DANE KONTAKTOWE
DANE TELEADRESOWE
Wyrażam zgodę na przetwarzanie i przetrzymywanie moich danych osobowych niezbędnych do korzystania z materiałów serwisu przez NID zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 29.08.1997r. (Dz. U. Nr 133, poz. 883).

PRZYPOMNIJ HASŁO

INFORMACJE OGÓLNE

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua.

  DLA WŁAŚCICIELI I ZARZĄDCÓW

  Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua.

   DLA SPECJALISTÓW

   Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua.

    << < KALENDARIUM / 2012 / KWI > >>

     DZIEDZICTWO
     KULTUROWE W REGIONACH

     mapa WYBIERZ WOJEWÓDZTWO
      
      
      
     Festiwal Kultura 2.0 STATUS: obywatel
     2012.10.16

     Festiwal Kultura 2.0 STATUS: obywatel

     Narodowy Instytut Audiowizualny organizuje kolejną edycję wydarzenia Kultura 2.0. Tegoroczny festiwal odbędzie się w dniach 26–27 października w siedzibie NInA. Udział w festiwalu jest bezpłatny, wymaga wyłącznie wcześniejszej rejestracji na stronie www.kultura20.pl. Publikacja pofestiwalowa zostanie wysłana
     w pierwszej kolejności do zapisanych osób, a następnie opublikowana na stronie Instytutu. Wybrane punkty programu będą transmitowane online na stronie www.nina.gov.pl. Całość festiwalu będzie rejestrowana,
     a dokumentacja udostępniona po festiwalu na stronie NInA.

     Podczas tegorocznej edycji festiwalu Kultura 2.0 w centrum uwagi stanie kulturowy wymiar tzw. „obywatela 2.0” oraz obywatelski wymiar kultury. Kim jest „obywatel 2.0”? Jego, czy jej tożsamość może być bliska większości z nas – uczestników kultury, życia społecznego, użytkowników mediów, odbiorców i współtwórców treści. Internet oraz dedykowane mu nowe narzędzia i funkcjonalności powodują nie tylko zmianę sposobu powstawania, dystrybucji i przetwarzania informacji, ale także modeli odbiorczo-twórczych kultury i społecznych relacji.

     W tym roku tematem przewodnim festiwalu Kultura 2.0 będzie partycypacyjny wymiar kultury powiązany z rozwojem technologicznym i informacyjnym. Jak kultura zapośredniczona przez technologię może działać na rzecz obywatelskości? Jak społeczności mogą włączać się w tworzenie i twórcze przekształcenie swoich zasobów kulturowych? Jak obywatelskość sprawdza się w sztuce? Jakie prawo do treści kultury ma obywatel? Festiwal kierowany jest do pracowników i odbiorców działań publicznych instytucji kultury (w tym domów kultury, muzeów i bibliotek), nauczycieli, organizacji pozarządowych, aktywistów i działaczy kulturalnych, artystów, a także teoretyków kultury, osób zainteresowanych rozwiązaniami interaktywnymi oraz przedstawicieli branży IT.

     Wszystkie festiwalowe wydarzenia pogrupowane są w 3 ścieżki tematyczne: Obywatel 2.0 w kulturze, Archiwa społeczne oraz Sztuka dla obywatelskości.

     Do ścieżek tematycznych uczestników festiwalu wprowadzą Mirosław Filiciak, który w swoim wystąpieniu przyjrzy się ukrytym założeniom „wolnej kultury” i powodowanymi przez nią wykluczeniami oraz nowym kontekstom kultury 2.0, które związane są z kryzysem; Simon Tanner, który opowie o tym, jak nowe technologie zmieniają nasze sposoby obcowania z dziedzictwem, a co za tym idzie – w jaki sposób przyczyniają się do rewolucyjnej zmiany w instytucjach sektora GLAM (galerie, biblioteki, archiwa, muzea); Ryszard Kluszczyński, którego wystąpienie dotyczyć będzie partycypacyjnego potencjału sztuki nowych mediów.

     W programie m.in: gra miejska wokół Otwartych Zabytków, prezentacje polskich archiwów społecznych, warsztaty tworzenia audiodeskrypcji, edytowania haseł w Wikipedii, warsztaty dla seniorów z szukania i wykorzystywania archiwów online, gra w obiegi kultury, digitalizacja kaset VHS i magnetofonowych, seminaria o narzędziach internetowych, dzięki którym łatwiej włączać społeczności we współtworzenie projektów.
      
     W ramach tegorocznej edycji festiwalu, powstał zwiastun, w którym pracownicy NInA zapraszają na tegoroczną „Kulturę 2.0 – STATUS: obywatel”:
     http://www.youtube.com/watch?v=-f7SXujLDSc http://kultura20.pl/Community/Video.aspx?MediaId=329

     Warto zapamiętać również #tag festiwalu: #k2_0

     Wszyscy, którym nie uda się dotrzeć na festiwal Kultura 2.0, będą mieli możliwość obejrzenie online. Wybrane punkty programu będą transmitowane na stronie www.nina.gov.pl. Całość festiwalu będzie rejestrowana, a dokumentacja udostępniona po festiwalu na stronie NInA.

     Partnerzy merytoryczni: Centrum Cyfrowe Projekt: Polska, Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego, Fundacja Panoptykon, Pracowania Badań i Innowacji Społecznych „Stocznia”.

     Narodowy Instytut Audiowizualny mieści się na ul. Wałbrzyskiej 3/5 w Warszawie, w okolicy metra Służew.

     Program Festiwalu:[tutaj]