DANE KONTAKTOWE
DANE TELEADRESOWE
Wyrażam zgodę na przetwarzanie i przetrzymywanie moich danych osobowych niezbędnych do korzystania z materiałów serwisu przez NID zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 29.08.1997r. (Dz. U. Nr 133, poz. 883).

PRZYPOMNIJ HASŁO

INFORMACJE OGÓLNE

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua.

  DLA WŁAŚCICIELI I ZARZĄDCÓW

  Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua.

   DLA SPECJALISTÓW

   Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua.

    << < KALENDARIUM / 2012 / KWI > >>

     DZIEDZICTWO
     KULTUROWE W REGIONACH

     mapa WYBIERZ WOJEWÓDZTWO
      
      
      
     4. Krzemionkowskie Spotkania z Epoką Kamienia
     2015.07.08

     4. Krzemionkowskie Spotkania z Epoką Kamienia

     Krzemionkowskie Spotkania z Epoką Kamienia już na stałe wpisały się w kalendarz wydarzeń kulturalnych Muzeum Historyczno-Archeologicznego w Ostrowcu Świętokrzyskim. W dniach 18 i 19 lipca odbędzie się czwarta edycja tego lokalnego święta archeologii.

     Tradycyjnie w ciągu dwóch dni będą trwały warsztaty archeologiczne i pokazy archeologii eksperymentalnej. Krzemionki odwiedzą czynni archeolodzy, entuzjaści i pasjonaci archeologii eksperymentalnej z całej Polski. Pod ich okiem, przy specjalnie zaaranżowanych stanowiskach na terenie zrekonstruowanej osady neolitycznej, będzie można zapoznać się z różnymi przejawami aktywności człowieka w epoce neolitu i wczesnej epoce brązu. Pokazy będą dotyczyły m.in. myślistwa, obróbki surowców organicznych oraz miedzi, garncarstwa i tkactwa neolitycznego, a także kultury duchowej w pradziejach.

     Gwoździem sobotniego programu będzie pokaz specjalny, przybliżający pradawne techniki ustawiania menhirów czyli ogromnych głazów, które już w okresie neolitu i wczesnej epoki brązu pełniły funkcje związane z kultem zmarłych. Jak transportowano wielkie, często wielotonowe skały? Jak je podnoszono i ustawiano? Jakie rytuały towarzyszyły przedsięwzięciu? Pokaz przybliży tajemnice prehistorycznej techniki.

     Wydarzeniu, które ściśle związane jest z promocją dziedzictwa archeologicznego Krzemionek, będzie towarzyszyła promocja publikacji autorstwa dr Jerzego Tomasza Bąbla oraz wykład „Krzemionki – ostatnie stulecie”. Spotkanie z autorem rozpocznie się o godz. 16.00.

     Dla najmłodszych zostaną zorganizowane warsztaty bębniarskie, połączone z zajęciami z budowy pradawnych instrumentów muzycznych. Ostatnim punktem sobotnich wydarzeń będzie projekcja filmu „Walka o ogień” (1981 r.) w reżyserii Jeana-Jacquesa Annauda.

     Natomiast w niedzielę (19 lipca) tradycyjnie zostanie zorganizowana wycieczka krajoznawcza. W tym roku odbędzie się ona pod hasłem „Geopark Doliny Kamiennej” na trasie: Ostrowiec – Gagaty Sołtykowskie – Krynki – Wióry – Krzemionki. Odjazd z parkingu przy Kinie ETIUDA, Al. 3 Maja 6 o godz. 8.00. Dla chętnych wymagane są wcześniejsze zapisy tel. 41 330-45-50 lub mailowo sekretariat@krzemionki.info.

     W niedzielne popołudnie zwiedzających zaprosimy na otwarcie wystawy pt. „Leon Barszczewski (1849–1910) – fotograf XIX Samarkandy”. Wystawa będzie poświęcona postaci polskiego podróżnika, badacza, odkrywcy i fotografa, który był twórcą Muzeum w Samarkandzie, w której mieszkał przez 20 lat. Właścicielem wystawy jest Igor Strojecki, prawnuk podróżnika.

     Ważna informacja dla niezmotoryzowanych.
     Do Krzemionek będzie można dojechać specjalnym, darmowy autobusem spod sklepu LIDL.
     Autobus będzie kursował w następujący sposób:
     18 lipca (sobota) – 10:30, 13:30, 15:30, 19 lipca (niedziela) – 11:30, 14:30.
     Podane godziny to czas odjazdu spod sklepu LIDL (os. Słoneczne 41).

     Udział w całym wydarzeniu jest bezpłatny.

     Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Narodowy Instytut Dziedzictwa.

     Do pobrania:
     program wydarzenia.doc