DANE KONTAKTOWE
DANE TELEADRESOWE
Wyrażam zgodę na przetwarzanie i przetrzymywanie moich danych osobowych niezbędnych do korzystania z materiałów serwisu przez NID zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 29.08.1997r. (Dz. U. Nr 133, poz. 883).

PRZYPOMNIJ HASŁO

INFORMACJE OGÓLNE

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua.

    DLA WŁAŚCICIELI I ZARZĄDCÓW

    Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua.

      DLA SPECJALISTÓW

      Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua.

        << < KALENDARIUM / 2012 / KWI > >>

          DZIEDZICTWO
          KULTUROWE W REGIONACH

          mapa WYBIERZ WOJEWÓDZTWO
           
           
           
          ZABYTEK ZADBANY 2021 – LISTA WNIOSKÓW FORMALNYCH
          2021.03.08

          ZABYTEK ZADBANY 2021 – LISTA WNIOSKÓW FORMALNYCH

          ZABYTEK ZADBANY 2021 – LISTA WNIOSKÓW FORMALNYCH

          Zabytek Zadbany to ogólnopolski konkurs Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Generalnego Konserwatora Zabytków. Procedurę konkursową prowadzi Narodowy Instytut Dziedzictwa.

          Zgłoszenia do konkursu „Zabytek Zadbany” można było nadsyłać w następujących kategoriach:

          A. Utrwalenie wartości zabytkowej obiektu
          B. Rewaloryzacja przestrzeni kulturowej i krajobrazu
          C. Adaptacja obiektów zabytkowych
          D. Architektura i budownictwo drewniane
          E. Zabytki techniki
          F. Kategoria specjalna: właściwe użytkowanie i stała opieka nad zabytkiem


          W tym roku etap formalny przeszło 119 obiektów z 15 województw. W dalszej części konkursu wezmą udział następujące obiekty:

