DANE KONTAKTOWE
DANE TELEADRESOWE
Wyrażam zgodę na przetwarzanie i przetrzymywanie moich danych osobowych niezbędnych do korzystania z materiałów serwisu przez NID zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 29.08.1997r. (Dz. U. Nr 133, poz. 883).

PRZYPOMNIJ HASŁO

INFORMACJE OGÓLNE

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua.

  DLA WŁAŚCICIELI I ZARZĄDCÓW

  Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua.

   DLA SPECJALISTÓW

   Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua.

    << < KALENDARIUM / 2012 / KWI > >>

     DZIEDZICTWO
     KULTUROWE W REGIONACH

     mapa WYBIERZ WOJEWÓDZTWO
      
      
      
     Płyta Grzegorza Płonki „Życie pieśniczką pisane"
     2017.07.20

     Płyta Grzegorza Płonki „Życie pieśniczką pisane"     Światło dzienne ujrzała płyta Grzegorza Płonki „Życie pieśniczką pisane". Wydawnictwo gromadzi  autorskie opracowania śląskich pieśni ze zbiorów Adolfa Dygacza, pochodzących z okresu od około XVI wieku do lat 30. XX wieku.

     Zgromadzone pieśniczki w swej treści obrazują różne etapy i sprawy ludzkiego życia - od narodzin do śmierci. Utwory zostały zarejestrowane w Studio Polskiego Radia Katowice z udziałem znakomitych muzyków i serdecznych osób. W prawie wszystkich nagraniach towarzyszył Grzegorzowi Płonce multiinstrumentalista Tomek Drozdek. W kilku utworach zagrali Jacek Dzwonowski - skrzypce, Zygmunt Pinkawa - akordeon, Patryk Filipowicz - gitara oraz Mateusz Gremlowski - kontrabas. Na płycie można także usłyszeć głosy Koła Miłośników Śląskiej Pieśni z MDK „Ligota” oraz zespołu „Mali Ligocianie” ze Szkoły Podstawowej nr 34 w Katowicach Ligocie. Realizatorem nagrań był Iwo Dowsilas, a okładkę i płytę zdobią akwarele Grzegorza Chudego.

     Warto było trudu Grzegorza Płonki i Jego sprzymierzeńców, aby wpisać „Pieśniczki…” do galerii narodowych skarbów sztuki ludowej. Bez Jego pracy, wrażliwości i różnorodności podejścia interpretacyjnego, nie byłoby tego cudu przeniesienia w czasie. Wiem, ile pieśni zebranych przez Oskara Kolberga pozostaje nadal w tomach bibliotecznych, a my nie mamy nawet wyobrażenia o dźwięku melodii. Nasza medialna epoka jest w stanie zbudować nową świadomość dziedzictwa kulturowego Polaków przez ożywienie zapisów badaczy. Dzieło Grzegorza Płonki powinno uzupełnić zbiory niejednej biblioteki i pokazywać drogę do kontaktu z przeszłością poprzez świadectwo artysty wykonawcy
     - powiedział o płycie Olgierd Łukaszewicz.

     Informacje o płycie na stronie wydawcy - Regionalnego Instytutu Kultury w Katowicach.