DANE KONTAKTOWE
DANE TELEADRESOWE
Wyrażam zgodę na przetwarzanie i przetrzymywanie moich danych osobowych niezbędnych do korzystania z materiałów serwisu przez NID zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 29.08.1997r. (Dz. U. Nr 133, poz. 883).

PRZYPOMNIJ HASŁO

INFORMACJE OGÓLNE

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua.

  DLA WŁAŚCICIELI I ZARZĄDCÓW

  Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua.

   DLA SPECJALISTÓW

   Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua.

    << < KALENDARIUM / 2012 / KWI > >>

     DZIEDZICTWO
     KULTUROWE W REGIONACH

     mapa WYBIERZ WOJEWÓDZTWO
      
      
      
     Dzień Archeologii
     2015.07.16

     Dzień Archeologii

     24 lipca br. odbędzie się pierwsza polska edycja „Dnia Archeologii”, którego pierwowzorem jest międzynarodowy „Day of Archaeology” zainaugurowany w Wielkiej Brytanii cztery lata temu. Wydarzenie odbywa się jedynie w przestrzeni Internetu. Wydarzenie objął patronatem Narodowy Instytut Dziedzictwa.

     "Dzień Archeologii" to inicjatywa społeczna, której celem jest pokazanie, czym na co dzień zajmują się archeolodzy. Jego celem jest zaprezentowanie, że wbrew ogólnemu poglądowi, archeologia to nie tylko wykopaliska, lecz także szereg innych, bardzo nowoczesnych i zaawansowanych technologicznie metod badawczych

     Z jednej strony archeolodzy mogą wypowiedzieć się na temat ich codziennych zajęć, przedstawić siebie i swoją profesję z bardzo indywidualnego punktu widzenia. Z drugiej strony zaś jest to miejsce i moment, kiedy „nie-archeolodzy” mają możliwość skonfrontowania swojego zdania z profesjonalistami oraz wypowiedzieć się na temat przeszłości, dziedzictwa i oczywiście samej archeologii

     Dzień Archeologii” ma również zainicjować dialog pomiędzy archeologami a społeczeństwem, a także wspólną dyskusję nad dziedzictwem archeologicznym i archeologią.

     Zachęcamy do rejestracji na stronie internetowej www.dzienarcheologii.pl i do dodawania wpisów dotyczących archeologii oraz dzielenia się swoimi opowieściami dotyczącymi tej dziedziny. Może być to krótki tekst, zdjęcie, rysunek czy film. Teksty na wpisy można przesyłać na adres dzienarcheologii@gmail.com, zaś samodzielnie dodawanie wpisów po zalogowaniu się na stronie będzie trwało jeszcze prze dwa tygodnie po Dniu Archeologii (do 7 sierpnia włącznie).

     Jednym z elementów wirtualnego święta archeologów jest wybór „Najlepszego Stanowiska Archeologicznego”. W zamyśle organizatorów akcji ma być to najciekawsze polskie lub badane przez Polaków stanowisko archeologiczne. Rozstrzygnięcie zabawy nastąpi 24 lipca w „Dzień archeologii”. Zwycięzcę wyłonią internauci w czasie ogólnodostępnego głosowania. 10 osób, które zgłosi te stanowiska do konkursu, które otrzymają największą ilość głosów, zostanie uhonorowanych gadżetami „Dnia Archeologii”. Z dotychczasowymi nominacjami można zapoznać się na stronie http://dzienarcheologii.pl/konkurs-konkurs/najlepsze-stanowisko-2015-kandydaci/

     Projekt „Dnia Archeologii” tworzony jest w Instytucie Prahistorii UAM w Poznaniu, w ramach europejskiego projektu NEARCH (www.nearch.eu), którego celem jest stworzenie dialogu między społeczeństwem a naukowcami.

     Patronami medialnym pierwszej polskiej edycji „Dnia Archeologii” w Polsce są: Serwis PAP Nauka w Polsce, serwis Archeowieści, Spotkania z Zabytkami oraz Historia i Media. Ponadto, przedsięwzięciu patronują JM Rektor UAM Bronisław Marciniak, Marszałek Województwa Wielkopolskiego Marek Woźniak, Narodowy Instytut Dziedzictwa, Muzeum Archeologiczne w Poznaniu, Komitet Nauk Pra- i Protohistorycznych PAN oraz Polska Akademia Nauk, odział w Poznaniu.

     Kontakt z organizatorami:
     e-mail: dzienarcheologii@gmail.com
     509 720 291 (Alicja)