DANE KONTAKTOWE
DANE TELEADRESOWE
Wyrażam zgodę na przetwarzanie i przetrzymywanie moich danych osobowych niezbędnych do korzystania z materiałów serwisu przez NID zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 29.08.1997r. (Dz. U. Nr 133, poz. 883).

PRZYPOMNIJ HASŁO

INFORMACJE OGÓLNE

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua.

  DLA WŁAŚCICIELI I ZARZĄDCÓW

  Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua.

   DLA SPECJALISTÓW

   Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua.

    << < KALENDARIUM / 2012 / KWI > >>

     DZIEDZICTWO
     KULTUROWE W REGIONACH

     mapa WYBIERZ WOJEWÓDZTWO
      
      
      
     Polecamy! Wystawa i warsztaty "Z klocków. Jak poukładać miasto"
     2018.09.21

     Polecamy! Wystawa i warsztaty "Z klocków. Jak poukładać miasto"

     Tworzenie miasta przypomina budowanie z klocków. Każdy nowy element, który dokładamy lub zabieramy, swoim kształtem, kolorem, fakturą, wnosi coś nowego do kompozycji i zmienia całość. Układanka małych i dużych elementów tworzy miejski krajobraz i otoczenie, w którym żyjemy. Taki krajobraz to nasze wspólne dobro.

     Od września do grudnia Brama Poznania zaprasza na wystawę, warsztaty i spotkania poświęcone odkrywaniu dziedzictwa i krajobrazu miasta. Jakie cechy powinien mieć zabytek? Czym jest w krajobrazie „dobre sąsiedztwo”? Dlaczego opieka nad zabytkami jest zadaniem społecznym oraz czy warto dbać wyłącznie o budynki? Odpowiedzi na te pytania można znaleźć wśród historii poznańskich budynków. O pięciu z nich można się dowiedzieć na wystawie w Bramie Poznania.

     Wystawa „Z klocków” przenosi w świat kreacji, dziecięcej zabawy, układanki z klocków. Proponujemy spojrzenie na miasto z perspektywy jego krajobrazu. A szczególną częścią krajobrazu Poznania jest obszar uznany za Pomnik Historii. To tutaj znajdują się zabytki, które świadczą o tożsamości miasta i jego ważnych cechach architektonicznych, urbanistycznych czy społecznych.

     Na wystawie skupiamy się na pięciu obiektach z obszaru, który od 10 lat wpisany jest na listę Pomników Historii. Nasza układanka z klocków to opowieść o Kościele Najświętszej Marii Panny na Ostrowie Tumskim, średniowiecznym zabytku, który w XIX wieku ocalili od zburzenia mieszkańcy miasta. To także historia Pałacu Mielżyńskich na Starym Rynku, jednego z symboli nowoczesnego mieszczaństwa, który czeka na swoją nową odsłonę. A w końcu to poszukiwanie harmonii w projektach Biblioteki Raczyńskich czy… wieżowcach Alfa.

     Warsztaty towarzyszące wystawie będą okazją do aktywnego poznania dziedzictwa materialnego i niematerialnego Poznania i spojrzenia na nie między innymi przez pryzmat postaci z nim związanych. Poprzez wspólne budowanie, pracę zespołową i zabawę, wykorzystując różnorodne materiały, rozbudzimy wyobraźnię oraz kreatywność i odkryjemy nowe znaczenie elementów krajobrazu miasta.

     Zapraszamy do wspólnego układania miasta.
      

     Z klocków. Jak poukładać miasto:

     wernisaż wystawy / 29.09.2018, godz. 16.00; Brama Poznania

     akcja plenerowa / 30.09.2018

     warsztaty dla rodzin * / 6.10, 13.10, 27.10, 17.11, 24.11.2018 r.

     oprowadzania kuratorskie po wystawie / 17.11, godz. 16.00 oraz 1.12, godz. 16.00, wstęp wolny


     Scenariusz: Katarzyna Andrzejczyk-Briks

     Makiety: Mateusz Wawrowski

     Aranżacja: R2D2 Kolektyw

     Grafika: Stwory Studio

     Partnerzy: Narodowy Instytut Dziedzictwa, Poznańskie Centrum Świadczeń/Centrum Inicjatyw Rodzinnych

     Patronat: Europejski Rok Dziedzictwa Kulturowego

     Produkcja: CTK TRAKT

     Wydarzenie jest elementem projektu „Z klocków budowanie – dziedzictwa poznawanie” dofinansowanego ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach Programu „Patriotyzm Jutra”.

     * Na wszystkie warsztaty obowiązują wcześniejsze zapisy.