DANE KONTAKTOWE
DANE TELEADRESOWE
Wyrażam zgodę na przetwarzanie i przetrzymywanie moich danych osobowych niezbędnych do korzystania z materiałów serwisu przez NID zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 29.08.1997r. (Dz. U. Nr 133, poz. 883).

PRZYPOMNIJ HASŁO

INFORMACJE OGÓLNE

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua.

  DLA WŁAŚCICIELI I ZARZĄDCÓW

  Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua.

   DLA SPECJALISTÓW

   Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua.

    << < KALENDARIUM / 2012 / KWI > >>

     DZIEDZICTWO
     KULTUROWE W REGIONACH

     mapa WYBIERZ WOJEWÓDZTWO
      
      
      
     Otwarcie wystawy „Ławra Kijowsko-Peczerska – święte miejsce Ukrainy” w Muzeum Żup Krakowskich w Wieliczce.
     2015.07.30

     Otwarcie wystawy „Ławra Kijowsko-Peczerska – święte miejsce Ukrainy” w Muzeum Żup Krakowskich w Wieliczce.

     29 lipca 2015 r. o godz. 12.00 w Muzeum Żup Krakowskich w Wieliczce, na poziomie III kopalni soli w Wieliczce otwarta została wystawa fotograficzna Ławra Kijowsko-Peczerska – święte miejsce Ukrainy, udostępniona przez Narodowy Kijowsko-Peczerski Rezerwat Historyczno-Kulturowy. Uroczystego otwarcia wystawy dokonali: Generalny Dyrektor Narodowego Kijowsko-Peczerskiego Rezerwatu Historyczno-Kulturowego Lubomyr Mychajlyna,  Konsul Generalny  Ukrainy w Krakowie Witalij Maksymenko oraz Dyrektor Muzeum Żup Krakowskich w Wieliczce prof. Antoni Jodłowski.

     W uroczystości wzięli udział m. in. przedstawiciele władz lokalnych z Wieliczki, powiatu przemyskiego, pracownicy instytucji kultury z Małopolski, przedstawiciele Związku Ukraińców w Polsce, jak również dzieci z Fastowa z Ukrainy, przebywające na koloniach letnich w Wieliczce. Wystawa prezentuje dawne i współczesne panoramy Ławry Kijowsko-Peczerskiej oraz współczesne fotografie obiektów. Gospodarze obydwu obiektów wpisanych na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO (Ławra Kijowsko Peczerska została wpisana na listę w 1990 r., a Kopalnia Soli w Wieliczce 1978 r.) oświadczyli, że wystawa fotograficzna jest pierwszym krokiem w realizacji memorandum o współpracy tych instytucji. Zapowiedziano, że w 2016 r. odbędzie się analogiczna wystawa fotograficzna w Ławrze Kijowsko-Peczerskiej dotycząca kopalni soli w Wieliczce.

     Ławra Kijowsko-Peczerska to największy, a zarazem najważniejszy klasztor prawosławny na Ukrainie. Powstała w 1051 r., wkrótce po przyjęciu przez kraj chrztu. Stanowi kolebkę ukraińskiej sztuki i literatury. Pierwsze namalowane w tym miejscu ikony stały się wzorcem dla pokoleń ikonopisarzy, podobnie jak Sobór Zaśnięcia Bogurodzicy, który nadał ton budownictwu sakralnemu na ziemiach Słowian Wschodnich. W tym miejscu spisano pierwsze kroniki, kładąc podwaliny pod narodową historiografię. Powstał tu również pierwszy szpital. Także początki pierwszego uniwersytetu wschodniosłowiańskiego, Akademii Kijowsko-Mohylańskiej, związane są z Ławrą Kijowsko-Peczerską. Mnisi i misjonarze szerzyli stąd działalność misjonarską na kraje północne i wschodnie. Poprzez wieki do monastyru ściągali najzdolniejsi pisarze, historycy i filozofowie, czyniąc z Ławry centrum prawosławia. Założona w XVII w. drukarnia była najsłynniejszą i najbardziej płodną drukarnią w świecie prawosławnym. Na unikatowy zespół architektoniczny Ławry składają się budowle powstałe od XI  do XX w.

     Wystawę fotograficzną Ławra Kijowsko-Peczerska – święte miejsce Ukrainy można zwiedzać od 29.07 do 31.08.2015 r. na ekspozycji Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka, na III poziomie kopalni soli.  1  i 23 sierpnia o godz. 16.00 będzie można zwiedzać wystawę z przewodnikiem. Rezerwacja i informacja: 12 289 16 27.