DANE KONTAKTOWE
DANE TELEADRESOWE
Wyrażam zgodę na przetwarzanie i przetrzymywanie moich danych osobowych niezbędnych do korzystania z materiałów serwisu przez NID zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 29.08.1997r. (Dz. U. Nr 133, poz. 883).

PRZYPOMNIJ HASŁO

INFORMACJE OGÓLNE

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua.

  DLA WŁAŚCICIELI I ZARZĄDCÓW

  Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua.

   DLA SPECJALISTÓW

   Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua.

    << < KALENDARIUM / 2012 / KWI > >>

     DZIEDZICTWO
     KULTUROWE W REGIONACH

     mapa WYBIERZ WOJEWÓDZTWO
      
      
      
     "1863 Dorzuć swoje!" - konkurs o powstaniu styczniowym
     2013.06.26

     "1863 Dorzuć swoje!" - konkurs o powstaniu styczniowym

     Powstanie styczniowe należało do największych zrywów narodowowyzwoleńczych w dziejach XIX-wiecznej, znajdującej się pod zaborami Rzeczpospolitej. Objęło swym zasięgiem ziemie zaboru rosyjskiego: Królestwo Polskie oraz ziemie zabrane. Wzięło w nim udział ponad 100 tysięcy żołnierzy walczących o niepodległość. Stoczono ponad tysiąc bitew i potyczek. Powstanie zakończyło się klęską.

     Chcemy pamiętać o ludziach, którzy wzięli w nim udział. Ludziach takich jak my – starych, młodych, kobietach, mężczyznach, o różnym statusie społecznym. Pozostały po nich opowieści, ale przede wszystkim miejsca i przedmioty. Ślady te warto zadokumentować, aby wiedza o nich przetrwała i trafiła do jak najszerszego grona. W tym celu proponujemy Wam wakacyjny konkurs fotograficzny: zróbmy zdjęcia śladów powstania styczniowego i stwórzmy z nich interaktywną mapę.

     Co dokumentujemy?

     Wszelkie oryginalne ślady, które znajdziecie w domu, w sąsiedztwie i podróżując po Polsce. Pamiątki osobiste (np. elementy munduru), obiekty przyrodnicze, miejsca bitew, obeliski, kapliczki, epitafia, nagrobki…

     Przedmiotem konkursu nie mogą być materiały muzealne.

     Kolejne kroki:
     1. Rozejrzyj się, poszukaj śladów i pamiątek po powstaniu styczniowym – w domu, u dziadków, w najbliższej okolicy, w czasie wakacyjnych podróży po Polsce.
     2. Zrób piękne zdjęcie (format jpg, wielkość pliku max 200 kB).
     3. Wypełnij Kartę ewidencyjną obiektu (do pobrania).
     4. Zdjęcie i wypełnioną Kartę ewidencyjną obiektu prześlij na adres konkurs@nid.pl, w tytule maila wpisując swoje imię i nazwisko oraz nazwę miejscowości, z której pochodzi sfotografowany obiekt.
     5. Prace będą oceniane przez jury i umieszczane na interaktywnej mapie.

     Jak oceniamy?

     Spośród prac biorących udział w konkursie jury wybierze 20 najlepszych, których autorzy zostaną laureatami. Prace oceniane będą według następujących zasad:
     • w pierwszej kolejności jury oceni poziom artystyczny wykonanej fotografii – im wyższa ocena, tym lepiej.
     • w przypadku dwóch równorzędnych poziomem artystycznym fotografii jury porówna jakość informacji umieszczonych w Karcie ewidencyjnej obiektu – im wyższa ocena, tym lepiej.

     Nagrody:
     • 10 albumów Polska. Pałace i dwory – najpiękniejsze i najciekawsze dwory, pałace i rezydencje, ciekawostki i sekrety arystokratycznych rodów,
     • 10 albumów Polska międzywojenna – fascynujący świat Polski międzywojennej zaklęty w starych fotografiach, pokazujących między innymi życie codzienne w odrodzonej Polsce.

     Regulamin – do pobrania
     Karta Ewidencyjan Obiektu

     Organizatorami konkursu są Narodowy Instytut Dziedzictwa (NID) oraz Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska (GDOŚ).

     Chętnie pomogę:
     Adam Lisiecki
     konkurs@nid.pl
     tel. 22 551 56 91