DANE KONTAKTOWE
DANE TELEADRESOWE
Wyrażam zgodę na przetwarzanie i przetrzymywanie moich danych osobowych niezbędnych do korzystania z materiałów serwisu przez NID zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 29.08.1997r. (Dz. U. Nr 133, poz. 883).

PRZYPOMNIJ HASŁO

INFORMACJE OGÓLNE

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua.

  DLA WŁAŚCICIELI I ZARZĄDCÓW

  Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua.

   DLA SPECJALISTÓW

   Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua.

    << < KALENDARIUM / 2012 / KWI > >>

     DZIEDZICTWO
     KULTUROWE W REGIONACH

     mapa WYBIERZ WOJEWÓDZTWO
      
      
      
     Konkurs „Kochamy gdyńskie zabytki” został rozstrzygnięty!
     2019.04.25

     Konkurs „Kochamy gdyńskie zabytki” został rozstrzygnięty!

     24 kwietnia 2019 r., podczas uroczystej gali w Muzeum Emigracji w Gdyni z okazji Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków, rozstrzygnięty został konkurs „Kochamy gdyńskie zabytki” organizowany przez Narodowy Instytut Dziedzictwa oraz Miasto Gdynia. Laureatem konkursu został Tomasz Lelito twórca wycieczki „Ikony wielkomiejskiej Gdyni”, wyróżnienie otrzymał Bartłomiej Ponikiewski – za wycieczkę „Styl okrętowy”.

     Od 15 lutego do 25 marca 2019 r. na stronie internetowej Narodowego Instytutu Dziedzictwa – zabytek.pl trwał konkurs „Kochamy gdyńskie zabytki”.  Żeby wziąć udział w konkursie, należało zarejestrować się w serwisie i za jego pomocą stworzyć propozycję wycieczki szlakiem obiektów zabytkowych w Gdyni, znajdujących się na portalu.

     Zgłaszane wycieczki były oceniane pod kątem atrakcyjności i wkładu własnego, np. przygotowania fotografii czy ciekawych opisów obiektów wpisanych do rejestru zabytków. Dodatkowo punktowane przez jury były uzupełnienie danych – fotograficznych lub tekstowych o zabytku, gromadzonych na portalu.

     Celem konkursu było upowszechnianie wiedzy o lokalnym dziedzictwie kulturowym i wzmacnianie świadomości społecznej dotyczącej wartości zabytków Gdyni, poprzez poznawanie i uzupełnianie zasobów portalu zabytek.pl oraz możliwość tworzenia własnych treści – w postaci wycieczek pieszych lub rowerowych po mieście szlakiem zabytków.

     Jury konkursu najwyżej oceniło wycieczkę przygotowaną przez Tomasza Lelito, który we wstępie do niej napisał: „kształt i charakter tkanki architektoniczno-urbanistycznej [Gdyni] zawdzięczamy głównie dynamicznemu okresowi przedwojennemu (późne lata 20-te i całe lata 30-te), gdy miasto dosłownie rosło z tych samych pól i łąk, przy których wcześniej pasały się zwierzęta. Dopełnieniem stały się powojenne realizacje, które przypieczętowały skalę jako dużego nadmorskiego ośrodka miejskiego, a także modernistyczny charakter, który również w najtrudniejszych latach powojennych zyskiwał w mieście ponadprzeciętny charakter i oryginalnością ujmuje nie mniej niż najlepsze przedwojenne projekty”. Wycieczka prowadzi szlakiem takich ikon jak gdyński Dworzec Główny, Sąd Rejonowy czy Zespół Hali Targowej.

     Wyróżniono również wycieczkę autorstwa Bartłomieja Ponikiewiskiego. Trasa przebiega śladami stylu okrętowego, czyli przedstawia cylindryczne formy w architekturze Gdyni, na przykładzie realizacji z terenu Śródmieście, Kamiennej Góry i Portu.

     Wszystkie wycieczki – po Gdyni oraz po innych rejonach kraju – dostępne są TUTAJ. Trasy można zapisać i ściągnąć w formie pliku PDF lub z wykorzystaniem urządzenia mobilnego z GPS nawigować się między kolejnymi punktami szlaku.

     ***

     Strona zabytek.pl stworzona i administrowana jest przez Narodowy Instytut Dziedzictwa. To innowacyjny serwis, który zawiera ponad 84 000 obiektów zabytkowych wpisanych do rejestru, wizualizacje 3D, wersję mobilna zintegrowaną z Google Maps i bogate kolekcje tematyczne.