DANE KONTAKTOWE
DANE TELEADRESOWE
Wyrażam zgodę na przetwarzanie i przetrzymywanie moich danych osobowych niezbędnych do korzystania z materiałów serwisu przez NID zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 29.08.1997r. (Dz. U. Nr 133, poz. 883).

PRZYPOMNIJ HASŁO

INFORMACJE OGÓLNE

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua.

  DLA WŁAŚCICIELI I ZARZĄDCÓW

  Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua.

   DLA SPECJALISTÓW

   Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua.

    << < KALENDARIUM / 2012 / KWI > >>

     DZIEDZICTWO
     KULTUROWE W REGIONACH

     mapa WYBIERZ WOJEWÓDZTWO
      
      
      
     Wizyta przedstwiciela ICOMOS w królewskich kopalniach soli Wieliczka i Bochnia
     2012.09.25

     Wizyta przedstwiciela ICOMOS w królewskich kopalniach soli Wieliczka i Bochnia

     W dniach 18-21 września br. miała miejsce wizyta przedstawiciela ICOMOS w Wieliczce i Bochni, którego zadaniem była ocena w terenie autentyzmu i integralności oraz zasad ochrony i systemu zarządzania miejscem. W trakcie czterodniowej wizyty Ekspert miał możliwość zapoznać się z Zamkiem Żupnym, jego historią i stanem obecnym, historią eksploatacji soli kamiennej w obu lokalizacjach – Wieliczce i Bochni, obecnym stanem wyrobisk podziemnych, systemem ochrony prawnej, sposobem zarządzania i zasadami finansowania prac. W trakcie wizyty miały również miejsce spotkania z przedstawicielami samorządów lokalnych.

     W styczniu 2011 r. Generalny Konserwator Zabytków przesłał do sekretariatu Komitetu Światowego Dziedzictwa UNESCO wniosek o rozszerzenie wpisu na Liście światowego dziedzictwa kopalni soli w Wieliczce o podziemne wyrobiska kopalni soli w Bochni i Zamek Żupny w Wieliczce. Wniosek został przygotowany przez grupę roboczą składającą się z przedstawicieli Kopalni Soli „Wieliczka” S.A., P.P. Kopalnia Soli „Bochnia”, Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka oraz Narodowego Instytutu Dziedzictwa. W chwili obecnej wniosek jest w trakcie oceny merytorycznej, którą prowadzi Międzynarodowa Rada Ochrony Zabytków – ICOMOS, organizacja doradcza Komitetu Światowego Dziedzictwa. Ocena jest wieloetapowa.

     Kopalnia soli w Wieliczce została wpisana na Listę światowego dziedzictwa w 1978 r., wśród pierwszych 12 miejsc jakie się na niej znalazły i jako pierwszy obiekt przemysłowy. Istotą wniosku o rozszerzenie jest odwołanie się do wspólnej historii kopalń soli w Wieliczce i Bochni, które od XIII do XVIII wieku funkcjonowały w ramach jednego, królewskiego przedsiębiorstwa o nazwie Żupy Krakowskie z siedzibą w wielickim zamku. Autorzy wniosku wykazują, iż obie kopalnie są niezwykle cennymi obiektami zabytkowymi, a dopiero prezentacja ich obu daje wyobrażenie o rozmachu i znaczeniu historycznej struktury organizacyjnej utworzonej w związku z eksploatacją soli kamiennej. Dlatego wszystkie trzy elementy dobra – kopalnie i zamek – powinny być postrzegane jako całość (jedność). Dodatkowo podziemne wyrobiska kopalń soli w Wieliczce i Bochni mają odmienny charakter wynikający z ukształtowania złoża solnego oraz historii jego eksploatacji. Razem dają pełny obraz organizacji i ewolucji procesów wydobywczych.

     Większość wpisów kopalń na Listę światowego dziedzictwa dotyczy jedynie powierzchni terenu – pogórniczego krajobrazu kulturowego. Nie ma wątpliwości, że podziemne wyrobiska kopalń wielickiej i bocheńskiej są unikatowe w skali świata. Ich rozległość, wielkość, różnorodność i dostępność zaskakuje i zaskoczyła również wizytującego je eksperta. Jednak na podsumowanie i wyciąganie wniosków jeszcze za wcześnie. Wieloetapowy proces oceny technicznej i merytorycznej złożonego przez Rząd Polski wniosku zostanie zakończony dopiero wiosną przyszłego roku. Dopiero raport będący jego podsumowaniem będzie stanowił podstawę decyzji Komitetu Światowego Dziedzictwa w sprawie rozszerzenia wpisu na Listę światowego dziedzictwa kopalni soli w Wieliczce, która prawdopodobnie zapadnie w trakcie przyszłorocznej sesji.