DANE KONTAKTOWE
DANE TELEADRESOWE
Wyrażam zgodę na przetwarzanie i przetrzymywanie moich danych osobowych niezbędnych do korzystania z materiałów serwisu przez NID zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 29.08.1997r. (Dz. U. Nr 133, poz. 883).

PRZYPOMNIJ HASŁO

INFORMACJE OGÓLNE

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua.

  DLA WŁAŚCICIELI I ZARZĄDCÓW

  Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua.

   DLA SPECJALISTÓW

   Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua.

    << < KALENDARIUM / 2012 / KWI > >>

     DZIEDZICTWO
     KULTUROWE W REGIONACH

     mapa WYBIERZ WOJEWÓDZTWO
      
      
      
     Konferencja dla samorządowców w Białymstoku w ramach kampanii „Krajobraz mojego miasta”
     2018.02.08

     Konferencja dla samorządowców w Białymstoku w ramach kampanii „Krajobraz mojego miasta”

     Narodowy Instytut Dziedzictwa oraz Wojewoda Podlaski 20 lutego 2018 r. o godz. 11.00 zorganizują dla przedstawicieli samorządów województwa podlaskiego premierę filmu „Krajobraz mojego miasta” połączoną z konferencją poświęconą gospodarowaniu przestrzenią publiczną z poszanowaniem kulturowego krajobrazu regionu. Konferencja jest częścią kampanii społecznej „Krajobraz mojego miasta” i odbędzie się w sali konferencyjnej Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego (ul. A. Mickiewicza 3, Białystok).

     Kampania „Krajobraz mojego miasta” to akcja społeczna prowadzona przez Narodowy Instytut Dziedzictwa i Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jej celem jest zachęcanie do wprowadzania zmian w estetyce polskich miast przede wszystkim samorządowców, ale i społeczeństwa oraz profesjonalistów związanych z projektowaniem i zarządzaniem przestrzenią publiczną Kampania kształtuje odpowiedzialną i aktywną postawę dbałości o wspólną przestrzeń i krajobraz kulturowy.

     Głównym narzędziem kampanii jest film „Krajobraz mojego miasta”, który diagnozuje najczęstsze problemy polskich miast i miasteczek i pokazuje, jak sobie z nimi radzić. Zwraca uwagę na reklamowy chaos, konieczność dbania o zieleń, w tym zabytkową, ochronę dziedzictwa oraz miejsc pamięci czy też na estetykę małej architektury, ulic i ogrodzeń. Drugim ważnym nośnikiem idei kampanii jest film „Piękne, polskie, drewniane”. W materiale filmowym zespół ekspertów, właściciele drewnianych obiektów i pasjonaci tego typu architektury pokazują, jak pielęgnując świeckie obiekty drewniane można ocalić je od zapomnienia. jest apelem do władz samorządowych, by nieustannie i intensywnie działały w kwestii ochrony architektury drewnianej. Fragmenty obu filmów będą prezentowane podczas konferencji.

     Spotkanie otworzą wystąpienia: dr hab. prof. IH PAN Magdaleny Gawin, Wiceminister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Generalnego Konserwatora Zabytków, Bohdana Paszkowskiego, Wojewody Podlaskiego i Bartosza Skaldawskiego, p.o. Dyrektora Narodowego Instytutu Dziedzictwa.

     Ponadto, w programie konferencji przewidziane są następujące wystąpienia eksperckie:

     Artur Gaweł, Dyrektor Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej – Budownictwo drewniane w krajobrazie województwa podlaskiego
     Iwona Górska, Kierownik Oddziału Terenowego Narodowego Instytutu Dziedzictwa w Białymstoku – Adaptacja obiektów drewnianych do nowej funkcji – w poszukiwaniu złotego środka
     Adam Żywiczyński, Miejski Konserwator Zabytków w Suwałkach – Zmiany w krajobrazie kulturowym Suwałk a rewitalizacja społeczna
     Jakub Bobrowski, Specjalista w zakresie systemów informacji przestrzennej – Wykorzystanie informacji przestrzennych do badania zanieczyszczenia krajobrazu miast przez nośniki reklamowe
     Piotr Firsowicz, Towarzystwo Urbanistów Polskich, Oddział w Białymstoku – Planowanie przestrzenne a ochrona krajobrazu na przykładzie Miasta Białegostoku.

     Udział w konferencji jest bezpłatny. Chęć uczestnictwa prosimy zgłaszać mailowo: media@nid.pl Serdecznie zapraszamy!

     ***

     Oba filmy, a także wiele innych praktycznych materiałów i informacji nt. kampanii oraz działań, jakie warto podejmować na rzecz krajobrazu znaleźć można na www.KrajobrazMojegoMiasta.pl.