DANE KONTAKTOWE
DANE TELEADRESOWE
Wyrażam zgodę na przetwarzanie i przetrzymywanie moich danych osobowych niezbędnych do korzystania z materiałów serwisu przez NID zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 29.08.1997r. (Dz. U. Nr 133, poz. 883).

PRZYPOMNIJ HASŁO

INFORMACJE OGÓLNE

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua.

    DLA WŁAŚCICIELI I ZARZĄDCÓW

    Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua.

      DLA SPECJALISTÓW

      Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua.

        << < KALENDARIUM / 2012 / KWI > >>

          DZIEDZICTWO
          KULTUROWE W REGIONACH

          mapa WYBIERZ WOJEWÓDZTWO
           
           
           
          Konkurs „Zabytek Zadbany” 2021 - Nominacje konkursowe oraz nagrody kategorii specjalnej.
          2021.05.27

          Konkurs „Zabytek Zadbany” 2021 - Nominacje konkursowe oraz nagrody kategorii specjalnej.

          Zabytek Zadbany to ogólnopolski konkurs Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu oraz Generalnego Konserwatora Zabytków. Procedurę konkursową prowadzi Narodowy Instytut Dziedzictwa. Celem konkursu jest promocja postaw właściwej opieki nad zabytkami oraz propagowanie najlepszych wzorów konserwacji, utrzymania i zagospodarowania zabytków.

          W tym roku do konkursu zgłoszono 136 zabytków; po ocenie formalnej do konkursu zakwalifikowało się 119 obiektów z 15 województw:
          woj. dolnośląskie – 4 obiekty
          woj. kujawsko-pomorskie – 4
          woj. lubuskie – 4
          woj. łódzkie – 4
          woj. małopolskie – 16
          woj. mazowieckie – 21
          woj. opolskie – 4
          woj. podkarpackie – 5
          woj. podlaskie – 8
          woj. pomorskie – 8
          woj. śląskie – 7
          woj. świętokrzyskie – 5
          woj. wielkopolskie – 23
          woj. warmińsko-mazurskie – 3
          woj. zachodniopomorskie – 3

          Zgłoszenia oceniane są w następujących kategoriach:

          • Utrwalenie wartości zabytkowej obiektu
          • Rewaloryzacja przestrzeni kulturowej i krajobrazu (w tym założenia dworskie i pałacowe)
          • Adaptacja obiektów zabytkowych
          • Architektura i budownictwo drewniane
          • Zabytki techniki (w tym budownictwo przemysłowe i inżynieryjne)
          • Kategoria specjalna: właściwe użytkowanie i stała opieka nad zabytkiem

          W każdej z kategorii (z wyjątkiem kategorii specjalnej) jury konkursu nominuje maksymalnie cztery obiekty, z których wyłania następnie laureata i maksymalnie trzech wyróżnionych.
           
          W kategorii specjalnej jury wyłania laureata, z możliwością przyznania tego tytułu ex aequo, natomiast nie przyznaje wyróżnień.
          • Mariusz Czuba | zastępca dyrektora Narodowego Instytutu Dziedzictwa
          • dr Mikołaj Getka-Kenig | adiunkt w Instytucie Historii Nauki PAN
          • dr Małgorzata Gwiazdowska | w latach 1996–2018 Miejski Konserwator Zabytków w Szczecinie
          • dr inż. arch. Jan Janczykowski | w latach 2003–2018 Małopolski Wojewódzki Konserwator Zabytków
          • dr Adam Jankiewicz | członek zarządu Stowarzyszenia Wspólnota Kulturowa „Borussia” w Olsztynie, członek rady nadzorczej Fundacji „Dziedzictwo Nasze” w Węgorzewie
          • prof. dr hab. Andrzej Koss | dyrektor Międzyuczelnianego Instytutu Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie
          • dr hab. Katarzyna Zalasińska | dyrektor Departamentu Ochrony Zabytków Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu

          W dniach 20-21 maja 2021 roku miały miejsce obrady jury konkursu. W tegorocznej edycji konkursu „Zabytek Zadbany” nominacje i tytułu laureatów uzyskały następujące zabytki:

