMNIJ HASŁO

INFORMACJE OGÓLNE

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua.

  DLA WŁAŚCICIELI I ZARZĄDCÓW

  Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua.

   DLA SPECJALISTÓW

   Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua.

    << < KALENDARIUM / 2012 / KWI > >>

     DZIEDZICTWO
     KULTUROWE W REGIONACH

     mapa WYBIERZ WOJEWÓDZTWO
      
      
      
     EDU.NID.PL – ciekawie uczymy o dziedzictwie
     2020.07.03

     EDU.NID.PL – ciekawie uczymy o dziedzictwie

     Co to jest dziedzictwo, jakie mamy rodzaje zabytków, co oznacza niematerialne dziedzictwo kulturowe – takie pytania zadają Wam dzieci, uczniowie, podopieczni? Spieszymy z pomocą! Narodowy Instytut Dziedzictwa uruchomił portal edu.nid.pl, który odpowie na każde tego typu pytanie, pomoże w edukacji, zachęci do zgłębiania wiedzy i wreszcie: w każdym zaszczepi chęć poznawania historii i kultury własnego regionu i Polski.

     Portal edu.nid.pl powstał, aby wesprzeć nauczycieli i edukatorów w ich pracy. Szybko okazało się, że jest skarbnicą wiedzy nie tylko dla zawodowych edukatorów, ale również dla rodziców i opiekunów szukających inspiracji i ciekawych pomysłów na zabawy z dziećmi czy warsztaty z młodzieżą i dorosłymi.

     Na portalu można znaleźć materiały o lokalnym dziedzictwie, filmy, scenariusze lekcji o architekturze czy nawet pomysły na gry terenowe. Udostępnione treści podpowiadają, jak zorganizować atrakcyjną wycieczkę, poznać najbliższą okolicę, czy ciekawie spędzić czas w otoczeniu zabytków w gronie rodziny. Wyszukiwarka dostępna na stronie pozwala ograniczyć wybór do konkretnych rodzajów materiałów, tematyki i grupy docelowej. Odwiedzając zakładkę „Baza wiedzy”, poznamy podstawowe, ale nie zawsze oczywiste definicje i informacje o dziedzictwie – m.in. nauczymy się jak rozróżniać rodzaje zabytków, dowiemy się, jakie są podstawowe pojęcia archeologiczne i czym są archiwa społeczne. Praktycznym rozwiązaniem jest również zakładka z kalendarzem, zapowiadająca nadchodzące wydarzenia związane z dziedzictwem. Zakładka „Inspiracje” gromadzi natomiast informacje i relacje z najciekawszych minionych wydarzeń, które mogą być kopalnią pomysłów do przeprowadzenia warsztatów, zorganizowania wystawy czy konkursu tematycznego.

     Materiały udostępnione na platformie zostały opracowane i zebrane przez Narodowy Instytut Dziedzictwa we współpracy z instytucjami kultury, muzeami i organizacjami pozarządowymi z całej Polski. Ilość materiałów na stronie nie została wyczerpana. Każdego dnia dodawane są nowe treści, wydarzenia, definicje i inne informacje.

     Portal przystosowany jest dla osób niepełnosprawnych, działa także w wersji mobilnej na telefonach, smartfonach i tabletach.

     Strona edu.nid.pl powstała w ramach „Krajowego Programu Ochrony Zabytków i Opieki nad Zabytkami na lata 2019–2022”, którego jednym z celów jest zwiększenie świadomości potrzeby poznania i ochrony dziedzictwa kulturowego przez młode pokolenie. Krajowy program realizuje zapisy ustawy z dnia 23 lipca 2003 r. o ochronie zabytków i opieki nad zabytkami.