          A. Utrwalenie wartości zabytkowej obiektu

          1.    Ruiny Zamku Krzyżackiego w Toruniu(woj. kujawsko-pomorskie)
          2.    Budynek dyrekcji w zespole Stoczni Gdańskiej, ob. budynek biurowy 128A (woj. pomorskie)
          3.    Kościół pw. NMP Wniebowziętej - Gwiazda Morza w Sopocie (woj. pomorskie)
          4.    Most kolejowy na rzece Boruji w Bytowie (woj. pomorskie)
          5.    Kościół Joannitów pw. św. Barbary w Kokoszkowach (woj. pomorskie)
          6.    Budynek główny (budynek B) Uniwersytetu Morskiego w Gdyni (woj. pomorskie)
          7.    Budynek Urzędu Miejskiego w Drawnie (woj. zachodniopomorskie)
          8.    Willa przy ul. Barczewskiego 20 w Dębnie (woj. zachodniopomorskie)
          9.    Centrum Kultury Zamek d. zamek cesarski w Poznaniu (woj. wielkopolskie)
          10.    Kościół pw. św. Wojciecha i św. Stanisława w Kaliszu (woj. wielkopolskie)
          11.    Budynek pastorówki ob. siedziba GOPS w Bralinie (woj. wielkopolskie)
          12.    Zespół kościoła pw. św. Michała Archanioła w Jastrowiu (woj. wielkopolskie)
          13.    Ratusz w Lesznie (woj. wielkopolskie)
          14.    Zespół pałacowo-parkowy w Żychlinie (woj. wielkopolskie)
          15.    Kamienica przy ul. Poznańskiej 50 w Poznaniu (woj. wielkopolskie)
          16.    Pałac ob. siedziba szkoły podstawowej w Buczu (woj. wielkopolskie)
          17.    Budynek dworca kolejowego w Golęczewie (woj. wielkopolskie)
          18.    Barokowa brama miejska tzw. Brama Zasiecka w Brodach (woj. lubuskie)
          19.    Kościół pw. św. Apostołów Szymona Gorliwego i Judy Tadeusza w Rudnie (woj. lubuskie)
          20.    Kościół pw. św. Mikołaja w Mierzynie (woj. łódzkie)
          21.    Budynek w kompleksie "Białych Koszar" w Ostródzie ob. siedziba Biura Związku Gmin Regionu Ostródzko-Iławskiego "Czyste Środowisko" (woj. warmińsko-mazurskie)
          22.    Teatr Miejski w Głogowie (woj. dolnośląskie)
          23.    Wiatrak holender w Krasocinie (woj. świętokrzyskie)
          24.    Zamek w Chęcinach (woj. świętokrzyskie)
          25.    Synagoga w Szydłowie ob. siedziba ośrodka kultury (woj. świętokrzyskie)
          26.    Pałac Rheinbabenów w Siemianowicach Śląskich (woj. śląskie)
          27.    Kościół Matki Boskiej Bolesnej w Czeladzi-Piaskach (woj. śląskie)
          28.    Zamek Biskupi w Otmuchowie (woj. opolskie)
          29.    Willa, Muzeum Historii Fotografii w Krakowie (woj. małopolskie)
          30.    Rezydencja Lubomirskich, ob. siedziba Sądeckiej Biblioteki Publicznej im. Józefa Szujskiego w Nowym Sączu (woj. małopolskie)
          31.    Kaplica grobowa rodziny Linowskich w Szreniawie (woj. małopolskie)
          32.    Zamek w Suchej Beskidzkiej (woj. małopolskie)
          33.    Kamienica Pod Blachą w Krakowie (woj. małopolskie)
          34.    Dwór, ob. budynek Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Harmężach (woj. małopolskie)
          35.    Kapliczka w Gorlicach (woj. małopolskie)
          36.    Kaplica Królewska w Bazylice Katedralnej pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Płocku (woj. mazowieckie)
          37.    Budynek Liceum Ogólnokształcącego im. Piotra Skargi w Pułtusku (woj. mazowieckie)
          38.    Wiadukt płn.-zach. przy moście im. Ks. Józefa Poniatowskiego w Warszawie (woj. mazowieckie)
          39.    Kamienica przy ul. Mokotowskiej 50 w Warszawie (woj. mazowieckie)
          40.    Kościół pw. św. Rocha w Jazgarzewie (woj. mazowieckie)
          41.    Gmach główny Akademii Wychowania Fizycznego Józefa Piłsudskiego w Warszawie (woj. mazowieckie)
          42.    Gmach Towarzystwa Kredytowego Ziemskiego ob. Kuria Diecezjalna Siedlecka w Siedlcach (woj. mazowieckie)
          43.    Pułtuska Biblioteka Publiczna im. Joachima Lelewela w Pułtusku (woj. mazowieckie)
          44.    Dwór rodziny Chełmońskich wraz z parkiem w Adamowiznie (woj. mazowieckie)
          45.    Willa Niespodzianka w Grodzisku Mazowieckim (woj. mazowieckie)
          46.    Kościół pw. Trójcy Przenajświętszej w Myszyńcu (woj. mazowieckie)
          47.    Pałac w Małej Wsi (woj. mazowieckie)
          48.    Budynek usługowo-mieszkalny tzw. "Krzywa Hala" w Ciechanowie (woj. mazowieckie)


