DANE KONTAKTOWE
DANE TELEADRESOWE
Wyrażam zgodę na przetwarzanie i przetrzymywanie moich danych osobowych niezbędnych do korzystania z materiałów serwisu przez NID zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 29.08.1997r. (Dz. U. Nr 133, poz. 883).

PRZYPOMNIJ HASŁO

INFORMACJE OGÓLNE

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua.

  DLA WŁAŚCICIELI I ZARZĄDCÓW

  Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua.

   DLA SPECJALISTÓW

   Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua.

    << < KALENDARIUM / 2012 / KWI > >>

     DZIEDZICTWO
     KULTUROWE W REGIONACH

     mapa WYBIERZ WOJEWÓDZTWO
      
      
      
     Powstaje Kanon Miejsc Historycznych
     2015.06.24

     Powstaje Kanon Miejsc Historycznych

     41 obiektów, których poznanie przybliży jak najpełniejszy obraz historii Polski i wartości kulturowe naszego dziedzictwa znajdzie się w prestiżowym Kanonie Miejsc Historycznych.

     Kanon Miejsc Historycznych to projekt realizowany przez Narodowy Instytut Muzealnictwa i Ochrony Zabiorów i Narodowy Instytut Dziedzictwa pod patronatem Generalnego Konserwatora Zabytków. Jego założenia zaprezentował Piotr Żuchowski Generalny Konserwator Zabytków, Sekretarz Stanu w MKiDN podczas spotkania, które odbyło się 23 czerwca br. w Muzeum Łazienki Królewskie.

     Od dawna w Polsce toczy się dyskusja, jak mówić o historii, jak jej uczyć i doświadczać. Jednym ze sposobów jest podróżowanie do miejsc, gdzie historii można dotknąć poprzez zachowane zabytki tysiącletniej historii naszego kraju. Kanon ma być zachętą do poznawania Polski, ma przybliżać jak najpełniejszy obraz historii i wartości kulturowych naszego dziedzictwa - mówił minister Piotr Żuchowski.

     Zainicjowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego projekt, oprócz funkcji poznawczo-edukacyjnej, będzie promował zabytki i miejsca o szczególnym znaczeniu dla pamięci narodowej Polaków. Kanon Miejsc Historycznych to wstęp do znacznie szerszego projektu edukacyjnego oraz informacyjno-promocyjnego, który dzięki wsparciu finansowemu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego uczyni miejsca historyczne, zaliczone w poczet miejsc „kanonicznych”, oraz sprawujące nad nimi opiekę instytucje, jeszcze bardziej znanymi – na miarę ich roli w kształtowaniu zbiorowej tożsamości.

     W pracach nad projektem wzięli udział wybitni polscy historycy i profesorowie: Jolanta Choińska–Mika, Włodzimierz Borodziej, Jerzy Kochanowski, Jacek Purchla, Henryk Samsonowicz, Wojciech Tygielski.  Ostateczny kształt prezentowanego Kanonu przygotowany został przy udziale dyrektorów instytucji kultury realizujących projekt, prof. Małgorzaty Rozbickiej (Narodowy Instytut Dziedzictwa) i prof. Piotra Majewskiego (Narodowy Instytut Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów). Autorem tekstów komentarzy do wchodzących w skład Kanonu miejsc zgodził się zostać pan Jerzy Bracisiewicz.

     Zespół ekspertów do Kanonu Miejsc Historycznych zaproponował 41 obiektów, wśród których są min. Bazylika Prymasowska Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Gnieźnie, Jasna Góra w Częstochowie, Wawel w Krakowie, czy Łazienki Królewskie.

     Twórcom kanonu zależało na pokazaniu wielokulturowej historii Polski, dlatego znalazły się w nim takie miejsca jak Tykocin - jedno z centrów życia przedwojennej społeczności polskich Żydów czy Świdnica, gdzie znajduje się protestancki Kościół Pokoju – mówił Piotr Żuchowski.

     Kanon ma zostać opracowany w wersji podręcznikowej dla szkół, powstanie też specjalny fundusz promocyjny i remontowy dla miejsc w nim wyszczególnionych.

     Kanon Miejsc Historycznych prezentowany jest na specjalnie do tego celu stworzonej stronie internetowej. To projekt otwarty - wszyscy zainteresowani mogą zgłaszać do niego uwagi i dyskutować za pomocą aplikacji na portalu.

     Oficjalna strona Kanonu Miejsc Historycznych: http://www.miejscahistoryczne.nimoz.pl/

     Zdjęcia pochodzą ze strony Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.