DANE KONTAKTOWE
DANE TELEADRESOWE
Wyrażam zgodę na przetwarzanie i przetrzymywanie moich danych osobowych niezbędnych do korzystania z materiałów serwisu przez NID zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 29.08.1997r. (Dz. U. Nr 133, poz. 883).

PRZYPOMNIJ HASŁO

INFORMACJE OGÓLNE

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua.

  DLA WŁAŚCICIELI I ZARZĄDCÓW

  Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua.

   DLA SPECJALISTÓW

   Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua.

    << < KALENDARIUM / 2012 / KWI > >>

     DZIEDZICTWO
     KULTUROWE W REGIONACH

     mapa WYBIERZ WOJEWÓDZTWO
      
      
      
     Nowy system identyfikacji wizualnej Europejskich Dni Dziedzictwa
     2018.03.12

     Nowy system identyfikacji wizualnej Europejskich Dni Dziedzictwa

     W tym roku świętujemy 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości, a także Europejski Rok Dziedzictwa Kulturowego. Częścią tych ważnych obchodów są Europejskie Dni Dziedzictwa, których tegoroczna odsłona odbędzie się w nowej kreacji wizualnej.

     Narodowy Instytut Dziedzictwa – koordynator inicjatywy – postanowił wprowadzić  system identyfikacji wizualnej Europejskich Dni Dziedzictwa, który składa się ze specjalnie dobranej kolorystyki, oryginalnych czcionek, zaprojektowanych piktogramów, czarno-białej fotografii. 

     - W tym roku będziemy obchodzić 26. edycję Europejskich Dni Dziedzictwa – inicjatywy, która na dobre wpisała się we wrześniowy kalendarz kulturalny – podkreśla Bartosz Skaldawski p. o. Dyrektora NID – Niemniej budowanie marki EDD trwa cały czas. Nowa wizualizacja jest połączeniem nowoczesnego designu z tradycją. Chcemy opowiadać o dziedzictwie kulturowym z użyciem współczesnych form przekazu, a identyfikacja EDD jest odzwierciedleniem takich działań.

     System identyfikacji wizualnej został skonstruowany wokół rozumienia dziedzictwa kulturowego jako dziedzictwo materialne i niematerialne oraz upływ czasu, który twórcy wizualizacji przyrównali do mechanizmu obróbki kamienia przez wodę i stopniowego zaokrąglania jego krawędzi. Ta metafora w szczególności posłużyła jako inspiracja do stworzenia specjalnej czcionki, za pomocą której zapisywana jest nazwa Europejskich Dni Dziedzictwa.

     Jeśli chodzi o kolorystykę zastosowaną w systemie to jest to niebieskie tło nawiązujące do logotypu EDD, lecz w jaśniejszym odcieniu. Ciekawym elementem identyfikacji jest zestaw piktogramów pokazujący różnorodność dziedzictwa za pomocą symboli istotnych w danym regionie obiektów czy tradycji. W nowej wizualizacji zdjęcia są prezentowane w czarno-białej konwencji, co umożliwia stosowanie zarówno zdjęć archiwalnych, jak i współczesnych.

     Zmieniona kreacja ma za zadanie przyciągnąć uwagę uczestników, a także ujednolicić przekaz wizualny EDD na poziomie lokalnym i ogólnopolskim. Ma nadać inicjatywie wspólną tożsamość oraz usprawnić promocję poszczególnych wydarzeń. Podmioty organizujące wydarzenie w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa będą zobligowane do stosowania nowej wizualizacji.

     - System pomoże nam uporządkować i ujednolicić materiały graficzne, które powstają w ramach EDD, co wpłynie na zwiększenie rozpoznawalności marki. Będziemy zachęcać organizatorów, aby przygotowując plakat wydarzenia, stosowali naszą gotową szatę graficzną – mówi Ewelina Warnel, koordynator ogólnopolski EDD.

     Na bazie zaproponowanego systemu zostały stworzone materiały promocyjne, z myślą o organizatorach EDD na wszystkich poziomach: ogólnopolskim, wojewódzkim, a także lokalnym. Materiały promocyjne zawierają: plakat ogólnopolski, afisz wojewódzki, informator wojewódzki, plakat wydarzenia, poddruk do plakatu,  banner internetowy. Do materiałów przekazywanych organizatorom będzie dołączana instrukcja przygotowywania grafik zgodnych z systemem.

     Został również sporządzony specjalny podręcznik opisujący działanie systemu identyfikacji wizualnej, który jest dostępny TUTAJ.