DANE KONTAKTOWE
DANE TELEADRESOWE
Wyrażam zgodę na przetwarzanie i przetrzymywanie moich danych osobowych niezbędnych do korzystania z materiałów serwisu przez NID zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 29.08.1997r. (Dz. U. Nr 133, poz. 883).

PRZYPOMNIJ HASŁO

INFORMACJE OGÓLNE

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua.

  DLA WŁAŚCICIELI I ZARZĄDCÓW

  Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua.

   DLA SPECJALISTÓW

   Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua.

    << < KALENDARIUM / 2012 / KWI > >>

     DZIEDZICTWO
     KULTUROWE W REGIONACH

     mapa WYBIERZ WOJEWÓDZTWO
      
      
      
     Historyczne archiwa w internecie. "Dwie polskie instytucje prezentują wystawy w ramach międzynarodowego projektu"
     2012.10.12

     Historyczne archiwa w internecie. "Dwie polskie instytucje prezentują wystawy w ramach międzynarodowego projektu"

     logo auschwitz.jpg logo muzeum historii polski.jpg logo goole cultural institute.jpg
     Od 10 października br. można oglądać 42 interaktywne wystawy dotyczące wydarzeń historycznych XX wieku w ramach internetowej platformy Google Cultural Institute. Trzy z nich, dotyczące Holokaustu, powstały dzięki polskim instytucjom - Państwowemu Muzeum Auschwitz-Birkenau i Muzeum Historii Polski.

     Kuratorzy reprezentujący 17 instytucji partnerskich, w tym Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau i Muzeum Historii Polski, przedstawiają wybrane historie czerpiąc z archiwów dokumentów, listów, rękopisów, zdjęć, materiałów filmowych i opowieści świadków wydarzeń. Wystawy są w pełni multimedialne, umożliwiają zaawansowane przeszukiwanie materiałów historycznych, np. według kraju, osoby, wydarzenia lub daty, oraz powiększanie fragmentów zdjęć dostępnych w dużej rozdzielczości. Niektóre z przedstawianych materiałów dostępne są w internecie po raz pierwszy.

     Każda z wystaw dotyczy konkretnej historii tamtych czasów. Ekspozycja Jan Karski, bohater ludzkości, powstała dzięki materiałom przygotowanym przez Muzeum Historii Polski we współpracy z Muzeum Miasta Łodzi, Żydowskim Instytutem Historycznym, United States Holocaust Memorial Museum, Archiwum Instytutu Hoovera, Michałem Fajbusiewiczem, E. Thomasem Woodem oraz Carol Harrison. Przedstawia losy człowieka, który podjął próbę przekazania Aliantom informacji o tragicznych wydarzeniach Holokaustu. Wystawa zrealizowana została jako jeden z projektów prowadzonego przez Muzeum międzynarodowego programu Jan Karski. Niedokończona misja.

     - Udział w tym projekcie jest dla nas wielkim wyróżnieniem, ponieważ znaleźliśmy się w gronie kilkunastu instytucji z całego świata, które zaprezentują w internecie fotografie, filmy i dokumenty dotyczące najważniejszych wydarzeń historii XX w. Jest to przede wszystkim fantastyczna okazja na pokazanie i promowanie ważnych tematów historii Polski. Ten projekt ma szansę stać się potężnym światowym narzędziem edukacji historycznej – uważa dyrektor Muzeum Historii Polski Robert Kostro.

     Muzeum Auschwitz przygotowało na otwarcie projektu dwie wystawy. Tragiczna historia miłości w Auschwitz to opowieść o ucieczce z obozu dwójki zakochanych więźniów – Mali Zimetbaum i Edka Galińskiego, Żydówki i Polaka, których miłość, jak powiedział były więzień René Raindorf, stała się symbolem zwycięstwa dobra nad złem, tego co ludzkie, nad tym co bestialskie.Druga wystawa, zatytułowana Zanim odeszli, poświęcona jest Żydom deportowanym do obozu Auschwitz z Zagłębia Dąbrowskiego między majem 1942 r. a sierpniem 1943 r. Ich historię można dziś opowiedzieć dzięki prawie 2,5 tysiącom zachowanych rodzinnych fotografii, które po wyzwoleniu odnaleziono na terenie obozu w jednej z walizek. Dzięki nim dziś możemy przyjrzeć się przedwojennemu życiu polskich Żydów z Będzina, Sosnowca i okolicznych miejscowości. Niemal wszystkich zgładzono w komorach gazowych w Auschwitz.

     Obie wystawy powstały dzięki zdjęciom i skanom dokumentów opracowanych przez specjalistów Międzynarodowego Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście w Państwowym Muzeum Auschwitz-Birkenau. Wkrótce przygotowane zostaną kolejne tematy.

     Zdaniem dyrektora Muzeum dr Piotra M.A. Cywińskiego przedstawione historie – jedne z niezliczonych związanych z Auschwitz opowieści o konkretnych ludziach – mogą przybliżyć nam dramat człowieka w minionym stuleciu. - XX wiek był najciemniejszym okresem w dziejach Europy. Bez Auschwitz nie tylko nie sposób pojąć dramatu tego stulecia, ale też zrozumieć dzisiejsze oblicze Europy. Generalnie bardzo trudno jest zgłębić człowieczeństwo bez odniesienia do czasów Zagłady i funkcjonowania krematoriów Auschwitz - powiedział. - Wszyscy potrzebujemy pamięci, historia pomaga nam tworzyć nasze jutro. Pamięć dziś wymaga użycia wszystkich dostępnych technik przekazu, w przeczuciu, że nic nie jest wygrane raz na zawsze - dodał dyrektor Piotr M.A. Cywiński.

     Inne wystawy udostępnione dzisiaj na platformie Google Cultural Institute dotyczą między innymi historii Apartheidu, lądowania Aliantów w Normandii, koronacji brytyjskiej Królowej Elżbiety II czy okresu Dolce Vita we Włoszech.

     Wystawy historyczne to kolejne z przedsięwzięć Google Cultural Institute, który wcześniej rozwijał takie projekty, jak m.in. przeniesienie archiwów Yad Vashem online, digitalizacja Zwojów znad Morza Martwego oraz archiwum Nelsona Mandeli, a także Art Project prezentujący zbiory ponad 150 muzeów i galerii sztuki z całego świata. Platforma Google Cultural Institute, tworzona we współpracy z fundacjami i instytucjami partnerskimi, ma pomóc rozszerzać dostęp do zasobów kultury oraz archiwów historycznych, prezentując je w internecie w nowoczesny sposób i zachowując dla przyszłych pokoleń.

     Wystawy historyczne można oglądać na stronie www.google.com/culturalinstitute.