Lista informacyjna (Tentative List)
Lista informacyjna (Tentative List) jest to wykaz dóbr, które każde Państwo – Strona zamierza rozważyć jako kandydatury na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO w najbliższych latach. Każdy wniosek nominacyjny musi być poprzedzony wpisem na listę informacyjną, co najmniej rok przed jego złożeniem. W innym przypadku wniosek nominacyjny nie będzie rozpatrywany. Wspomnianego wpisu na listę informacyjną dokonuje się poprzez wypełnienie w języku angielskim lub francuskim formularza zgłoszeniowego i przesłanie go drogą formalną na adres Centrum Światowego Dziedzictwa (WHC) w Paryżu. Każdy kraj jest proszony o uzupełnianie i uaktualnianie swojej listy, co najmniej raz na dziesięć lat. Wszystkie państwa są zachęcane do harmonizowania list informacyjnych na poziomie regionalnym. Proces ten polega na ocenie listy w kontekście istniejącej Listy Światowego Dziedzictwa UNESCO, list informacyjnych poszczególnych krajów, a także studiów tematycznych przygotowywanych przez organizacje doradcze (ICOMOS, IUCN), co w całości ma pomóc w zidentyfikowaniu i uzupełnieniu braków na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO.
http://whc.unesco.org/en/tentativelists/
Formularz zgłoszeniowy.
Procedura wpisu na Listę światowego dziedzictwa UNESCO
Wniosek o rozpatrzenie kandydatury na listę informacyjną
Aby usprawnić i uporządkować wewnętrzną procedurę tworzenia listy informacyjnej (Tentative List) będącej pierwszym etapem w procesie nominacyjnym na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, stworzono wstępny formularz dla wszystkich miejsc z terenu Polski, które chciałyby się starać o ten status. Formularz ten został przyjęty przez Polski Komitet ds. Światowego Dziedzictwa Kulturowego w Polsce i zatwierdzony przez Generalnego Konserwatora Zabytków.
Wniosek ten stanowi oficjalnie pierwszy etap zgłoszeniowy na poziomie krajowym. Informacje w nim zawarte będą podstawą w procesie weryfikacji kandydatur, której dokona Polski Komitet ds. Światowego Dziedzictwa Kulturowego w Polsce jako organ pomocniczy przy Ministrze Kultury i Dziedzictwa Narodowego, dlatego też bardzo ważne jest aby był on wypełniony szczegółowo i zgodnie z poniższą instrukcją.
Po zaakceptowaniu kandydatury przez Komitet zaistnieje konieczność przygotowania formularza zgłoszeniowego na listę informacyjną (Tentative List), a następnie dokumentacji wniosku nominacyjnego zgodnie z
Wytycznymi operacyjnymi do realizacji Konwencji Światowego Dziedzictwa.
Wypełniony formularz należy przesłać na adres:
Narodowy Instytut Dziedzictwa
Ośrodek ds. Światowego Dziedzictwa
ul. Kopernika 36/40; 00-924 Warszawa
e-mail:
unesco@nid.pl
Wniosek będzie zweryfikowany i przekazany do Komitetu ds. Światowego Dziedzictwa Kulturowego w Polsce.
Załączniki: