DANE KONTAKTOWE
DANE TELEADRESOWE
Wyrażam zgodę na przetwarzanie i przetrzymywanie moich danych osobowych niezbędnych do korzystania z materiałów serwisu przez NID zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 29.08.1997r. (Dz. U. Nr 133, poz. 883).

PRZYPOMNIJ HASŁO

INFORMACJE OGÓLNE

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua.

    DLA WŁAŚCICIELI I ZARZĄDCÓW

    Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua.

      DLA SPECJALISTÓW

      Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua.

        << < KALENDARIUM / 2012 / KWI > >>

          DZIEDZICTWO
          KULTUROWE W REGIONACH

          mapa WYBIERZ WOJEWÓDZTWO
           
           
           
          Zabytek Zadbany 2019 – formalna ocena wniosków
          2019.03.06

          Zabytek Zadbany 2019 – formalna ocena wniosków

          Zabytek Zadbany to ogólnopolski konkurs Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Generalnego Konserwatora Zabytków. Procedurę konkursową prowadzi Narodowy Instytut Dziedzictwa.

          Zgłoszenia do konkursu „Zabytek Zadbany” można było nadsyłać w następujących kategoriach:

          A. Utrwalenie wartości zabytkowej obiektu
          B. Rewaloryzacja przestrzeni kulturowej i krajobrazu (w tym założenia dworskie i pałacowe)
          C. Adaptacja obiektów zabytkowych
          D. Architektura i budownictwo drewniane
          E. Zabytki techniki (w tym budownictwo przemysłowe i inżynieryjne)
          F. Kategoria specjalna: właściwe użytkowanie i stała opieka nad zabytkiem

          W tym roku etap formalny przeszło 90 obiektów z 15 województw. W dalszej części konkursu wezmą udział następujące obiekty:

          A. Utrwalenie wartości zabytkowej obiektu

          1. Siedziba Legnickiej Biblioteki Publicznej, d. loża masońska w Legnicy (woj. dolnośląskie)
          2. d. Sala restauracyjna dworca kolejowego w Aleksandrowie Kujawskim (woj. kujawsko-pomorskie)
          3. Bazylika św. Stanisława w zespole klasztornym oo. Dominikanów w Lublinie (woj. lubelskie)
          4. Muzeum – Zespół Synagogalny we Włodawie (woj. lubelskie)
          5. Biblioteka dawnego klasztoru kanoników regularnych św. Augusta w Żaganiu (woj. lubuskie)
          6. Kościół cmentarny pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Lubięcinie (woj. lubuskie)
          7. Kościół pw. św. Szymona i Judy Tadeusza w Rudnie (woj. lubuskie)
          8. Pałac Króla Zygmunta I, d. Zamek Królewski, ob. siedziba Muzeum w Piotrkowie Trybunalskim (woj. łódzkie)
          9. Pałac Kindlera, ob. Siedziba Urzędu Skarbowego w Pabianicach (woj. łódzkie)
          10. Zakład Karny w Nowym Wiśniczu (woj. małopolskie)
          11. Kościół pw. św. Zofii w Bobowej (woj. małopolskie)
          12. Centrum Kultury Podgórza w Krakowie d. budynek Powszechnej Szkoły Męskiej (woj. małopolskie)
          13. Aleja I Baonu Podchorążych Piechoty w Komorowie (woj. mazowieckie)
          14. Muzeum Warszawy (woj. mazowieckie)
          15. Zespół Klasztorny w Czerwińsku nad Wisłą (woj. mazowieckie)
          16. Ochronka, ob. Miejskie Przedszkole Nr 9 w Żyrardowie (woj. mazowieckie)
          17. Muzeum Regionalne w Siedlcach, d. ratusz miejski (woj. mazowieckie)
          18. Zespół Pałacowo-Parkowy im. Fryderyka Chopina w Sannikach (woj. mazowieckie)
          19. Kaplica Królewska w Bazylice Katedralnej pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Płocku (woj. mazowieckie)
          20. Szkoła Podstawowa Specjalna nr 123 im. Kornela Makuszyńskiego w Warszawie (woj. mazowieckie)
          21. Ratusz w Paczkowie (woj. opolskie)
          22. Mauzoleum rodziny Schaffgotsch w Kopicach (woj. opolskie)
          23. Pałac Biskupi tzw. Zameczek, ob. Urząd Miejski w Otmuchowie (woj. opolskie)
          24. Kapliczka przydrożna w Domaszowicach (woj. opolskie)
          25. Kapliczka przydrożna w Dziedzicach (woj. opolskie)
          26. Kościół Kapucynów w Krośnie (woj. podkarpackie)
          27. Kościół Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Medyce (woj. podkarpackie)
          28. Budynek Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół”, ob. Miejski Ośrodek Kultury w Jarosławiu (woj. podkarpackie)
          29. Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 im. Stanisława Staszica w Kwidzynie, d. Gimnazjum Królewskie im. Friedricha Schillera (woj. pomorskie)
          30. Kościół Parafialny pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Słupsku (woj. pomorskie)
          31. Kościół parafialny pw. Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Goleniowach (woj. śląskie)
          32. Baszta „Dorotka” z fragm. średniowiecznego muru obronnego miasta Kalisza (woj. wielkopolskie)
          33. Siedziba Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia im. Tadeusza Szeligowskiego w Szczecinie, d. Willa Grawitza (woj. zachodniopomorskie)
          34. Kościół pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Lipianach (woj. zachodniopomorskie)
          35. Obwarowania miejskie (mury obronne, Baszta Prochowa, Brama Pyrzycka) w Myśliborzu (woj. zachodniopomorskie)
          36. Cerkiew Prawosławna pw. św. Mikołaja w Dolicach (woj. zachodniopomorskie)

