DANE KONTAKTOWE
DANE TELEADRESOWE
Wyrażam zgodę na przetwarzanie i przetrzymywanie moich danych osobowych niezbędnych do korzystania z materiałów serwisu przez NID zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 29.08.1997r. (Dz. U. Nr 133, poz. 883).

PRZYPOMNIJ HASŁO

INFORMACJE OGÓLNE

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua.

  DLA WŁAŚCICIELI I ZARZĄDCÓW

  Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua.

   DLA SPECJALISTÓW

   Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua.

    << < KALENDARIUM / 2012 / KWI > >>

     DZIEDZICTWO
     KULTUROWE W REGIONACH

     mapa WYBIERZ WOJEWÓDZTWO
      
      
      
     Premiera filmu "Krajobraz mojego miasta" w woj. kujawsko-pomorskim
     2017.04.20

     Premiera filmu "Krajobraz mojego miasta" w woj. kujawsko-pomorskim

     19 kwietnia br. (środa) o godz. 12:30 w Bydgoszczy, odbyła się premiera filmu „Krajobraz mojego miasta”. Film stanowi część kompleksowego projektu zachęcającego do zmian w krajobrazie polskich miast. Produkcja ma charakter szkoleniowy i przeznaczona jest głównie dla władz samorządowych. Dotyka wielu zagadnień związanych z zarządzaniem przestrzenią publiczną, m.in.: opanowania chaosu reklamowego szpecącego krajobraz miast, małej architektury, zieleni - w tym także zabytkowej. Więcej informacji na ten temat można znaleźć na stronie internetowej: www.krajobrazmojegomiasta.pl
      
     W premierze filmu wzięli udział: prof. Magdalena Gawin – Podsekretarz Stanu MKiDN, Generalny Konserwator Zabytków, prof. Małgorzata Rozbicka – Dyrektor Narodowego Instytutu Dziedzictwa, Rafał Bruski – Prezydent Miasta Bydgoszcz oraz Mikołaj Bogdanowicz – Wojewoda Kujawsko-Pomorski.

     Wśród zaproszonych gości pojawili się przedstawiciele władza samorządowych województwa kujawsko-pomorskiego.
      
     Celem filmu oraz towarzyszących mu szkoleń w całym kraju jest zwiększenie świadomości i poczucia odpowiedzialności władz samorządowych za ochronę dziedzictwa lokalnego, co w przyszłości powinno się przełożyć na poprawę wyglądu i zachowanie tożsamości kulturowej miejscowości, którymi zarządzają. Takie działanie bezspornie przekłada się na jakość życia mieszkańców oraz chociażby zwiększenie walorów turystycznych i inwestycyjnych danej miejscowości.
      
     W filmie pokazano zarówno negatywne przykłady, jak i te godne naśladowania. Wrocław i Kraków to najlepsze przykłady miast, które zdecydowały się na wprowadzenie parku kulturowego w historycznych częściach i uporządkowanie przestrzeni. Prace trwają m. in. w Gdyni i Łodzi.
      
     Pomysłodawcą przedsięwzięcia jest prof. Magdalena Gawin, Podsekretarz Stanu MKiDN, Generalny Konserwator Zabytków, producentem merytorycznym Narodowy Instytut Dziedzictwa. Drugą częścią projektu jest film na temat polskiej świeckiej architektury drewnianej, jako istotnego aspektu naszego kulturowego dziedzictwa oraz sposobów jego ochrony.
      
     Film "Krajobraz mojego miasta" jest głównym elementem kampanii społecznej, o której więcej można dowiedzieć się na stronie www.krajobrazmojegomiasta.pl

     Po filmie odbyły się dwie prezentacje tematyczne:
     - „Nadrzeczne krajobrazy” - Anna Rembowicz - Dziekciowska dyrektor Miejskiej Pracowni Urbanistycznej w Bydgoszczy,
     - „Kształtowanie estetycznej przestrzeni miasta - rola i znaczenie społecznej Rady ds. Estetyki Miasta Bydgoszczy" - prof. Dariusz Markowski.


     Fot. Paweł Kobek / NID