          Kategoria utrwalenia wartości zabytkowej obiektu

          Nominacje
          • Budynek dawnej dyrekcji Stoczni Gdańskiej przy ul. Doki 1 w Gdańsku (woj. pomorskie); właściciel: Stocznia Cesarska Development sp. z o.o.
          • Kościół Świętych Wojciecha i Stanisława w Kaliszu (woj. wielkopolskie); właściciel: Parafia Rzymskokatolicka Ordynariatu Polowego Świętego Wojciecha i Świętego Stanisława w Kaliszu
          • Kamienica przy ul. Poznańskiej 50 w Poznaniu (woj. wielkopolskie); właściciel: Wspólnota Mieszkaniowa Poznańska 50 w Poznaniu
          • Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny Gwiazda Morza w Sopocie (woj. pomorskie); właściciel: Parafia Rzymskokatolicka Wniebowzięcia NMP Gwiazda Morza w Sopocie

          Kategoria rewaloryzacji przestrzeni kulturowej i krajobrazu

          Nominacje

          • Most kolejowy na rzece Boruji w Bytowie (woj. pomorskie); właściciel: Gmina Bytów
          • Fort VII COLOMB w Poznaniu – Muzeum Martyrologii Wielkopolan (woj. wielkopolskie), posiadacz: Wielkopolskie Muzeum Niepodległości
          • Zespół pałacowo-parkowy w Rakoniewicach, obecnie siedziba Urzędu Gminy Rakoniewice (woj. wielkopolskie); właściciel: Gmina Rakoniewice
          • Park pałacowy w Zielonej Górze-Zatoniu (woj. lubuskie); posiadacz: Miasto Zielona Góra

          Kategoria adaptacji obiektów zabytkowych

          Nominacje


          • Magazyn solny, obecnie Muzeum Regionalne w Drawsku Pomorskim (woj. zachodniopomorskie); zarządca: Gmina Drawsko Pomorskie
          • Zespół dworca kolejowego, obecnie Miejskie Centrum Kultury, Aktywności i Promocji Gminy ”Stacja Kultury” w Świeradowie-Zdroju (woj. dolnośląskie); zarządca: Miejskie Centrum Kultury, Aktywności i Promocji Gminy ”Stacja Kultury” w Świeradowie-Zdroju
          • Koszary Bramy Chełmińskiej Twierdzy Toruń – Muzeum Twierdzy Toruń (woj. kujawsko-pomorskie); posiadacz: Muzeum Okręgowe w Toruniu
          • Łaźnia, obecnie budynek galeryjno-muzealny przy ul. Bohaterów Westerplatte 2 w Zawierciu (woj. śląskie); właściciel: Gmina Zawiercie

          Kategoria architektury i budownictwa drewnianego

          Nominacje


          • Dworzec kolejowy, obecnie restauracja „Lokomotywa” w Puszczykowie (woj. wielkopolskie); właściciele: Katarzyna i Zbigniew Bekasiakowie
          • Kościół Świętego Michała Archanioła w Szalowej (woj. małopolskie); właściciel: Parafia Rzymskokatolicka Świętego Michała Archanioła w Szalowej
          • Dom przy pl. Czarnieckiego 10 w Tykocinie (woj. podlaskie); właściciel: Maria Markiewicz
          • Willa Koliba – Muzeum Stylu Zakopiańskiego im. Stanisława Witkiewicza w Zakopanem (woj. małopolskie): właściciel: Muzeum Tatrzańskie im. Dra Tytusa Chałubińskiego – Instytucja Kultury Województwa Małopolskiego

          Kategoria zabytków techniki

          Nominacje

          • Zespół zakładu hutniczego w Maleńcu (woj. świętokrzyskie); zarządca: Zabytkowy Zakład Hutniczy w Maleńcu – Instytucja Kultury Powiatu Koneckiego
          • Wiatrak holender w Pyzdrach (woj. wielkopolskie); właściciel: Gmina i Miasto Pyzdry
          • Młyn wodny, następnie elektryczny, w Wiercicy (woj. śląskie); właściciele: Anna i Andrzej Dobrowolscy

          Kategoria specjalna właściwego użytkowania i stałej opieki nad zabytkiem

          Laureaci
          • Zespół zamkowy w Łańcucie (woj. podkarpackie); właściciel: Muzeum – Zamek w Łańcucie
          • Trwała ruina zamku w Rabsztynie (woj. małopolskie); właściciel: Gmina Olkusz

          Zgodnie z regulaminem konkursu ogłoszenie nominacji oraz tytułów laureatów kategorii specjalnej ma miejsce do 31 maja roku danej edycji konkursowej, natomiast przyznanie nagród laureatom i wyróżnionym wyłonionym spośród nominacji oraz tytułów laureatów kategorii specjalnej następuje na uroczystej gali do 30 listopada tego roku.