DANE KONTAKTOWE
DANE TELEADRESOWE
Wyrażam zgodę na przetwarzanie i przetrzymywanie moich danych osobowych niezbędnych do korzystania z materiałów serwisu przez NID zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 29.08.1997r. (Dz. U. Nr 133, poz. 883).

PRZYPOMNIJ HASŁO

INFORMACJE OGÓLNE

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua.

  DLA WŁAŚCICIELI I ZARZĄDCÓW

  Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua.

   DLA SPECJALISTÓW

   Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua.

    << < KALENDARIUM / 2012 / KWI > >>

     DZIEDZICTWO
     KULTUROWE W REGIONACH

     mapa WYBIERZ WOJEWÓDZTWO
      
      
      
     "Świadkowie minionych pokoleń" - wystawa z okazji jubileuszu 50-lecia Muzeum Ziemi Wschowskiej
     2018.02.28

     "Świadkowie minionych pokoleń" - wystawa z okazji jubileuszu 50-lecia Muzeum Ziemi Wschowskiej

     Świadkowie minionych pokoleń to wystawa archeologiczno-etnograficzna przygotowana z okazji jubileuszu 50-lecia istnienia Muzeum Ziemi Wschowskiej, którą prezentowana będzie od 28 lutego do 30 marca 2018 r. w siedzibie muzeum przy pl. Zamkowym 2.

     Określając zabytki jako świadków minionych pokoleń, stoimy na stanowisku, że każdy przedmiot wymaga refleksji na temat roli, jaką pełnił pośród rzeczywistych ludzi przeszłości i jak się ona zmieniała. Każdy artefakt z przeszłości może pomóc nam dotrzeć do odpowiedzi na pytanie, kim byli, jacy byli, jak myśleli i czuli ludzie przeszłości; niezależnie, czy mówimy o człowieku prehistorycznym czy człowieku sprzed stu lat.

     W części archeologicznej wystawy zwiedzający będzie miał okazję zapoznać się z historią badań archeologicznych na ziemi wschowskiej, a także przyjrzeć się zabytkom archeologicznym pochodzącym z różnych epok archeologicznych. Rozszerzone opisy wybranych przedmiotów pozwolą dowiedzieć się, kto i w jakim celu ich używał. Pragniemy pokazać archeologię jako naukę o „żywych” ludziach. Zwiedzający będzie miał możliwość przyjrzeć się wyrobom krzemiennym, kamiennym toporkom, wyrobom z brązu i żelaza i przede wszystkim naczyniom ceramicznym – efektom przydomowej pracy prehistorycznych kobiet czy profesjonalnych garncarzy późnego średniowiecza i nowożytności.

     Drugą, większą część wystawy stanowić będą zabytki o charakterze etnograficznym. Zaprezentowana na niej zostanie kolekcja przedmiotów, które jeszcze kilkadziesiąt lat temu były używane i składały się na specyficzny świat – materialny i duchowy – dawnych mieszkańców wsi. Pokażemy zabytki w większości pochodzące z północnego pogranicza ziemi wschowskiej, przy znacznym udziale kolekcji zdjęć i pamiątek z Izby Regionalnej w Bukówcu Górnym. Na wystawie szczególnie podkreślona zostanie rola obrzędowości wiejskiej, przede wszystkim związanej ze zwyczajami rodzinnymi, takimi jak ślub i wesele, wraz z towarzyszącą zabawie weselnej kapelą dudziarską, oraz obrzędowością doroczną, zaprezentowaną na przykładzie wczesnowiosennych zwyczajów ludowych zwanych śmiercichą i nowelotkiem. W ich kontekście zostanie ukazana specyfika żywych zabytków kultury ludowej, które w sposób ciągły ulegają zmianom, korzeniami sięgają jednak niejednokrotnie bardzo zamierzchłej przeszłości. Ponadto będzie można zobaczyć przedmioty z codziennego życia dawnych mieszkańców wsi, związane z zajęciami gospodarczymi, karczmą i domem, a także świadczące o ludowej wrażliwości religijnej, wyrażanej rzeźbami świątków ozdabiających w przeszłości przydrożne kapliczki.

     Partnerem wystawy jest Stowarzyszenie Bukówczan Manu, opiekujące się Izbą Regionalną w Bukówcu Górnym, patronatem objął ją Narodowy Instytut Dziedzictwa.

     Zapraszamy na wernisaż, który odbędzie się 28 lutego o godz. 17:00 przy placu Zamkowym 2.