DANE KONTAKTOWE
DANE TELEADRESOWE
Wyrażam zgodę na przetwarzanie i przetrzymywanie moich danych osobowych niezbędnych do korzystania z materiałów serwisu przez NID zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 29.08.1997r. (Dz. U. Nr 133, poz. 883).

PRZYPOMNIJ HASŁO

INFORMACJE OGÓLNE

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua.

  DLA WŁAŚCICIELI I ZARZĄDCÓW

  Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua.

   DLA SPECJALISTÓW

   Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua.

    << < KALENDARIUM / 2012 / KWI > >>

     DZIEDZICTWO
     KULTUROWE W REGIONACH

     mapa WYBIERZ WOJEWÓDZTWO
      
      
      
     17-18 IX - ANTIKON 2012
     2012.09.25

     17-18 IX - ANTIKON 2012

     Tegoroczna XIII Polsko-Niemiecka Konferencja i podróż studyjna „Architektura ryglowa – wspólne dziedzictwo” odbyła się w dniach 17 – 19 września, w miejscowości Banzkow w Niemczech i skupiła około stu polskich, niemieckich i rosyjskich badaczy, konserwatorów, architektów, historyków sztuki i pasjonatów historycznej drewnianej architektury szkieletowej.

     Tematem przewodnim dwudniowych obrad były Istniejące i nieistniejące zespoły zabudowy ryglowej i układy urbanistyczne. Zaprezentowano 13 referatów dotyczących zagrożeń, realizacji konserwatorskich, adaptacji, wyników prac badawczych i dokumentacyjnych prowadzonych na terenie Polski (w miejscowościach Bogatynia, Olsztynek, Wrocław, Kosieczyn, Poznań i Golęczewo), Niemiec (Alt Rehse, Reinsberg oraz na terenie Meklemburgii Pomorza Przedniego i w regionie Hannoversch Münden) i w Rosji - na terenie Obwodu Kaliningradzkiego.

     17 września w kościele w Banzkow uroczyście otwarto wystawę o zespole polskich i ukraińskich cerkwi karpackich, wnioskowanych do wpisania na listę UNESCO, przygotowaną w Narodowym Instytucie Dziedzictwa. Uczestnicy ANTIKONu zapoznali się z referatem Drewniane cerkwie w polskim i ukraińskim regionie Karpat, autorstwa Mariusza Czuby Z-cy Dyrektora NID.

     Całodniowy objazd studialny przeprowadzony 18 września, uzupełniony był poprzedniego dnia spacerem po Banzkow, gdzie znajduje się wiele historycznych i współczesnych realizacji z wykorzystaniem konstrukcji szachulcowych. W ramach objazdu uczestnicy zwiedzili barokowe założenie w Ludwigslust, miasto Grabow i Pałac Myśliwski w Friedrichsmoor.

     Organizatorem konferencji był SZCZECIN-EXPO Towarzystwo Wspierania Rozwoju Pomorza Zachodniego, a współorganizatorami – Krajowy Urząd Konserwacji Zabytków Meklemburgii Przedpomorza, Zachodniopomorski Wojewódzki Konserwator Zabytków oraz Narodowy Instytut Dziedzictwa (Oddział Terenowy w Szczecinie).

     Projekt wsparty został przez Fundację Współpracy Polsko-Niemieckiej oraz dofinansowany przez Ministerstwo Oświaty Meklemburgii-Przedpomorza, Krajowy Urząd Konserwacji Zabytków Meklemburgii Przedpomorza, Towarzystwo Niemiecko-Polskie w Meklemburgii Przedpomorzu i Zachodniopomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

     Skróty wygłoszonych referatów dostępne są w Oddziale Terenowym NID w Szczecinie. Przyszłoroczna edycja ANTIKONu zostanie zrealizowana na terenie Polski, w drugiej połowie września. Temat przewodni zostanie podany na początku 2013 roku.