          B. Rewaloryzacja przestrzeni kulturowej i krajobrazu (w tym założenia dworskie i pałacowe)

          1.    Park Miejski im. Piotra Janowskiego w Grudziądzu(woj. kujawsko-pomorskie)
          2.    Zespół pałacowo-parkowy w Rakoniewicach (woj. wielkopolskie)
          3.    Park Miejski w Golinie (woj. wielkopolskie)
          4.    Park w Żelazkowie (woj. wielkopolskie)
          5.    Ogród jordanowski "Dzieciniec pod Słońcem" w Poznaniu (woj. wielkopolskie)
          6.    Park Zatonie w Zielonej Górze (woj. lubuskie)
          7.    Park pałacowy w Laskach (woj. lubuskie)
          8.    Dawna koksownia "Orzegów" (woj. śląskie)
          9.    Pałac Tiele-Wincklerów w Bytomiu Miechowicach (woj. śląskie)
          10.    Park Staromiejski (część plant miejskich) w Brzegu (woj. opolskie)
          11.    Ruiny zamku w Ujeździe (woj. opolskie)
          12.    Ogród Miejski im. Solidarności w Rzeszowie (woj. podkarpackie)
          13.    Zespół dworsko-parkowy w Żyrakowie (woj. podkarpackie)
          14.    Park Miejski w Gorlicach (woj. małopolskie)
          15.    Rówień Krupowa w Zakopanem (woj. małopolskie)

          C. Adaptacja obiektów zabytkowych

          1.    Koszary Bramy Chełmińskiej Twierdzy Toruń - Muzeum Twierdzy Toruń (woj. kujawsko-pomorskie)
          2.    Pałac w Sadłowie (woj. kujawsko-pomorskie)
          3.    Dom podcieniowy w Miłocinie (woj. pomorskie)
          4.    Budynek d. Gimnazjum Miejskiego przy ul. Lastadia 2 w Gdańsku (woj. pomorskie)
          5.    Dom Wiedemanna przy ul. Krótkiej 6, ob. Referat Ekspozycji i Dziedzictwa Kulturowego w Pruszczu Gdańskim (woj. pomorskie)
          6.    Magazyn solny ob. Muzeum Regionalne w Drawsku Pomorskim (woj. zachodniopomorskie)
          7.    Fort VII COLOMB w Poznaniu (woj. wielkopolskie)
          8.    Dawna synagoga ob. siedziba Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Sompolnie (woj. wielkopolskie)
          9.    Budynek Miejskich Łazienek Rzecznych w Poznaniu (woj. wielkopolskie)
          10.    Stajnia i chlewnia, ob. budynek konferencyjny w Będlewie (woj. wielkopolskie)
          11.    Domek gotycki w Opatówku (woj. wielkopolskie)
          12.    Bazylika Katedralna pw. Wniebowzięcia NMP w Łowiczu (woj. łódzkie)
          13.    Muzeum Historyczne Skierniewic (woj. łódzkie)
          14.    Dom Płócienników przy ul. Kowalskiego 1 w Lubomierzu, siedziba Lubomierskiego Centrum Kultury, Muzeum Kargula i Pawlaka (woj. dolnośląskie)
          15.    Dworzec kolejowy w Świeradowie-Zdroju, ob. siedziba Miejskiego Centrum Kultury, Aktywności i Promocji Gminy "Stacja Kultury" (woj. dolnośląskie)
          16.    Pałac w Kiełczynie (woj. dolnośląskie)
          17.    Budynek łaźni, ob. Galeria Stara Łaźnia w Zawierciu (woj. śląskie)
          18.    Muzeum Ziemi Kozielskiej w Kędzierzynie-Koźlu (woj. opolskie)
          19.    Kompleks klasztorny Pijarów wraz z Centrum Muzealno-Warsztatowym w Szczuczynie (woj. podlaskie)
          20.    Budynek dworca kolejowego w Białymstoku (woj. podlaskie)
          21.    Kamienica przy ul. Mazowieckiej 35, ob. Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna nr 2 w Białymstoku (woj. podlaskie)
          22.    Budynek dworca kolejowego w Nurcu-Stacji (woj. podlaskie)
          23.    Budynek plebanii ob. Muzeum "Stara Plebania" w Puńsku (woj. podlaskie)
          24.    Klub Żołnierski, obecnie Suwalski Ośrodek Kultury w Suwałkach (woj. podlaskie)
          25.    Dom Ludowy im. W. Witosa w Wierzchosławicach (woj. małopolskie)
          26.    Budynek starej wozowni tzw. "Lamus" w Czernichowie (woj. małopolskie)
          27.    Dawna synagoga Szul w Bieczu (woj. małopolskie)
          28.    Willa Gryf przy ul. Sobieskiego 13 w Konstancinie-Jeziorna (woj. mazowieckie)
          29.    Austeria – budynek zabytkowego zajazdu w Raszynie (woj. mazowieckie)
          30.    Kamienica Deskurów, ul. Rynek 14 i 15 w Radomiu (woj. mazowieckie)
          31.    Kamienica Pianki, obecnie placówka kulturalno-edukacyjna w Ciechanowie (woj. mazowieckie)
          32.    Centrum kultury "Jatki" w Ostrowi Mazowieckiej (woj. mazowieckie)
          33.    Dom czynszowy, obecnie siedziba Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Nowym Dworze Mazowieckim (woj. mazowieckie)

