DANE KONTAKTOWE
DANE TELEADRESOWE
Wyrażam zgodę na przetwarzanie i przetrzymywanie moich danych osobowych niezbędnych do korzystania z materiałów serwisu przez NID zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 29.08.1997r. (Dz. U. Nr 133, poz. 883).

PRZYPOMNIJ HASŁO

INFORMACJE OGÓLNE

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua.

  DLA WŁAŚCICIELI I ZARZĄDCÓW

  Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua.

   DLA SPECJALISTÓW

   Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua.

    << < KALENDARIUM / 2012 / KWI > >>

     DZIEDZICTWO
     KULTUROWE W REGIONACH

     mapa WYBIERZ WOJEWÓDZTWO
      
      
      
     Rozstrzygnięcie IV edycji Ogólnopolskiego Konkursu Filmowego Zabytkomania
     2018.12.07

     Rozstrzygnięcie IV edycji Ogólnopolskiego Konkursu Filmowego Zabytkomania

     Ogólnopolski Konkurs Filmowy ZABYTKOMANIA to konkurs dla miłośników historii, którzy zarówno amatorsko, jak i profesjonalnie zajmują się filmem. W tym roku tematem przewodnim była twórcza interpretacji hasła „Niepodległa dla wszystkich”, a uczestnicy byli zapraszani do opowiedzenia historii filmowej przez pryzmat 100-letniej historii niepodległej Polski. Zwycięzców konkursu poznaliśmy podczas uroczystej gali 7 grudnia 2018 r. w zabytkowej hali przy ulicy Szwedzkiej w Warszawie.

     Zgłoszenia do konkursu były przyjmowane w trzech grupach:
     I: młodzież między 13 a 18 r.ż.,
     II: osoby powyżej 18 r.ż. amatorsko zajmujące się sztuką filmową,
     III: osoby powyżej 18 r.ż. tworzące filmy jako profesjonaliści.

     Uczestnicy z każdej z grup mogli nadsyłać film dokumentalny, reportaż lub animację na temat dziedzictwa kulturowego materialnego lub niematerialnego związanego z odzyskaniem przez Polskę niepodległości. Jury konkursowe oceniło nadesłane prace według kryteriów wartości artystycznej, technicznej i merytorycznej.

     I grupa - Młodzież

     Pierwsze miejsce zajęła Kalina Gawrysiak za film Choć przez moment. Jury doceniło wrażliwość wizualną, doskonałe zgranie nastroju filmu z muzyką i uniwersalne przesłanie. Film pokazał, że o dziedzictwie można opowiedzieć w sposób symboliczny, za pomocą obrazów i bez nadmiaru wielkich słów przekazać ważne rzeczy.     Drugie miejsce otrzymali: Julia Czurko, Antonina Witczak, Zuzanna Kalińska oraz Jagoda Szejnfeld za film Nieuległe serce. Jury doceniło symbolizm i pomysłowe podejście do tematu niepodległości oraz doskonałą realizację animacji. Warty podkreślenia jest ciekawy wybór postaci ważnych dla historii kraju.     Trzecie miejsce zajęli: Aleksandra Szymankiewicz, Nikola Woroniec, Aleksander Jabłoński, Aleksander Sypniewski -  za film Jakby to było...  Film uhonorowano za zaangażowanie młodych ludzi, stawianie pytań o współczesny patriotyzm i samodzielność w realizacji. Docenione zostało zwłaszcza wykorzystanie autorskiego tekstu zamiast sięgnięcia po gotowe utwory.     Wyróżnienie otrzymały Julia Wandas i Klaudia Potaczała za film Niepodległa na pysznickiej ziemi. Kapituła doceniła film za potencjał rozwoju i sięgnięcie do lokalnej historii i tradycji.     II grupa – Amatorzy

     Jury nie przyznało pierwszego miejsca.

     Drugie miejsce zajęli ex aequo: Anna Przytocka – za film Ocalić od zapomnienia oraz Tomasz Wiśniewski za film Mało znana płyta Nieznanego Żołnierza. Film Ocalić od zapomnienia został doceniony za doskonałe zdjęcia, montaż i przygotowanie techniczne. Na wyróżnienie zasłużyła także mała historia jako element niematerialnego dziedzictwa kulturowego i trudnej walki o niepodległość. Film Mało znana płyta Nieznanego Żołnierza jury doceniło za niezwykle ciekawą lokalną historię, interesujące materiały archiwalne oraz rzetelne podejście do tematu. Film zachęca do samodzielnego szukania podobnych historii we własnej okolicy, stawia też pytanie o przyszłość.     Trzecie miejsce zajęła Joanna Wróblewska za film Pamiętasz tę nutę... Jurorzy przyznali nagrodę za fascynujący reportaż o Warszawskiej Orkiestrze Sentymentalnej, która przywołuje muzykę międzywojnia i popularyzuje ją podczas licznych koncertów i festiwali.     Wyróżnienie otrzymała Kinga Zięba za film Kocham Cię, Polsko! Komisja doceniła film za bezpretensjonalność, optymizm i niezwykłą radość życia, która wywołuje na twarzy uśmiech i sprawia, że można najlepiej docenić wartości takie jak wolność i niepodległość.     III grupa – Profesjonaliści

     Drugie miejsce zajęli Tobiasz Bułynko i Klara Bułynko za film Rzeźbiarz zapomniany. Jury doceniło film za przypomnienie postaci jednego z wybitnych rzeźbiarzy, którego zasługi dla polskiej sztuki są nieocenione. Rzeźby i projekty Szczepkowskiego są niezwykłymi ilustracjami międzywojnia, które zasługują na przywrócenie do wspólnej pamięci.     Skład jury tworzyli:
     1. Katarzyna Szczuka-Niezabitowska, dziennikarka TVP Kultura, reporterka, wydawca, edukatorka,
     2. Wojciech Kalwat, historyk Kierownik Działu Projektów Kulturalnych i Współpracy z Zagranicą Muzeum Historii Polski
     3. Grzegorz Czerniak, twórca filmowy specjalista w zespole projektów filmowych w  Instytucie Solidarności i Męstwa im. Witolda Pileckiego
     4. Kinga Gałuszka, filmoznawczyni, edukatorka w Wytwórni Filmów Dokumentalnych i Fabularnych
     5. Beata Bauer, Kierownik Działu Kształcenia i Wydawnictw Narodowego Instytutu Dziedzictwa
     6. Anna Bińkowska, przedstawicielka Biura Programu Niepodległa

     Organizatorem konkursu był Narodowy Instytut Dziedzictwa, partnerem strategicznym – KGHM Polska Miedź S.A. Konkurs został zorganizowany w ramach realizacji rządowego programu wieloletniego pod nazwą „Niepodległa” na lata 2017-2021 koordynowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.