DANE KONTAKTOWE
DANE TELEADRESOWE
Wyrażam zgodę na przetwarzanie i przetrzymywanie moich danych osobowych niezbędnych do korzystania z materiałów serwisu przez NID zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 29.08.1997r. (Dz. U. Nr 133, poz. 883).

PRZYPOMNIJ HASŁO

INFORMACJE OGÓLNE

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua.

  DLA WŁAŚCICIELI I ZARZĄDCÓW

  Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua.

   DLA SPECJALISTÓW

   Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua.

    << < KALENDARIUM / 2012 / KWI > >>

     DZIEDZICTWO
     KULTUROWE W REGIONACH

     mapa WYBIERZ WOJEWÓDZTWO
      
      
      
     Nowe Pomniki Historii – relacja z uroczystości
     2017.03.16

     Nowe Pomniki Historii – relacja z uroczystości

     15 marca 2017 roku Prezydent Rzeczypospolitej Andrzej Duda wręczył oficjalne dokumenty potwierdzające uznanie 10 kolejnych zabytków za Pomniki Historii. Uroczystość odbyła się w Kancelarii Prezydenta w Warszawie.

     Każdy z tych obiektów jest elementem bezcennym, każdy niesie w sobie wielka historię, każdy jest w jakimś sensie perłą i myśli technicznej i architektury, dziełem inżynierskim, a także z całą pewnością można powiedzieć, że przejawem twórczości artystycznej. W każdym z tych obiektów jest artyzm, są wśród nich obiekty starsze, które mają tyle lat historii, że widziały całe dzieje Rzeczypospolitej, 1150 lat naszej historii poczynając od Chrztu Polski, poprzez te, które są znacznie młodsze, a nie mniej są świadectwem dziejów, ważnych dla naszej historii wydarzeń, nie tylko dla społeczności lokalnych, ale dla całej Polski symbolem tego, co w naszych dziejach istotne - powiedział prezydent Duda.

     Do elitarnego grona Pomników Historii dołączyły:

     1. „Gliwice – radiostacja”
     2. „Jawor – kościół ewangelicko-augsburski pw. Ducha Świętego zwany kościołem Pokoju”
     3. „Klępsk – kościół pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny”
     4. „Ozimek – żelazny łańcuchowy most wiszący na rzece Mała Panew”
     5. „Rydzyna – założenie rezydencjonalno-urbanistyczne”
     6. „Świdnica – katedra pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika i św. Wacława Męczennika”
     7. „Świdnica – zespół kościoła ewangelicko-augsburskiego pw. Świętej Trójcy zwanego kościołem Pokoju”
     8. „Święty Krzyż – pobenedyktyński zespół klasztorny oraz przedchrześcijańskie obwałowania kamienne na Łysej Górze”
     9.  „Tyniec – zespół opactwa benedyktynów”
     10. „Wąchock - zespół opactwa cystersów”

     W uroczystości w Pałacu Prezydenckim uczestniczyli m.in. prof. Piotr Gliński, Wicepremier i Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Jarosław Sellin, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego, prof. Bogumiła Rouba, Przewodnicząca Rady Ochrony Zabytków i Rady Programowej Narodowego Instytutu Dziedzictwa, prof. Małgorzata Rozbicka, Dyrektor Narodowego Instytutu Dziedzictwa, a także przedstawiciele Kancelarii Prezydenta, Rządu oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Honorowymi gośćmi uroczystości byli właściciele i zarządcy uznanych za Pomniki Historii obiektów.

     Narodowy Instytut Dziedzictwa koordynuje realizację procedury występowania z wnioskiem do Ministra w sprawie uznania przez Prezydenta RP zabytku nieruchomego za Pomnik Historii. NID wydaje także opinię co do zasadności uznania obiektu za Pomnik Historii oraz przygotowuje projekt rozporządzenia Prezydenta RP wraz z uzasadnieniem i załącznikiem graficznym. Instytut monitoruje także ich stan, a poprzez organizację corocznych Spotkań Opiekunów Pomników Historii promuje i buduje ich silną markę.

     Pomnik Historii to jedna z pięciu form ochrony zabytków wymienionych w ustawie o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami z 2003 r. Terminem tym określa się zabytek nieruchomy o szczególnym znaczeniu dla kultury naszego kraju. Rangę Pomnika Historii podkreśla fakt, że jest on ustanawiany przez Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej specjalnym rozporządzeniem na wniosek Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

     Obecnie na liście Pomników Historii mamy 70 obiektów.