DANE KONTAKTOWE
DANE TELEADRESOWE
Wyrażam zgodę na przetwarzanie i przetrzymywanie moich danych osobowych niezbędnych do korzystania z materiałów serwisu przez NID zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 29.08.1997r. (Dz. U. Nr 133, poz. 883).

PRZYPOMNIJ HASŁO

INFORMACJE OGÓLNE

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua.

    DLA WŁAŚCICIELI I ZARZĄDCÓW

    Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua.

      DLA SPECJALISTÓW

      Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua.

        << < KALENDARIUM / 2012 / KWI > >>

          DZIEDZICTWO
          KULTUROWE W REGIONACH

          mapa WYBIERZ WOJEWÓDZTWO
           
           
           
          Poznaliśmy nagrodzonych w konkursie Zabytek Zadbany 2019!
          2019.04.25

          Poznaliśmy nagrodzonych w konkursie Zabytek Zadbany 2019!

          24 kwietnia, podczas gali z okazji Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków, poznaliśmy laureatów konkursu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Generalnego Konserwatora Zabytków „Zabytek Zadbany” 2019. Procedurę konkursową prowadzi Narodowy Instytut Dziedzictwa.

          „Zabytek Zadbany” to ogólnopolski konkurs, którego celem jest promocja opieki nad zabytkami poprzez propagowanie najlepszych wzorów konserwacji, utrzymania i zagospodarowania zabytków.

          Uroczysta gala Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków w tym roku odbyła się w Muzeum Emigracji w Gdyni. Gospodarzami spotkania byli Bartosz Skaldawski, Dyrektor Narodowego Instytutu Dziedzictwa oraz dr Wojciech Szczurek, Prezydent Miasta Gdyni. Obchody patronatem honorowym objęła prof. Magdalena Gawin, Generalny Konserwator Zabytków, Podsekretarz Stanu w MKiDN.

          W tegorocznej edycji konkursu Jury przyznało 7 nagród i 14 wyróżnień w sześciu kategoriach.

          Kategoria A: utrwalenie wartości zabytkowej obiektu
          Nagroda:

          Zakład Karny w dawnym klasztorze karmelitańskim w Nowym Wiśniczu, woj. małopolskie
          Wyróżnienia:
          •    Bobowa, kościół Świętej Zofii, woj. małopolskie
          •    Willa Georga Grawitza, obecnie siedziba Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia w Szczecinie, woj. zachodniopomorskie
          •   Szkoła Stowarzyszenia „Rodzina Wojskowa”, obecnie Szkoła Podstawowa Specjalna nr 123 im. Kornela Makuszyńskiego w Warszawie, woj. mazowieckie

          Kategoria B: rewaloryzacja przestrzeni kulturowej i krajobrazu (w tym założenia dworskie i pałacowe)
          Nagroda:
          Zagroda – Muzeum Wsi Markowa, woj. podkarpackie
          Wyróżnienia:
          •    Zespół dworsko-parkowy w Chrzęsnem, woj. mazowieckie
          •    Pałac w zespole pałacowo-parkowym w Jankowicach, woj. wielkopolskie
          •    Trwała ruina pałacu w Zatoniu, woj. lubuskie
           
          Kategoria C: adaptacja obiektów zabytkowych
          Nagroda:
          Zespół dworca kolejowego w Kościerzynie, woj. pomorskie
          Wyróżnienia:
          •   Prochownia Stara Apteka, obecnie scena Teatru Wybrzeże w Gdańsku, woj. pomorskie
          •   Ruda Śląska, budynek dworca kolejowego, obecnie Miejska Biblioteka Publiczna „Stacja Biblioteka”, woj. śląskie
          •   Kamienica przy Placu Solnym 4, obecnie siedziba fundacji i instytucji kultury OP ENHEIM we Wrocławiu, woj. dolnośląskie

          Kategoria D: architektura i budownictwo drewniane
          Nagroda:
          Kościół Pokoju w Jaworze, woj. dolnośląskie
          Wyróżnienia:
          •    Papiernia – młyn papierniczy w Dusznikach-Zdroju, woj. dolnośląskie
          •    Kościół Podwyższenia Krzyża Świętego w Żołędowie, woj. kujawsko-pomorskie

          Kategoria E: zabytki techniki (w tym budownictwo przemysłowe i inżynieryjne)
          Nagroda:
          Wieża ciśnień w Biedrusku, woj. wielkopolskie
          Wyróżnienia:
          •    Wieża ciśnień w Chełmży, woj. kujawsko-pomorskie
          •    Leszno, wiatrak koźlak „Czesław” , woj. wielkopolskie
          •    Komora Jezioro Wessel na III poziomie Kopalni Soli „Wieliczka”, woj. małopolskie

