
Biblioteka stanowiła początkowo (od roku 1962) księgozbiór podręczny a zarazem warsztat pracy dla pracowników Ośrodka Dokumentacji Zabytków. Wkrótce okazało się, że bogaty merytorycznie i ilościowo księgozbiór Biblioteki ODZ a szczególnie tzw. stary zasób (w tym druki pochodzące z wieku XIX aż do roku 1939) jest przydatny w pracy szerszemu gronu specjalistów: historykom sztuki, konserwatorom, zabytkoznawcom, muzealnikom.

Biblioteka obecnego Narodowego Instytutu Dziedzictwa specjalizuje się w gromadzeniu druków z dziedziny sztuki, w tym dotyczących zabytków architektury i budownictwa, architektury krajobrazu, konserwacji i ochrony zabytków oraz muzealnictwa.
Księgozbiór liczy ok. 70 000 woluminów książek i czasopism. W księgozbiorze podręcznym znajdują się m.in. encyklopedie specjalistyczne, słowniki językowe, varsaviana, schematyzmy kościoła katolickiego w Polsce oraz herbarze i druki dotyczące genealogii.
Posiadamy komplety wydawnictw Ośrodka Dokumentacji Zabytków, Ośrodka Ochrony Zabytkowego Krajobrazu, Ośrodka Ochrony Dziedzictwa Archeologicznego oraz Krajowego Ośrodka Badań i Dokumentacji Zabytków czyli instytucji, które weszły w skład obecnego Narodowego Instytutu Dziedzictwa.
W korzystaniu ze zbiorów Biblioteki pomocne są katalogi kartkowe alfabetyczne i rzeczowe książek i artykułów z czasopism a także prowadzona od 1993 roku komputerowa baza zawierająca dodatkowo artykuły z konferencji.