DANE KONTAKTOWE
DANE TELEADRESOWE
Wyrażam zgodę na przetwarzanie i przetrzymywanie moich danych osobowych niezbędnych do korzystania z materiałów serwisu przez NID zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 29.08.1997r. (Dz. U. Nr 133, poz. 883).

PRZYPOMNIJ HASŁO

INFORMACJE OGÓLNE

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua.

  DLA WŁAŚCICIELI I ZARZĄDCÓW

  Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua.

   DLA SPECJALISTÓW

   Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua.

    << < KALENDARIUM / 2012 / KWI > >>

     DZIEDZICTWO
     KULTUROWE W REGIONACH

     mapa WYBIERZ WOJEWÓDZTWO
      
      
      
     Obiekt grozi zawaleniem – upadek ery przemysłu. Wystawa fotografii oraz dyskusja.
     2013.10.15

     Obiekt grozi zawaleniem – upadek ery przemysłu. Wystawa fotografi oraz dyskusja.

     OBIEKT GROZI ZAWALENIEM – upadek ery przemysłu. Wystawa fotografii oraz dyskusja pod honorowym patronatem Narodowego Instytutu Dziedzictwa.

     Wernisaż oraz dyskusja: 25 października, 18:30, Tarnowskie Góry
     Wystawa: 25 października-15 listopada, Tarnowskie Góry

     Organizatorzy:
     Galeria Przytyck – www.tck.net.pl
     „O Ciup!" – www.ooociup.blogspot.com, www.facebook.com/ociup
     „Urbex Silesia"  –  www.facebook.com/urbexsilesia

     Górny Śląsk od zawsze kojarzony był z przemysłem. Obok wież kościołów wyrastały nagle wieże szybów kopalnianych, piece hutnicze i kominy. Przemysł, oparty na węglu kamiennym, był od ponad 200 lat sercem Śląska i jego siłą napędową. To on zadecydował o obecnym  wyglądzie i charakterze tego regionu i to dzięki niemu powstało większość śląskich miast.

     W ciągu ostatnich 20 lat ten przemysłowy krajobraz uległ ogromnym zmianom. Wiąże się to z upadkiem ery industrialnej i masową likwidacją zakładów przemysłowych w latach 90. XX wieku.

     W procesach tych pominięto niestety potrzebę zachowania dóbr kultury, co wiąże się też z brakiem świadomości potrzeby ochrony dziedzictwa postindustrialnego. Obecnie Śląsk jest największym w Polsce skupiskiem zabytkowego, przemysłowego dziedzictwa historycznego, mimo iż ponad połowa tych obiektów niestety już nie istnieje. Większość tych, które ocalały, jest w stanie ruiny, a tylko nieliczne doczekały się renowacji. Zainteresowanie zabytkami przemysłu jest wciąż zbyt małe, nadal rozbierane są kolejne obiekty przemysłowe, a wiele z tych zachowanych wykorzystywanych jest dziś w sposób komercyjny. Wciąż nie dostrzegamy, że są to obiekty unikatowe w skali kraju - śląskie skarby na wyciągnięcie ręki – a niestety pozostawione same sobie są na celowniku złomiarzy i wandali, skazane są na postępującą dewastację. Lista cennych obiektów, utraconych na zawsze, wydłuża się.

     Dlaczego tak ważne jest, aby chronić te obiekty? Przede wszystkim powinniśmy je traktować jak symbol minionej epoki oraz pomnik będący wyrazem szacunku dla ciężkiej pracy wielu ludzi. Poza tym większość budynków prócz pełnienia swej funkcji, zadziwiała estetycznie - często projektowali je znani światowi architekci. Niektóre z nich to wręcz perełki śląskiej architektury. Dzięki swej niepowtarzalnej formie, wiele obiektów poprzemysłowych mogłoby pełnić funkcję wizytówki i atrakcji turystycznej. Architektura poprzemysłowa jest niewątpliwie ważną i integralną częścią dziedzictwa kulturowego i historycznego Śląska, charakterystyczną dla naszego regionu.

     Opis wystawy:
     Wystawa jest fotograficzną dokumentacją architektury poprzemysłowej Śląska i Zagłębia Dąbrowskiego, z punktu widzenia zupełnie różnych ludzi, których połączyła wspólna pasja.

     Poprzez prezentowane fotografie, każdy z nas stara się pokazać to, co właśnie znika, a w dużym stopniu już zniknęło na naszych oczach. Mimo, iż temat prac jest wspólny, to każdy z nas przedstawia go w inny, charakterystyczny dla siebie sposób. Odwiedzane przez nas obiekty niejednokrotnie znajdują się w trudnodostępnych miejscach. Dodatkowo znikają one w zastraszającym tempie, co sprawia, że ich fotografowanie nie jest proste.

     Naszym celem jest nie tylko pokazanie poprzez zdjęcia stanu, w jakim znajdują się postindustrialne zabytki, ale też zwrócenie uwagi na kwestię ochrony poprzemysłowego dziedzictwa na Śląsku. Wystawa jest również pretekstem do dyskusji i wspólnego zastanowienia się nad tym problemem.

     Autorzy prac: Kaja Świętochowska, Damian Cyfka, Tomasz Rybok, Maciej Fliegel, Maciej Mutwil, Jacek Czyba, Marcin Zarychta, Marcin Burczyk

     Dyskusja:
     Po wernisażu wspólnie spróbujemy się zastanowić nad problemem ochrony poprzemysłowego dziedzictwa na Śląsku. Czy jest to tylko kwestia braku świadomości potrzeby ochrony dziedzictwa postindustrialnego i niewiedzy historycznej? A może problem ten dotyczy również braku reakcji i rozwiązań ze strony władz samorządowych i innych podmiotów odpowiedzialnych za utrzymanie tych obiektów? Dodatkowym utrudnieniem są zapewne również luki w naszym prawie. Ile razy zdarzyło się już, że obiekt wpisany do rejestru zabytków pozostaje bez opieki i w rezultacie doprowadzany jest do ruiny? Nie mówiąc już o przypadkach (które nie należą już do rzadkości) skreślenia obiektu z listy zabytków oraz jego wyburzenia. Wszystkie te kwestie postaramy się poruszyć podczas spotkania.

     Uczestnicy panelu dyskusyjnego:
       Jerzy Gorzelik, Dawid Politaj ze Stowarzyszenia Dwie Wieże, Dariusz Walerjański oraz Henryk Mercik.