DANE KONTAKTOWE
DANE TELEADRESOWE
Wyrażam zgodę na przetwarzanie i przetrzymywanie moich danych osobowych niezbędnych do korzystania z materiałów serwisu przez NID zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 29.08.1997r. (Dz. U. Nr 133, poz. 883).

PRZYPOMNIJ HASŁO

INFORMACJE OGÓLNE

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua.

  DLA WŁAŚCICIELI I ZARZĄDCÓW

  Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua.

   DLA SPECJALISTÓW

   Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua.

    << < KALENDARIUM / 2012 / KWI > >>

     DZIEDZICTWO
     KULTUROWE W REGIONACH

     mapa WYBIERZ WOJEWÓDZTWO
      
      
      
     42. sesja Komitetu Światowego Dziedzictwa w Manamie (Bahrajn)
     2018.06.26

     42. sesja Komitetu Światowego Dziedzictwa w Manamie (Bahrajn)

     W dniach 24.06-4.07 w Manamie (Bahrajn) odbywa się 42. sesja Komitetu Światowego Dziedzictwa.

     Polska reprezentowana jest przez przedstawicieli Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Ministerstwa Spraw Zagranicznych, PK ds. UNESCO oraz Narodowego Instytutu Dziedzictwa. Dodatkowo przedstawiciele Polski wzięli udział zarówno w Forum Zarządców Miejsc Światowego Dziedzictwa, jak i Forum Młodych Profesjonalistów na temat ochrony dziedzictwa w nieustannie zmieniającym się świecie.

     Kompleksowa organizacja ubiegłorocznej 41. sesji Komitetu Światowego Dziedzictwa UNESCO w Krakowie (2-12.07.2017 r.), której przygotowanie zakończyło polski czteroletni mandat w Komitecie Światowego Dziedzictwa została publicznie doceniona już na samym początku spotkania w Bahrajnie. Polska delegacja wielokrotnie odebrała wyrazy uznania za profesjonalne przygotowanie sesji. Zainicjowane przez Polskę w 2017 r. Forum Zarządców Miejsc Światowego Dziedzictwa spotkało się również z dużym uznaniem.

     Podczas tegorocznej sesji Komitetu Światowego Dziedzictwa została podjęta m.in. decyzja odnosząca się do Rekomendacji Warszawskiej w sprawie odbudowy i rekonstrukcji. Dokument jest wynikiem konferencji „The challenges of World Heritage recovery. International conference on reconstruction”, która odbyła się na Zamku Królewskim w Warszawie w dniach 6-8.05.2018 r.

     W Rekomendacji Warszawskiej zaproponowano zbiór zasad, jakimi powinny kierować się społeczności, jak również wszelkie inne zainteresowane strony, chcąc zapewnić sukces złożonego i długotrwałego procesu odbudowy. Szczególnie zwrócono uwagę na takie aspekty jak: doktryna konserwatorska, pamięć, pojednanie, edukacja, podnoszenie świadomości oraz konieczność wykorzystywania dokumentacji.
     W trakcie trwających 10 dni obrad przedstawiciele 21 państw zasiadających w Komitecie Światowego Dziedzictwa UNESCO podejmują decyzje dotyczące dóbr kultury i przyrody na całym świecie. W roli obserwatorów obecne są delegacje rządowe z blisko 170 Państw-Stron Konwencji oraz przedstawiciele organizacji pozarządowych. Program 42. sesji obejmuje obrady plenarne Komitetu, podczas których, podobnie jak w ubiegłych latach, rozpatrywane są decyzje dotyczące nowych wpisów na Listę światowego dziedzictwa oraz analiza stanu zachowania dóbr już wpisanych.

     Forum Młodych Profesjonalistów odbyło się w dniach 17-26.06. Tematem spotkania w Manamie była „Ochrona dziedzictwa w nieustannie zmieniającym się świecie” („Protecting Heritage in an Ever-changing World”).

     Forum Zarządców Miejsc Światowego Dziedzictwa odbyło się w dniach 21-28.06 w Manamie. Partnerem organizacji Forum był Narodowy Instytut Dziedzictwa. Podczas spotkania zarządcy obiektów z całego świata wpisanych na listę będą wymieniać się informacjami na temat zarządzania i ochrony najcenniejszych miejsc uznanych za dziedzictwo światowe.