          Kategoria specjalna F: właściwe użytkowanie i stała opieka nad zabytkiem
          Nagrody:
          •    Gliwice-Ostropa, kościół Świętego Jerzego, woj. śląskie
          •    Kaplica Świętego Jana Nepomucena w Zerwanej, woj. małopolskie

          SZCZEGÓŁOWA LISTA LAUREATÓW I WYRÓŻNIONYCH

          A. KATEGORIA: UTRWALENIE WARTOŚCI ZABYTKOWEJ OBIEKTU

          Nagroda
          Zakład Karny w dawnym klasztorze karmelitańskim w Nowym Wiśniczu, woj. małopolskie

          PRZED                                                       PO
          A_Nowy Wiśnicz_przed (1).JPG A_Nowy Wiśnicz_po.jpg

          Dyplom laureata dla Zakładu Karnego w Nowym Wiśniczu za kompleksową, opartą o staranne prace badawcze konserwację dawnego klasztoru karmelitańskiego, przekształconego pod koniec wieku XVIII na więzienie, utrwalenie substancji zabytkowej, ekspozycję historycznych nawarstwień zespołu zabudowy oraz wzorowe zarządzanie obiektem, uwzględniające jego wartość historyczną.

          Wyróżnienia:
          •    Bobowa, kościół Świętej Zofii, woj. małopolskie

          PRZED                                                       PO
          A_Bobowa_przed.JPG A_Bobowa_po.JPG

          Wyróżnienie dla Parafii Rzymskokatolickiej Wszystkich Świętych w Bobowej za wzorowo wykonane, kompleksowe prace konserwatorskie zarówno we wnętrzu, jak i na zewnątrz kościoła filialnego Świętej Zofii w Bobowej, które powstrzymały degradację budowli oraz pozwoliły na wydobycie, uczytelnienie i utrwalenie jej wartości zabytkowej.

          •    Willa Georga Grawitza, obecnie siedziba Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia w Szczecinie, woj. zachodniopomorskie

          PRZED                                                       PO
          A_Szczecin_willa Grawita_przed.JPG A_Szczecin_willa Grawita_po.JPG

          Wyróżnienie dla Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia im. Tadeusza Szeligowskiego w Szczecinie za wzorowo wykonane prace konserwatorskie w dawnej willi Georga Grawitza, starannie przeprowadzone prace badawcze dokumentujące oryginalny wystrój oraz ekspozycję historycznych walorów architektonicznych i plastycznych obiektu.

          •    Szkoła Stowarzyszenia „Rodzina Wojskowa”, obecnie Szkoła Podstawowa Specjalna nr 123 im. Kornela Makuszyńskiego w Warszawie, woj. mazowieckie

          PRZED                                                       PO
          A_Warszawa_SP_123_przed.JPG A_Warszawa_SP_123_po.JPG

          Wyróżnienie dla Szkoły Podstawowej Specjalnej nr 123 im. Kornela Makuszyńskiego w Warszawie za staranny remont elewacji szkoły oparty na kompleksowych badaniach konserwatorskich i architektonicznych, uwzględniający wartości architektury modernistycznej oraz świadectwo historii o wymiarze edukacyjnym i społecznym – ślady pocisków z czasów Powstania Warszawskiego.


          B. KATEGORIA: REWALORYZACJA PRZESTRZENI KULTUROWEJ I KRAJOBRAZU

          Nagroda:
          Zagroda – Muzeum Wsi Markowa, woj. podkarpackie

          PRZED                                                          PO
          B_Markowa_przed.jpg B_Markowa_po (1).JPG 

          Dyplom laureata dla Towarzystwa Przyjaciół Markowej za wzorowo wykonane prace konserwatorskie w Zagrodzie – Muzeum Wsi Markowa, które pozwoliły na zachowanie i utrwalenie wiejskiego krajobrazu kulturowego ważnego dla lokalnej tradycji i tożsamości.

          Wyróżnienia:
          •    Zespół dworsko-parkowy w Chrzęsnem, woj. mazowieckie

          PRZED                                                    PO
          B_Chrzęsne_przed.JPG B_Chrzęsne_po.JPG

          Wyróżnienie dla Powiatu Wołomińskiego za prawidłowe, kompleksowe działania przy rewitalizacji historycznego zespołu dworsko-parkowego w Chrzęsnem, które powstrzymały degradację i przywróciły wartości zabytkowe krajobrazu kulturowego.