          B. Rewaloryzacja przestrzeni kulturowej i krajobrazu (w tym założenia dworskie i pałacowe)

          1. Reduta Bagienna zw. Redutą Morast (Reduta Schilla) w Kołobrzegu (woj. zachodniopomorskie)
          2. Zespół Pałacowo-Parkowy w Międzyrzecu Podlaskim (woj. lubelskie)
          3. Ruiny Pałacu w Zatoniu, Zielona Góra (woj. lubuskie)
          4. Zespół Pałacowo-Parkowy w Chrzęsnem (woj. mazowieckie)
          5. Ogrody Zamku Królewskiego w Warszawie – Muzeum (ogród górny i ogród dolny) (woj. mazowieckie)

          C. Adaptacja obiektów zabytkowych

          1. Wieża Bramy Głogowskiej w Górze (woj. dolnośląskie)
          2. Papiernia – młyn papierniczy w Dusznikach-Zdroju (woj. dolnośląskie)
          3. Pałac w Gaworzycach (woj. dolnośląskie)
          4. Kamienica Oppenheimów we Wrocławiu (woj. dolnośląskie)
          5. Dom Mikołaja Kopernika w Toruniu (woj. kujawsko-pomorskie)
          6. Pałac w założeniu pałacowo-parkowym w Komierowie (woj. kujawsko-pomorskie)
          7. Muzeum Historyczne Skierniewic (woj. łódzkie)
          8. Pałac Przychockich w Wieliczce (woj. małopolskie)
          9. Komora Jezioro Wessel na III poziomie zabytkowej Kopalni Soli „Wieliczka” (woj. małopolskie)
          10. Obiekt Kultury „Jatki” w Ostrowi Mazowieckiej (woj. mazowieckie)
          11. Centrum Dialogu Kulturowego „Dom Wesołka”, budynek dawnej Bożnicy Żydowskiej w Makowie Mazowieckim (woj. mazowieckie)
          12. Mazowiecki Instytut Kultury w Warszawie (budynek d. Szpitala Świętego Ducha, później Dom Kultury Warszawskiej Rady Związków Zawodowych) (woj. mazowieckie)
          13. Dworek „Poniatówka” ob. Muzeum Ziemi Błońskiej w Błoniach (woj. mazowieckie)
          14. Wieża Zamku Górnego wraz z murami w Opolu (woj. opolskie)
          15. d. spichlerz dworski w Besku (woj. podkarpackie)
          16. Biblioteka Miejsko-Powiatowa d. Dworzec Kolejowy PKP w Kwidzynie (woj. pomorskie)
          17. Stara Apteka ob. scena Teatru Wybrzeże w Gdańsku (woj. pomorskie)
          18. Konsulat Kultury, d. Dom Marynarza Szwedzkiego w Gdyni (woj. pomorskie)
          19. Budynek dworca kolejowego (z wiatą peronową i magazynem towarowym) w Kościerzynie (woj. pomorskie)
          20. Ratusz Głównego Miasta Gdańska (woj. pomorskie)
          21. Budynek dworca kolejowego ob. Miejska Biblioteka Publiczna „Stacja Biblioteka” w Rudzie Śląskiej (woj. śląskie)
          22. Beskidzki Dom Zielin „Przytulia”, d. Dom Katolicko-Ludowy im. Józefa Londzina w Brennej (woj. śląskie)
          23. Zamek Zakonny w Działdowie (zachowane skrzydło główne i fragmenty dawnego założenia oraz przedzamcze) (woj. warmińsko-mazurskie)
          24. Katolicki Instytut Wychowawczy w Pałacu w Swadzimiu (woj. wielkopolskie)
          25. Budynek dawnej synagogi w Buku (woj. wielkopolskie)
          26. d. Fabryka Fortepianów i Pianin Arnolda Fibigera, później Fabryka Fortepianów i Pianin „Calisia” w Kaliszu (woj. wielkopolskie)
          27. Zespół pałacowo-parkowy w Jankowicach (woj. wielkopolskie)
          28. Pałac Trzebieradz w zespole pałacowo-parkowym (woj. zachodniopomorskie)

