DANE KONTAKTOWE
DANE TELEADRESOWE
Wyrażam zgodę na przetwarzanie i przetrzymywanie moich danych osobowych niezbędnych do korzystania z materiałów serwisu przez NID zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 29.08.1997r. (Dz. U. Nr 133, poz. 883).

PRZYPOMNIJ HASŁO

INFORMACJE OGÓLNE

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua.

  DLA WŁAŚCICIELI I ZARZĄDCÓW

  Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua.

   DLA SPECJALISTÓW

   Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua.

    << < KALENDARIUM / 2012 / KWI > >>

     DZIEDZICTWO
     KULTUROWE W REGIONACH

     mapa WYBIERZ WOJEWÓDZTWO
      
      
      
     Forum zarządców miejsc światowego dziedzictwa
     2017.07.06

     Forum zarządców miejsc światowego dziedzictwa

     W dniach 30 czerwca – 6 lipca, w Krakowie, po raz pierwszy w historii Konwencji Światowego Dziedzictwa odbyło się Forum zarządców miejsc światowego dziedzictwa, będące wydarzeniem towarzyszącym 41. Sesji Komitetu Światowego Dziedzictwa w Polsce.

     Pomysłodawcą i organizatorem Forum był Narodowy Instytut Dziedzictwa przy współpracy z ICCROM oraz wsparciu Centrum Światowego Dziedzictwa, ICCROM, IUCN i ICOMOS.

     Ideą Forum było zjednoczenie przedstawicieli miejsc światowego dziedzictwa z całego świata z tymi, którzy pracują w samym sercu systemu procedur światowego dziedzictwa. Nie ma wątpliwości, że muszą powstać silniejsze „mosty” łączące system procedur światowego dziedzictwa z jego zewnętrznymi wykonawcami, których codzienna praca, polegająca m.in. na ochronie wyjątkowej powszechnej wartości zarządzanego miejsca, jest prawdziwym przykładem wdrażania Konwencji.

     Głównymi założeniami Forum były: zrozumienie procesu decyzyjnego Komitetu i jego roli w ochronie światowego dziedzictwa kulturowego, wskazanie roli i miejsca jakie zajmują zarządcy w procesie raportowania okresowego (SoC reports) oraz zrozumienie ich związku z decyzjami Komitetu Światowego Dziedzictwa.

     W Forum udział wzięło prawie 100 uczestników z 25 Państw-Stron z całego świata. Spotkanie rozpoczęło się 30 czerwca uroczystą kolacją na zaproszenie Prezydenta Miasta Krakowa. Kolejne trzy dni poświęcone były prezentacji przez Centrum Światowego Dziedzictwa, ICCROM, IUCN i ICOMOS systemu światowego dziedzictwa, kluczowych organizacji i ich roli w systemie, monitoringu miejsc światowego dziedzictwa oraz specjalistycznych działań i narzędzi. Także uczestniczący w Forum zarządcy miejsc światowego dziedzictwa z Syrii, Ekwadoru, Polski, Indonezji, Lesotho, Republiki Południowej Afryki i Hondurasu podzielili się własnymi doświadczeniami prezentując ich studia przypadków. Narodowy Instytut Dziedzictwa przedstawił natomiast perspektywę polską, z punktu widzenia zarówno zarządcy miejsc, jaki i krajowego Punktu Kontaktowego, a także członka Komitetu Światowego Dziedzictwa. Następnie zarządcy przez trzy kolejne dni mogli uczestniczyć w sesji plenarnej Komitetu podczas omawiania punktu 7, tj. raportów o stanie zachowania miejsc światowego dziedzictwa (SoC).

     Jednym z głównych rezultatów Forum było przygotowanie przez zarządców stanowiska podsumowującego to międzynarodowe spotkanie. Wynikiem ich pracy podczas krótkich warsztatów jest wspólnie wypracowane stanowisko, w którym rozpoznano trzy grupy potrzeb, odnoszące się do: (eko)systemu światowego dziedzictwa, procesów światowego dziedzictwa oraz rozwijania umiejętności i wiedzy eksperckiej (capacity building). Wspomniane stanowisko i ostateczne wnioski przedstawiono podczas uroczystego zakończenia Forum zarządców miejsc światowego dziedzictwa, dnia 6 czerwca br.

     Zaangażowanie uczestników oraz dyskusja jaka towarzyszyła prezentacji stanowiska  jednoznacznie wskazują na potrzebę kontynuacji spotkań zarządców miejsc światowego dziedzictwa, organizowanych  w połączeniu z corocznymi sesjami Komitetu Światowego Dziedzictwa. Powiązanie spotkania z sesją Komitetu stawia tych, którzy bezpośrednio odpowiadają za ochronę miejsc światowego dziedzictwa w centrum uwagi i tworzy niepowtarzalną okazję, aby ich głos został usłyszany na poziomie systemu światowego dziedzictwa. Coroczne spotkania zarządców miejsc światowego dziedzictwa, organizacji doradczych i członków Komitetu wokół problemów związanych z ochroną światowego dziedzictwa z pewnością wzmocnią poczucie zarówno odpowiedzialności, jak i więzi – poczucie wspólnoty i współodpowiedzialności za światowe dziedzictwo.

     Organizatorzy:   
     Narodowy Instytut Dziedzictwa
     ICCROM

     Gospodarz:
     Miasto Kraków

     Autor fotografii: Paweł Suder - Narodowy Instytut Dziedzictwa