DANE KONTAKTOWE
DANE TELEADRESOWE
Wyrażam zgodę na przetwarzanie i przetrzymywanie moich danych osobowych niezbędnych do korzystania z materiałów serwisu przez NID zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 29.08.1997r. (Dz. U. Nr 133, poz. 883).

PRZYPOMNIJ HASŁO

INFORMACJE OGÓLNE

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua.

  DLA WŁAŚCICIELI I ZARZĄDCÓW

  Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua.

   DLA SPECJALISTÓW

   Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua.

    << < KALENDARIUM / 2012 / KWI > >>

     DZIEDZICTWO
     KULTUROWE W REGIONACH

     mapa WYBIERZ WOJEWÓDZTWO
      
      
      
     Podsumowanie konferencji „Wspólnie dla dziedzictwa” 11. grudnia 2017 r.
     2017.12.13

     Podsumowanie konferencji „Wspólnie dla dziedzictwa” 11. grudnia 2017 r.

     Program dotacyjny „Wolontariat dla dziedzictwa” daje możliwość prowadzenia projektów edukacyjnych, porządkujących czy inwentaryzujących dziedzictwo angażując w nie aktywnych ludzi, chcących poświęcić na te działania swój wolny czas.

     Spotkanie otworzyła Dyrektor Narodowego Instytutu Dziedzictwa prof. Małgorzata Rozbicka, która powitała gości i opowiedziała o znaczeniu programu „Wolontariat dla dziedzictwa” w kontekście działań Narodowego Instytut Dziedzictwa oraz o znaczeniu wolontariatu dla zabytków i dziedzictwa. Kierownik Zespołu ds. organizacji kształcenia i upowszechniania wiedzy o dziedzictwie NID, Anna Kozioł, przypomniała zebranym, że konferencja jest spotkaniem pasjonatów oraz okazją do wymiany doświadczeń na temat podnoszenia świadomości o znaczeniu dziedzictwa oraz angażowania wolontariuszy w projekty, które przybliżają je społeczeństwu.

     Podsumowanie Programu dotacyjnego „Wolontariat dla dziedzictwa” w liczbach przedstawiła Małgorzata Zielińska, koordynator Programu. W ciągu dwóch edycji 55 organizacji otrzymało dofinansowanie swoich projektów. Organizacje te zrealizowały 78 projektów, a wzięło w nich udział ponad 1,2 tys. wolontariuszy. Projekty realizowane były w 150 miejscowościach oraz objęły swoimi działaniami ok. 3 tys. zabytków w całej Polsce.

     W następnej kolejności uczestnicy konferencji obejrzeli film „Powód do dumy”,  przedstawiający uczestników programu, zarówno wolontariuszy, jak i organizatorów ich działań i obozów.

     Jako następne wystąpiły: Aleksandra Chabiera (NID) i Olga Gitkiewicz (Instytut Reportażu), które opowiedziały o pracy nad zbiorem reportaży „Coś bierzemy, coś dajemy”. Reportaże snują historie na temat ludzi, którzy udzielają się w wolontariacie dla dziedzictwa oraz dotyczą intrygujących, a często zapomnianych miejsc, w których wolontariusze działają.

     Kolejnym punktem programu konferencji był panel dyskusyjny „Wolontariat dla dziedzictwa: bariery, szanse, wyzwania”. Uczestnikami panelu byli: z-ca Dyrektora NID Bartosz Skaldawski, autorka książki „Przepis na wolontariat” i ekspert w zespole „Programu rozwoju wolontariatu – Korpus Solidarności” przy Pełnomocniku Rządu do spraw społeczeństwa obywatelskiego i równego traktowania Marta Kukowska, Stanisław Januszewski z Fundacji Otwartego Muzeum Techniki, Izabella Engel z Towarzystwa Przyjaciół Słońska „Unitis Viribus” oraz Marta Sztwiertnia z Fundacji Chronić Dobro przy Opactwie Benedyktynów w Tyńcu. Paneliści podkreślili wagę aktywności społeczeństwa obywatelskiego w ochronie zabytków oraz dyskutowali, w jaki sposób dziedzictwo może być dobrą przestrzenią dla powstawania projektów zmieniających społeczeństwo lokalne.

     Po krótkiej przerwie organizacje biorące udział w programie „Wolontariat dla dziedzictwa” prezentowały swoje projekty. Po prezentacjach uczestnicy konferencji wzięli udział w warsztatach, których tematyka dotyczyła edukacji, upowszechniania wiedzy o dziedzictwie, zarządzania projektami i współpracy z wolontariuszami.

     Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji i filmu "Powód do dumy"!