DANE KONTAKTOWE
DANE TELEADRESOWE
Wyrażam zgodę na przetwarzanie i przetrzymywanie moich danych osobowych niezbędnych do korzystania z materiałów serwisu przez NID zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 29.08.1997r. (Dz. U. Nr 133, poz. 883).

PRZYPOMNIJ HASŁO

INFORMACJE OGÓLNE

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua.

  DLA WŁAŚCICIELI I ZARZĄDCÓW

  Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua.

   DLA SPECJALISTÓW

   Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua.

    << < KALENDARIUM / 2012 / KWI > >>

     DZIEDZICTWO
     KULTUROWE W REGIONACH

     mapa WYBIERZ WOJEWÓDZTWO
      
      
      
     Międzynarodowy Dzień Ochrony Zabytków – Łowicz 2013
     2013.04.09

     Międzynarodowy Dzień Ochrony Zabytków – Łowicz 2013


     W dniach 18-19 kwietnia 2013 r. w Łowiczu odbędą się obchody Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków, których organizatorem jest Narodowy Instytut Dziedzictwa wraz ze Starostwem Łowickim
     i Miastem Łowicz. Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Piotr Żuchowski Sekretarz Stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Generalny Konserwator Zabytków, Witold Stępień Marszałek Województwa Łódzkiego oraz Biskup Łowicki Andrzej Franciszek Dziuba.

     Obchody MDOZ rozpoczną się 18 kwietnia br. w kaplicy św. Karola Boromeusza w Muzeum w Łowiczu. Zainaugurują je Paulina Florjanowicz dyrektor Narodowego Instytutu Dziedzictwa, Piotr Żuchowski Sekretarz Stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Generalny Konserwator Zabytków, Witold Stępień Marszałek Województwa Łódzkiego, Krzysztof Figat Starosta Łowicki oraz Krzysztof Jan Kaliński Burmistrz Miasta Łowicz. Wśród zaproszonych gości są m.in. przedstawiciele Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, środowiska konserwatorskie oraz władze Łodzi i Łowicza. W trakcie uroczystej gali odbędzie się ogłoszenie wyników i wręczenie nagród dla zwycięzców w konkursie Generalnego Konserwatora Zabytków „Zabytek Zadbany”.

     Galę uświetni koncert zespołu Ars Nova wraz z chórem „Cantilena" Klasztoru Sióstr Urszulanek SJK w Sieradzu pod dyr. s. Aliny Kulig. Jako soliści wystąpią: Anna Mikołajczyk – sopran, Józef Orliński – kontratenor. W programie utwory Mikołaja Zielińskiego i Cypriana Bazylika. Opiekę artystyczną nad koncertem sprawuje Filharmonia Łódzka.

     19 kwietnia w Bazylice Katedralnej pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Łowiczu, która 22 października 2012 roku rozporządzeniem Prezydenta RP została uznana za Pomnik Historii, odbędzie się Msza Święta w intencji Konserwatorów Polskich oraz śp. Tomasza Merty, Generalnego Konserwatora Zabytków, który zginął w katastrofie smoleńskiej
     w 2010 roku.

     Międzynarodowy Dzień Ochrony Zabytków został ustanowiony przez Komitet Wykonawczy Międzynarodowej Rady Ochrony Zabytków ICOMOS w 1983 roku i wpisany przez UNESCO do rejestru ważnych imprez o znaczeniu światowym. Celem obchodów jest przede wszystkim przybliżenie społeczeństwu problemów ochrony kulturowego dziedzictwa.

     Ideą obchodów Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków w Polsce jest prezentowanie dóbr kultury
     o istotnym znaczeniu dla europejskiego i światowego dziedzictwa kulturowego oraz uhonorowanie konserwatorów i właścicieli zabytków, którzy w szczególny sposób przyczynili się do ich ratowania.

     Międzynarodowy Dzień Ochrony Zabytków obchodzony jest 18 kwietnia na całym świecie.


     Więcej informacji:

     Wioletta Łabuda – Iwaniak
     Rzecznik Prasowy
     Biuro Informacji
     +48 509 202 012
     Narodowy Instytut Dziedzictwa
     ul. Kopernika 36/40, 00-924 Warszawa
     Tel. + 48 22 826 02 39 wew. 137
     e-mail: media@nid.pl
     www.zabytek.pl