Powrót
Europejskie Dni Archeologii

Europejskie Dni Archeologii (JEA) to wydarzenie organizowane od 2010 r. pod egidą francuskiego Ministerstwa Kultury i koordynowane przez Narodowy Instytut Profilaktycznych Badań Archeologicznych (INRAP). Jego celem jest podnoszenie świadomości społecznej na temat dziedzictwa archeologicznego. Organizatorzy wykopalisk i właściciele stanowisk archeologicznych, instytucje badawcze, uniwersytety, muzea, laboratoria, stowarzyszenia, archiwa i władze lokalne organizują z tej okazji aktywności w postaci m.in. wystaw, wycieczek czy też warsztatów poświęconych archeologii.

W 2019 r. święto archeologii zostało rozszerzone na całą Europę: wzięło w nim udział 18 krajów, udostępniono 1160 obiektów, w tym 14 znajdujących się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. W edycji 2020 wzięło udział 28 krajów i blisko 500 organizatorów. Ze względu na pandemię COVID19, zeszłoroczna edycja wydarzenia odbyła się w formie wydarzeń cyfrowych i promowania zasobów online, spotkań na żywo z archeologami w sieciach społecznościowych, publikacji filmów, wirtualnych wycieczek po wystawach.

Od 2021 roku również organizatorzy z Polski biorą udział w Europejskich Dniach Archeologii. W dniach 18-20 czerwca w całej Polsce odbyło się 30 wydarzeń w formie tradycyjnej jak i online. W Polsce obchodom tego międzynarodowego święta patronuje Narodowy Instytut Dziedzictwa, który objął patronat nad wydarzeniami.

Polska edycja EDA 2021

Subskrybuj newsletter NID

Zapisz się do naszego newslettera i otrzymuj najświeższe informację ze świata kultury.

Księgarnia NID

Sprawdź nasze produkty w księgarni. Zamawiaj bez wychodzenia z domu już teraz!

Platforma szkoleniowa

Zapisz się na naszą platformę e-szkoleniową i dowiedz się jak zarządzać dziedzictwem i wykorzystać jego potencjał.

Skip to content