          D. Architektura i budownictwo drewniane

          1.    Zespół kościelny w Gogolewie (woj. wielkopolskie)
          2.    Kościół pw. Narodzenia NMP w Blizanowie (woj. wielkopolskie)
          3.    Dworzec kolejowy Puszczykowo, ob. restauracja "Lokomotywa" (woj. wielkopolskie)
          4.    Kościół pw. Św. Wawrzyńca i Tomasza w Łobudzicach (woj. łódzkie)
          5.    Osada Kulturowa w Kadzidłowie (woj. warmińsko-mazurskie)
          6.    Młyn wodny ob. elektryczny w Wiercicy (woj. śląskie)
          7.    Dworek myśliwski Donnersmarcków w Miasteczku Śląskim (woj. śląskie)
          8.    Altana "Glorietka" w Parku Miejskim w Jaśle (woj. podkarpackie)
          9.    Kościół pw. św. Jana Chrzciciela w Soninie (woj. podkarpackie)
          10.    chałupa, chlewnia i spichlerz w Puńsku (woj. podlaskie)
          11.    Dom przy pl. Czarnieckiego 10 w Tykocinie (woj. podlaskie)
          12.    Kościół św. Michała Archanioła w Szalowej (woj. małopolskie)
          13.    Willa Koliba – Muzeum Stylu Zakopiańskiego im. Stanisława Witkiewicza w Zakopanem (woj. małopolskie)
          14.    Dom podcieniowy, siedziba Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Solcu nad Wisłą (woj. mazowieckie)
          15.    Zespół dworsko-parkowy w Łukomiu (woj. mazowieckie)

          E. Zabytki techniki (w tym budownictwo przemysłowe i inżynieryjne)

          1.    Wiatrak holender w Pyzdrach (woj. wielkopolskie)
          2.    Wieża ciśnień w Olsztynku (woj. warmińsko-mazurskie)
          3.    Zespół zakładu hutniczego w Maleńcu (woj. świętokrzyskie)

          F. Kategoria specjalna: właściwe użytkowanie i stała opieka nad zabytkiem

          1.    Kościół pw. św. Jana Chrzciciela w Murzynowie Kościelnym (woj. wielkopolskie)
          2.    Zespół klasztorny Bernardynek w Świętej Katarzynie (woj. świętokrzyskie)
          3.    Zespół zamkowy w Łańcucie (woj. podkarpackie)
          4.    Lamus dworski ob. budynek główny Muzeum w Chrzanowie (woj. małopolskie)
          5.    Zamek w Rabsztynie (woj. małopolskie)

          Celem konkursu jest promocja opieki nad zabytkami poprzez propagowanie najlepszych wzorów konserwacji, utrzymania i zagospodarowania zabytków. W dalszej części konkursu jury oceni jakość i zakres prac budowlanych, konserwatorskich, restauratorskich, rewaloryzacyjnych prowadzonych przy zabytkach.