          •    Pałac w zespole pałacowo-parkowym w Jankowicach, woj. wielkopolskie

          PRZED                                                               PO
          B_Jankowice_przed.JPG B_Jankowice_po.JPG

          Wyróżnienie dla Gminy Tarnowo Podgórne za starannie przeprowadzone prace konserwatorskie i rewaloryzacyjne w zabytkowym założeniu pałacowym w Jankowicach, przywracające historyczne walory dawnej rezydencji.

          •    Trwała ruina pałacu w Zatoniu, woj. lubuskie

          PRZED                                                               PO
          B_Zatonie_przed.jpg B_Zatonie_po.JPG

          Wyróżnienie dla Miasta Zielona Góra za zabezpieczenie i konserwację zagrożonego katastrofą budowlaną pałacu w Zatoniu, jego ekspozycję i udostępnienie. Warta podkreślenia jest rola edukacyjna podjętych działań, przywracających element krajobrazu kulturowego w konserwatorskiej formule trwałej ruiny.

           
          C. KATEGORIA: ADAPTACJA OBIEKTÓW ZABYTKOWYCH

          Nagroda:
          Zespół dworca kolejowego w Kościerzynie, woj. pomorskie

          PRZED                                                               PO
          C_Kościerzyna_dworzec_przed.jpg C_Kościerzyna_dworzec_po (1).JPG

          Dyplom laureata dla Gminy Miejskiej Kościerzyna za wzorową adaptację i rewitalizację zespołu dworca kolejowego w Kościerzynie pozwalające na utrwalenie i wyeksponowanie oryginalnych elementów architektonicznych zabytku, zachowanie pierwotnego sposobu użytkowania dworca i dostosowanie go do nowych funkcji.

          Wyróżnienia:
          •   Prochownia Stara Apteka, obecnie scena Teatru Wybrzeże w Gdańsku, woj. pomorskie

          PRZED                                                               PO
          C_Gdańsk_stara Apteka_przed.png C_Gdańsk_stara Apteka_po.JPG

          Wyróżnienie dla Teatru Wybrzeże za kompleksowe działania adaptacyjne w dawnej prochowni – Starej Aptece w Gdańsku – pozwalające w sposób harmonijny wprowadzić nową funkcję w historyczny układ przestrzenny oraz prace rewaloryzacyjne o wysokiej jakości zarówno w sferze rozpoznania badawczego, jak i wykonawstwa.

          •   Ruda Śląska, budynek dworca kolejowego, obecnie Miejska Biblioteka Publiczna „Stacja Biblioteka”, woj. śląskie

          PRZED                                                               PO 
          C_Ruda Śląska_dworzec_przed.jpg C_Ruda Śląska_dworzec_po.jpg

          Wyróżnienie dla Miasta Ruda Śląska za adaptację dworca kolejowego w Rudzie Śląskiej na cele Miejskiej Biblioteki Publicznej „Stacja Biblioteka”, zrealizowaną z pełnym poszanowaniem wartości zabytkowych obiektu.

          •   Kamienica przy Placu Solnym 4, obecnie siedziba fundacji i instytucji kultury OP ENHEIM we Wrocławiu, woj. dolnośląskie

          PRZED                                                               PO
          C_Wrocław_kamienica Oppenheimów_przed.jpg C_Wrocław_kamienica Oppenheimów_po.JPG

          Wyróżnienie dla Viktor Oppenheim Haus Spółki Europejskiej Pożytku Publicznego za kompleksowe prace badawcze i konserwatorskie oraz działania adaptacyjne w kamienicy przy Placu Solnym 4 we Wrocławiu, przeprowadzone z pełnym poszanowaniem wartości zabytkowych obiektu.


          D. KATEGORIA: ARCHITEKTURA I BUDOWNICTWO DREWNIANE

          Nagroda:
          Kościół Pokoju w Jaworze, woj. dolnośląskie

          PRZED                                                               PO
          D_Jawor_kościół Pokoju_przed.jpg D_Jawor_kościół Pokoju_po.jpg

          Dyplom laureata dla Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Jaworze za zabezpieczenie i wzorową konserwację zagrożonej konstrukcji drewnianej Kościoła Pokoju w Jaworze, przeprowadzone z zachowaniem najwyższych standardów konserwatorskich, przy jednoczesnej kompleksowej konserwacji cennej polichromii.

          Wyróżnienia:
          •    Papiernia – młyn papierniczy w Dusznikach-Zdroju, woj. dolnośląskie

          PRZED                                                               PO
          D_Duszniki_Papiernia_przed.JPG D_Duszniki_Papiernia_po.jpg

          Wyróżnienie dla Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju za prace konserwatorskie przeprowadzone z poszanowaniem wartości zabytkowych, uwzględniające strukturę budowlaną i oryginalne wyposażenie ciągu technologicznego papierni w Dusznikach-Zdroju.