          D. Architektura i budownictwo drewniane

          1. Ewangelicki Kościół Pokoju w Jaworze (woj. dolnośląskie)
          2. Kościół pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Żołędowie (woj. kujawsko-pomorskie)
          3. Kościół pw. Świętej Rodziny w Sękowicach (woj. lubuskie)
          4. Kościół szpitalny pw. Niepokalanego Poczęcia MNP w Wolbromiu (woj. małopolskie)
          5. Willa „Czerwony Dwór”, d. „Władysławka” w Zakopanem (woj. małopolskie)
          6. Kościół św. Jana Gwalberta i św. Tekli w Stanach (woj. podkarpackie)

          E. Zabytki techniki (w tym budownictwo przemysłowe i inżynieryjne)

          1. Wieża ciśnień w Chełmży (woj. kujawsko-pomorskie)
          2. Wiatrak koźlak – „Czesław” w Lesznie (woj. wielkopolskie)
          3. Wodociągowa wieża ciśnień w Biedrusku (woj. wielkopolskie)

          F. Kategoria specjalna: właściwe użytkowanie i stała opieka nad zabytkiem

          1. Zespół pałacowo-parkowy w Lubostroniu (woj. kujawsko-pomorskie)
          2. Brama Krakowska w Lublinie (fragm. średniowiecznych miejskich murów obronnych) (woj. lubelskie)
          3. Gmach Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. H. Łopacińskiego w Lublinie (woj. lubelskie)
          4. Zespół budynków sanatoryjnych, od. Dom Pomocy Społecznej w Trzebiechowie (woj. lubuskie)
          5. Muzeum Sztuki w Łodzi (woj. łódzkie)
          6. Kaplica św. Jana Nepomucena w Zerwanej (woj. małopolskie)
          7. Zagroda w Muzeum Wsi Markowa (woj. podkarpackie)
          8. Muzeum Prasy Śląskiej im. Wojciecha Korfantego w Pszczynie (woj. śląskie)
          9. Kościół pw. św. Jerzego w Gliwicach (woj. śląskie)
          10. Kościół św. Rocha w Mroczkowie (woj. świętokrzyskie)
          11. Kościół parafialny pw. św. Jakuba w Mieronicach (woj. świętokrzyskie)
          12. Kościół Rzymskokatolicki pw. św. Jana Chrzciciela w Murzynowie Kościelnym (woj. wielkopolskie)

          Celem konkursu jest promocja opieki nad zabytkami poprzez propagowanie najlepszych wzorów konserwacji, utrzymania i zagospodarowania zabytków. Jury ocenia jakość i zakres prac budowlanych, konserwatorskich, restauratorskich, rewaloryzacyjnych prowadzonych przy zabytkach.

          Laureatów i wyróżnionych w konkursie „Zabytek Zadbany” poznamy podczas uroczystej gali z okazji Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków, która odbędzie się 24 kwietnia 2019 r. w Gdyni.