DANE KONTAKTOWE
DANE TELEADRESOWE
Wyrażam zgodę na przetwarzanie i przetrzymywanie moich danych osobowych niezbędnych do korzystania z materiałów serwisu przez NID zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 29.08.1997r. (Dz. U. Nr 133, poz. 883).

PRZYPOMNIJ HASŁO

INFORMACJE OGÓLNE

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua.

    DLA WŁAŚCICIELI I ZARZĄDCÓW

    Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua.

      DLA SPECJALISTÓW

      Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua.

        << < KALENDARIUM / 2012 / KWI > >>

          DZIEDZICTWO
          KULTUROWE W REGIONACH

          mapa WYBIERZ WOJEWÓDZTWO
           
           
           
          Zabytek Zadbany 2018 – lista biorących udział w konkursie Ministra Kultury i Generalnego Konserwatora Zabytków
          2018.03.16

          Zabytek Zadbany 2018 – lista biorących udział w konkursie Ministra Kultury i Generalnego Konserwatora Zabytków

          Znamy już listę obiektów, które zakwalifikowały się do konkursu Zabytek Zadbany 2018. W tym roku pierwszy etap formalny przeszło 45 obiektów z 15 województw.

          Zabytek Zadbany to ogólnopolski konkurs Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Generalnego Konserwatora Zabytków. Procedurę konkursową prowadzi Narodowy Instytut Dziedzictwa.

          W konkursie wezmą udział następujące obiekty:

          A: Kategoria ochrony wartości zabytkowej pojedynczego obiektu – 15 obiektów

          woj. dolnośląskie:
          1. Witków, kościół parafialny Zwiastowania NMP
          2. Legnica, Mauzoleum Piastów Śląskich przy kościele Świętego Jana Chrzciciela
          3. Miłków, kościół parafialny Świętej Jadwigi Śląskiej
          4. Wrocław, kaplica Hochberga przy kościele Świętych Wincentego i Jakuba

          woj. kujawsko-pomorskie
          5. Wysoka, dwór, obecnie Dom Pomocy społecznej im. Leona i Marii Janta-Połczyńskich

          woj. lubuskie:
          6. Leszno Dolne, wieża i ruiny kościoła ewangelickiego

          woj. łódzkie:
          7. Piotrków Trybunalski, kościół akademicki Matki Bożej Śnieżnej

          woj. małopolskie:
          8. Chochołów, kościół Świętego Jacka

          woj. mazowieckie:
          9. Radom, szkoła z lat 1926-1927, obecnie siedziba Zespołu Szkół Plastycznych
          10. Warszawa, siedziba Muzeum Warszawy
          11. Warszawa, gmach dawnej Krajowej Kasy Oszczędności przy ul. Złotej 1

          woj. śląskie:
          12. Katowice, willa przy ul. Warszawskiej 42, obecnie obiekt administracyjno-usługowy
          13. Stara Wieś, kościół parafialny Podwyższenia Krzyża Świętego

          woj. wielkopolskie:
          14. Poznań, Dom Studencki „Hanka”

          woj. zachodniopomorskie:
          15. Szczecin, willa Grawitza przy al. Wojska Polskiego 115, obecnie siedziba Państwowej Szkoły Muzycznej

          B: Kategoria rewaloryzacji przestrzeni kulturowej i krajobrazu (w tym założenia dworskie i pałacowe) – 4 obiekty

          woj. lubelskie:

          1. Lublin, Plac Litewski

          woj. lubuskie:

          2. Brody, park pałacowy

          woj. opolskie:
          3. Głuchołazy, park zdrojowy

          woj. świętokrzyskie:
          4.    Chęciny, zamek królewski

          C: Kategoria adaptacji obiektów zabytkowych – 13 obiektów

          woj. lubelskie:
          1. Zamość, dawna mykwa, obecnie hotel
          2. Janów Podlaski, zespół zamkowy, obecnie ośrodek hotelowo-konferencyjny

          woj. lubuskie:
          3. Wojnowo, pałac, obecnie Szpital Rehabilitacyjno-Leczniczy dla Dzieci

          woj. łódzkie:
          4. Łask, Izba Muzealna

          woj. opolskie:
          5. Jakubowice, pałac, obecnie hotel

          woj. pomorskie:
          6. Miłocin, dom podcieniowy
          7. Kwidzyn, klasycystyczny budynek starostwa, obecnie Dzienny Dom Pobytu „Senior+”

          woj. śląskie:
          8. Koszęcin, zespół pałacowo-parkowy, obecnie siedziba Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”
          9. Żory, willa przy ul. Muzealnej 1, obecnie siedziba Muzeum Miejskiego

          woj. wielkopolskie:
          10. Rakoniewice, pałac, obecnie Urząd Miasta i Gminy w Rakoniewicach
          11. Orla, pałac, obecnie hotel
          12. Psienie-Ostrów, dwór

          woj. zachodniopomorskie
          13. Szczecin, budynek transformatorowni, obecnie Trafostacja Sztuki

          D: Kategoria architektury i konstrukcji drewnianych – 3 obiekty

          woj. lubuskie:
          1. Sękowice, kościół poewangelicki, obecnie filialny Świętej Rodziny
          woj. wielkopolskie:
          2. Śnieciska, dzwonnica przy kościele Świętego Marcina
          3. Oborniki, kościół filialny Świętego Krzyża

          E: Kategoria architektury przemysłowej i budownictwa inżynieryjnego – 2 obiekty

          woj. śląskie:
          1. Zabrze, Główna Kluczowa Sztolnia Dziedziczna
          2. Katowice-Szopienice, ul. 11 Listopada 50, walcownia cynku

          F: Kategoria specjalna właściwego użytkowania i trwałej opieki nad zabytkiem – 8 obiektów

          woj. lubelskie:
          1.    Kozłówka, pałac wraz z kaplicą Zwiastowania NMP

          woj. lubuskie:
          2. Trzebiechów, zespół sanatoryjny

          woj. mazowieckie:
          3. Warszawa, Fort Legionów
          4. Siedlce, ratusz, obecnie Muzeum Regionalne

          woj. podkarpackie:
          5. Przemyśl, kościół parafialny Świętego Józefa

          woj. warmińsko-mazurskie:
          6. Pasym, kościół ewangelicki

          woj. wielkopolskie:
          7. Kłodawa, zespół pokarmelicki
          8. Gołuchów, park-arboretum

          Celem konkursu jest promocja opieki nad zabytkami poprzez propagowanie najlepszych wzorów konserwacji, utrzymania i zagospodarowania zabytków.

          Nad przebiegiem konkursu czuwa Jury w składzie:
          1. dr Adam Jankiewicz (przewodniczący)
          2. prof. Andrzej Koss (wiceprzewodniczący)
          3. Ewa Bortkiewicz
          4. Mariusz Czuba
          5. Małgorzata Gwiazdowska
          6. Jan Janczykowski
          Jury ocenia jakość i zakres prac budowlanych, konserwatorskich, restauratorskich, rewaloryzacyjnych prowadzonych przy zabytkach.

          Laureatów i wyróżnionych w konkursie poznamy podczas uroczystej gali Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków, która odbędzie się 18 kwietnia br. w Zamościu.


          18 kwietnia na całym świecie obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Ochrony Zabytków. W Polsce jego idea realizuje się poprzez prezentowanie dóbr kultury o istotnym znaczeniu dla krajowego, europejskiego i światowego dziedzictwa kulturowego oraz uhonorowanie konserwatorów i właścicieli zabytków, którzy w szczególny sposób przyczynili się do ich ratowania.