          •    Kościół Podwyższenia Krzyża Świętego w Żołędowie, woj. kujawsko-pomorskie

          PRZED                                                               PO
          D_Żołędowo_kościół_przed.JPG D_Żołędowo_kościół_po (2).JPG

          Wyróżnienie dla Parafii Rzymskokatolickiej Podwyższenia Krzyża Świętego w Żołędowie za kompleksowe prace budowlane i konserwatorskie eksponujące wartość zabytkową i uratowane elementy wystroju malarskiego kościoła parafialnego Podwyższenia Krzyża Świętego w Żołędowie.


          E. KATEGORIA: ZABYTKI TECHNIKI (W TYM BUDOWNICTWO PRZEMYSŁOWE I INŻYNIERYJNE)

          Nagroda:
          Wieża ciśnień w Biedrusku, woj. wielkopolskie

          PRZED                                             PO
          E_Biedrusko_wieża_przed.JPG E_Biedrusko_wieża_po.JPG

          Dyplom laureata dla Wojskowego Zarządu Infrastruktury w Poznaniu za wzorowe prace konserwatorskie struktury architektonicznej i pełnego wyposażenia wodociągowej wieży ciśnień w Biedrusku, zrealizowane z poszanowaniem i zrozumieniem specyfiki zabytku techniki.


          Wyróżnienia:
          •    Wieża ciśnień w Chełmży, woj. kujawsko-pomorskie

          PRZED                                             PO
          E_Chełmża_wieża ciśnień_przed.JPG E_Chełmża_wieża ciśnień_po (2).jpg

          Wyróżnienie dla Gminy Miasta Chełmża za prace konserwatorskie przy wodociągowej wieży ciśnień w Chełmży, które pozwoliły na utrzymanie integralności i utrwalenie autentyzmu zabytku techniki, a zarazem dzieła architektonicznego.

          •    Leszno, wiatrak koźlak „Czesław” , woj. wielkopolskie

          PRZED                                             PO
          D_Leszno_wiatrak_przed.JPG D_Leszno_wiatrak_po.JPG

          Wyróżnienie dla Miasta Leszno za starannie wykonane prace konserwatorskie i rewaloryzacyjne wykonane przy wiatraku typu koźlak „Czesław” w Lesznie, uwzględniające utrzymanie struktury budowlanej obiektu oraz jego historycznego wyposażenia.

          •    Komora Jezioro Wessel na III poziomie Kopalni Soli „Wieliczka”, woj. małopolskie
           
          PRZED                                                        PO
          E_Wieliczka_komora solna_przed.jpg E_Wieliczka_komora solna_po.JPG

          Wyróżnienie dla Kopalni Soli „Wieliczka” S.A. za prace obejmujące specjalistyczne zabezpieczenia inżynieryjno-górnicze oraz działania konserwatorskie w komorze Jezioro Wessel, w pełni zachowujące autentyzm formy i sposób użytkowania zabytku.


          F. KATEGORIA: SPECJALNA WŁAŚCIWE UŻYTKOWANIE I TRWAŁA OPIEKA NAD ZABYTKIEM
          Nagrody:
          •    Gliwice-Ostropa, kościół Świętego Jerzego, woj. śląskie

          PRZED                                                        PO
          F_Gliwice_kościół_przed.JPG F_Gliwice_kościół (2).JPG

          Dyplom laureata dla Parafii Rzymskokatolickiej Ducha Świętego w Gliwicach za wieloletnią, staranną opiekę nad kościołem filialnym Świętego Jerzego w Gliwicach – Ostropie uwzględniającą systemowe działania badawcze i konserwatorskie, służące wydobyciu i przywróceniu wartości historycznych i artystycznych zabytku.

          •    Kaplica Świętego Jana Nepomucena w Zerwanej, woj. małopolskie

          PRZED                                         PO
          F_Zarwana_kaplica_przed.jpg F_Zarwana_kaplica_po.jpg

          Dyplom laureata dla Pana Krzysztofa Jarzębińskiego za stałą opiekę nad kaplicą Świętego Jana Nepomucena w Zerwanej, wieloletnie prace badawcze i konserwatorskie, które uwydatniły wartości artystyczne i historyczne zabytku oraz sprawiły, że stał się on ponownie istotnym elementem lokalnego krajobrazu kulturowego.

          Publikacje dotyczące archiwalnych edycji konkursu: