DANE KONTAKTOWE
DANE TELEADRESOWE
Wyrażam zgodę na przetwarzanie i przetrzymywanie moich danych osobowych niezbędnych do korzystania z materiałów serwisu przez NID zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 29.08.1997r. (Dz. U. Nr 133, poz. 883).

PRZYPOMNIJ HASŁO

INFORMACJE OGÓLNE

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua.

  DLA WŁAŚCICIELI I ZARZĄDCÓW

  Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua.

   DLA SPECJALISTÓW

   Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua.

    << < KALENDARIUM / 2012 / KWI > >>

     DZIEDZICTWO
     KULTUROWE W REGIONACH

     mapa WYBIERZ WOJEWÓDZTWO
      
      
      
     NID podpisał umowę na digitalizację rejestru zabytków
     2013.04.09

     NID podpisał umowę na digitalizację rejestru zabytków

     Narodowy Instytut Dziedzictwa podpisał umowę z firmą wyłonioną na drodze przetargu, na wykonanie digitalizacji rejestru zabytków. W zakres tej usługi wchodzi skanowanie dokumentacji rejestrowej i utworzenie bazy danych obiektów przestrzennych wraz z dostosowaniem do struktur danych dotyczących zabytków nieruchomych i archeologicznych.

     Umowa obejmuje w szczególności następujące działania:
     • utworzenie bazy danych obiektów przestrzennych (GIS) wraz z dostosowaniem do struktur danych dla zabytków nieruchomych dla obszaru całej Polski,
     • utworzenie bazy danych obiektów przestrzennych (GIS) wraz z dostosowaniem do struktur danych dla zabytków archeologicznych dla obszaru całej Polski,
     • digitalizację (skanowanie dokumentacji) rejestru zabytków wraz z utworzeniem metadanych w zakresie dokumentacji obejmującej rejestr zabytków nieruchomych
     • digitalizację (skanowanie dokumentacji) rejestru zabytków wraz z utworzeniem metadanych w zakresie dokumentacji obejmującej rejestr zabytków archeologicznych.

     Proces digitalizacji zabytków będzie trwał około pół roku. Wszystkie uzyskane w tym okresie dane będą przeznaczone do powszechnego użytku i zostaną opublikowane na początku 2014 roku na portalu mapowym Narodowego Instytutu Dziedzictwa http://e-zabytek.nid.pl.

     Portal „e-Zabytek” to pierwsza w Polsce platforma informatyczna, która daje wszystkim zainteresowanym możliwość przeglądania w jednym miejscu różnorodnych informacji o polskich zabytkach. Za pośrednictwem Portalu możliwe jest wyszukiwanie i przeglądanie zdjęć, modeli 3D, filmów oraz dokumentacji na temat zabytków. Dane przestrzenne są prezentowane zgodnie z wymogami oraz przy wykorzystaniu usług danych przestrzennych określonych w ramach europejskiej dyrektywy INSPIRE.

     Internauci doceniają zalety portalu mapowego „e-Zabytek”, o czym świadczy przyznana w ubiegłym roku nagroda publiczności za specjalne walory funkcjonalne w konkursie Internetowa Mapa Roku 2012. W tym roku natomiast portal „e-Zabytek” znalazł się w finale V edycji konkursu Wydarzenie Historyczne 2012 roku.

     Dzięki podpisanej umowie na usługę digitalizacji dane zawarte na portalu mapowym NID mogą być na bieżąco uzupełnianie.