Powrót
Twój dom – dialog z tradycją
O konkursie

Czy polska wieś zachowała swoją tożsamość architektoniczną? Czy w Polsce mamy jeszcze regiony, czy mają one swoją odrębność? W jakich elementach krajobrazu kulturowego szukać swoistego genius loci danego obszaru? Jak budować zgodnie z tradycją i krajobrazem, nie wyrzekając się współczesnych technologii i prawa do twórczej kreacji? Na te i inne pytania staramy się odpowiedzieć realizując od ponad 10 lat projekt „Twój dom – dialog z tradycją”.

Opisujemy regiony i ich historyczne budownictwo, szukamy wzorców dla budownictwa regionalnego i rozważamy sens jego poszukiwania, prowadzimy też działania edukacyjne i promocyjne, słowem chcemy chronić krajobraz kulturowy poszczególnych regionów Polski, ale nie poprzez stagnację, tylko twórczy rozwój.

Projekt „Twój dom – dialog z tradycją” to szereg różnych działań o charakterze teoretycznym i praktycznym. Należą do nich rozważania na temat architektury regionalnej, możliwości i sensu jej powstawania, pokazywania prób praktycznych realizacji, podejmowane w ramach spotkań, książek i filmów. W 2020 roku odbył się webinar na temat szans i przyszłości architektury regionalnej. Powstał również film „Twój dom – dialog z tradycją”, w którym zaprezentowano domy wybudowane w ostatniej dekadzie w takim duchu na Warmii i Mazurach. Wykonano opracowania poświęcone budownictwu historycznemu województw podlaskiego i śląskiego. W 2021 roku odbyła się konferencja „Architektura regionalna – rzeczywista potrzeba czy iluzja?”, poświęcona problematyce budownictwa regionalnego w aspekcie historycznym oraz współczesnym. Te wydarzenia są dostępne na kanale: https://www.youtube.com/user/tvnid/videos

Do działań praktycznych należą warsztaty edukacyjne z projektowania regionalnego dla studentów architektury oraz ogólnopolski konkurs architektoniczny „Twój dom – dialog z tradycją”. Jest to konkurs na „gotowe projekty” domu dla czteroosobowej rodziny, który mają się wpisywać w wyjątkowy krajobraz poszczególnych regionów Polski. Celem konkursu jest znalezienie i popularyzacja projektów domów nawiązujących do regionalnej tradycji i dziedzictwa kulturowego poszczególnych regionów Polski.

W 2010 roku taki konkurs zorganizowano w woj. warmińsko-mazurskim, w 2021 roku w województwach podlaskim i śląskim. Wyłoniono wiele projektów w każdym z tych regionów, które można zrealizować w praktyce. Projekty można zobaczyć w katalogach oraz na stronach organizatorów konkursu:

Wyniki – Śląsk

Dom na Śląsku – katalog projektów

Wyniki – Podlasie

Zachęcamy do kontynuowania lokalnych tradycji. Do budowania zgodnie z tradycją i krajobrazem.

 

Więcej informacji na stronie konkursu: twojdomdialogztradycja.nid.pl

 

Do pobrania
Kontakt

dr Iwona Liżewska – koordynator konkursu
e-mail: ilizewska@nid.pl
tel.: 89 521 26 90

Narodowy Instytut Dziedzictwa Oddział Terenowy w Olsztynie
ul. 11 Listopada 4, 10-104 Olsztyn
tel.: 89 521 26 87
e-mail: olsztyn@nid.pl 

twojdomdialogztradycja.nid.pl

GaleriaAktualności

Archiwum konkursu

2021

Subskrybuj newsletter NID

Zapisz się do naszego newslettera i otrzymuj najświeższe informację ze świata kultury.

Księgarnia NID

Sprawdź nasze produkty w księgarni. Zamawiaj bez wychodzenia z domu już teraz!

Platforma szkoleniowa

Zapisz się na naszą platformę e-szkoleniową i dowiedz się jak zarządzać dziedzictwem i wykorzystać jego potencjał.

Skip to content