DANE KONTAKTOWE
DANE TELEADRESOWE
Wyrażam zgodę na przetwarzanie i przetrzymywanie moich danych osobowych niezbędnych do korzystania z materiałów serwisu przez NID zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 29.08.1997r. (Dz. U. Nr 133, poz. 883).

PRZYPOMNIJ HASŁO

INFORMACJE OGÓLNE

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua.

  DLA WŁAŚCICIELI I ZARZĄDCÓW

  Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua.

   DLA SPECJALISTÓW

   Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua.

    << < KALENDARIUM / 2012 / KWI > >>

     DZIEDZICTWO
     KULTUROWE W REGIONACH

     mapa WYBIERZ WOJEWÓDZTWO
      
      
      
     Konferencja prasowa Europejskich Dni Dziedzictwa w Oleśnie - podsumowanie
     2018.03.13

     Konferencja prasowa Europejskich Dni Dziedzictwa w Oleśnie - podsumowanie

     12 marca br. w Oleskim Urzędzie Miejskim odbyła się konferencja prasowa poświęcona ogólnopolskiej inauguracji Europejskich Dni Dziedzictwa „Niepodległa dla wszystkich”, której gospodarzem w tym roku jest właśnie miasto Olesno. EDD zostanie w tym roku zainaugurowane 8 września. W spotkaniu z mediami wzięli udział: Violetta Porowska – Wicewojewoda Opolski, Bartosz Skaldawski – p.o. Dyrektora Narodowego Instytutu Dziedzictwa,  Sylwester Lewicki – Burmistrz Olesna.

      - Obchody Europejskich Dni Dziedzictwa w Oleśnie to wyjątkowe wydarzenie dla miasta i regionu zwłaszcza w kontekście Europejskiego Roku Dziedzictwa Kulturowego i 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości –  powiedziała Violetta Porowska, Wicewojewoda Opolski. – Ideą EDD jest udostępnianie zabytkowej przestrzeni, która na co dzień jest zamknięta dla zwiedzających. Dlatego w tym roku postaramy się w województwie opolskim otworzyć wszystkie obiekty zabytkowe, które należą do Skarbu Państwa – zapowiedziała.

      - W tym roku po raz pierwszy będziemy organizować Europejskie Dni Dziedzictwa w nowej szacie graficznej, która nowoczesnym językiem opowiada o naszym historycznym i kulturowym dziedzictwie – powiedział Bartosz Skaldawski, p.o. Dyrektora NID. Przybliżył również ideę Europejskich Dni Dziedzictwa i ich znaczenie w zakresie ochrony dziedzictwa. Zaprosił także wszystkich do włączenia się w to niezwykle święto zabytków.

     Sylwester Lewicki - Burmistrz Olesna zaprezentował bogaty program inauguracji EDD w Oleśnie, który w pełni oddaje charakter tegorocznej edycji związanej z obchodami setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. - Zaproponowany program wydarzenia kładzie duży nacisk na zaangażowanie oleskiej społeczności lokalnej i udział różnych grup wiekowych, w szczególności dzieci i młodzieży. Naszym celem jest uzupełnienie wiedzy mieszkańców na temat miejsca w którym żyją, ich małej ojczyzny, a także zachęcenie gości do zainteresowania się naszym pięknym miastem i jego bez wątpienia – barwną historią, która jest naszym bogactwem, naszym dziedzictwem – powiedział Burmistrz Olesna.

     W 2018 r. odbędzie już 26. edycja Europejskich Dni Dziedzictwa - największego w Europie projektu społeczno-edukacyjnego i najważniejszego święta zabytków kultury Starego Kontynentu. Głównym celem EDD jest szeroko pojęta edukacja historyczna i kulturalna, promowanie różnorodności regionalnego dziedzictwa kulturowego, podkreślenie wspólnych korzeni kultury europejskiej oraz propagowanie dialogu międzykulturowego.

     Narodowy Instytut Dziedzictwa jako ogólnopolski koordynator tego programu odpowiada za koordynację oraz promocję projektu w skali całego kraju.