DANE KONTAKTOWE
DANE TELEADRESOWE
Wyrażam zgodę na przetwarzanie i przetrzymywanie moich danych osobowych niezbędnych do korzystania z materiałów serwisu przez NID zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 29.08.1997r. (Dz. U. Nr 133, poz. 883).

PRZYPOMNIJ HASŁO

INFORMACJE OGÓLNE

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua.

  DLA WŁAŚCICIELI I ZARZĄDCÓW

  Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua.

   DLA SPECJALISTÓW

   Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua.

    << < KALENDARIUM / 2012 / KWI > >>

     DZIEDZICTWO
     KULTUROWE W REGIONACH

     mapa WYBIERZ WOJEWÓDZTWO
      
      
      
     Wieliczka i Bochnia - Królewskie Kopalnie Soli
     2012.07.26

     Wieliczka i Bochnia - Królewskie Kopalnie Soli

     19 i 20 lipca 2012 r. specjaliści z Narodowego Instytutu Dziedzictwa z Zespołu ds. Światowego Dziedzictwa i Oddziału Terenowego NID w Krakowie dokonali przeglądu zabytkowych kopalń soli w Wieliczce i Bochni w związku z planowaną wizytą eksperta ICOMOS, związaną z prowadzoną obecnie oceną wniosku o poszerzenie wpisu na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO Kopalni Soli w Wieliczce o podziemne wyrobiska Kopalni Soli w Bochni i o Zamek Żupny w Wieliczce.

     Wniosek został złożony w Centrum Światowego Dziedzictwa UNESCO w Paryżu przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a przygotowany w wyniku współpracy kopalń w Wieliczce i Bochni, Muzeum Żup Krakowskich w Wieliczce oraz Narodowego Instytutu Dziedzictwa. Istotą wniosku jest odwołanie się do wspólnej historii kopalń soli, które od XIII do XVIII wieku funkcjonowały w ramach jednego, królewskiego przedsiębiorstwa o nazwie Żupy Krakowskie z siedzibą w wielickim zamku. Autorzy wniosku wykazują, iż obie kopalnie są niezwykle cennymi obiektami zabytkowymi, a dopiero prezentacja ich obu daje wyobrażenie o rozmachu i znaczeniu historycznej struktury organizacyjnej utworzonej w związku z eksploatacją soli kamiennej pod Krakowem.

     Warto odnotować fakt, iż w bieżącym roku obie kopalnie rozwinęły swą ofertę turystyczną. W Kopalni Soli w Wieliczce w najbliższych tygodniach zostanie udostępniona nowa trasa turystyczna, która wykracza poza pokazywane dotąd obszary. Na szlaku „nowej przygody”, czyli na tak zwanej „trasie górniczej” zwiedzający będzie mógł poczuć atmosferę pracy górniczej. Ubrany w kask, zdany na światło latarki, po wcześniejszym przeszkoleniu z zasad bezpieczeństwa w kopalni, turysta przemierzy trasę, która ukazuje różne aspekty pracy pod ziemią. W Bochni natomiast dotychczasowa trasa turystyczna został wzbogacona o interesujące prezentacje multimedialne. Ciekawie opracowane materiały edukacyjne (dobrze wkomponowane ekrany i projektory) prowadzą turystę przez dzieje kopalni od epoki księcia Bolesława Wstydliwego, po czasy współczesne. Wprowadzone zmiany poszerzają ofertę dla zwiedzających poprzez podkreślenie przemysłowego charakteru obu kopalń oraz wydobycie ich autentyzmu i wartości zabytkowych.